Ako poraziť blokovanie VPN

Jedným z problémov, ktorým niektorí ľudia čelia, je to, že ich sieť VPN je blokovaná.

Dôvodov na blokovanie sietí VPN je niekoľko:

Reštriktívne krajiny

Čína, Spojené Arabské Emiráty a Irán implementujú určitú formu blokovania VPN, pretože nechcú, aby ľudia používajúci VPN obchádzali ich snahy o cenzúru internetu.

Školské siete

Školské siete niekedy blokujú VPN z dvoch dôvodov. Po prvé, chcú mať možnosť monitorovať všetko, čo robíte online, čo je samozrejme pre nich jednoduché, ak nepoužívate sieť VPN. Po druhé, chcú blokovať torrenting, streamovanie a iné činnosti, ktoré si vyžadujú veľkú šírku pásma. Sieť VPN vám umožňuje ľahko obísť tieto obmedzenia (a získať prístup k blokovaným webovým stránkam).

Pracovné siete

Pracovné siete často blokujú siete VPN z rovnakých dôvodov, aké sú uvedené vyššie: zamestnávatelia chcú kontrolovať a monitorovať online aktivity svojich zamestnancov.

VPN služby si s blokovaním vedia poradiť

Existuje mnoho spôsobov, ako kopnúť cenzúru do zadku a obísť blokovanie VPN. Pozrime sa na niektoré z nich podrobnejšie.

Aj keď je na trhu k dispozícii veľa sietí VPN, nie všetky dokážu obísť geografické bloky. Preto je dôležité vedieť si vybrať tú, ktorá to dokáže. Kvalitná VPN služba by na boj s cenzúrou mala mať k dispozícii:

  • Obrovskú flotilu serverov. Pokiaľ ide o servery – čím viac, tým lepšie. Je to preto, že ak jeden server neodblokuje obsah, máte k dispozícii veľa ďalších.
  • Zahmlené servery. Zahmlievanie premávky znamená skrytie skutočnosti, že používate sieť VPN. Pomáha to oklamať stránky a platformy, aby si mysleli, že sa fyzicky nachádzate v krajine, kde je ich obsah povolený, a teda k nemu máte prístup bez obmedzení.
  • Výber z viacerých protokolov. VPN by mala umožniť vybrať si protokol, s ktorým sa chceme pripojiť. Minimálne by mala byť k dispozícii dvojica OpenVPN a WireGuard. Niektoré služby dokonca ponúkajú vlastné protokoly, špeciálne určené na skrytie VPN prevádzky.

Najlepším spôsobom, ako obísť blokáciu VPN, je použitie tzv. kamuflážneho módu. Služba VPN v podstate skryje prenos VPN za štandardné HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) šifrovanie. Podobne ako keď sa pripájate cez port 443 k webovej stránke svojej banky.

Niektoré VPN ponúkajú priamo kamuflážne servery a iné zasa ponúkajú vlastný protokol. Nižšie je uvedený príklad služby VyprVPN, ktorá používa protokol Chameleon (založený na OpenVPN) na obídenie blokácie VPN:

vpn chameleon

Pokiaľ sa však nenachádzate v oblasti, v ktorej sa siete VPN aktívne blokujú, nemali by ste používať kamuflážny mód, pretože by to mohlo spomaliť vaše pripojenie.

Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.

NordVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 58% pre čitateľov portálu VPN365
3,09 €12,99 € KÚPIŤ Recenzia NordVPN

Surfshark VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 85% pre čitateľov portálu VPN365
2,29 €15,45 € KÚPIŤ Recenzia Surfshark VPN

ProtonVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 50% pre čitateľov portálu VPN365
4,99 €9,99 € KÚPIŤ Recenzia ProtonVPN

1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách
9. časť sprievodcu VPN službami – Protokolovanie aktivít pri VPN
10. časť sprievodcu VPN službami – Čo je Multi-hop VPN
11. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN Kill Switch
12. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to rozdelený VPN tunel
13. časť sprievodcu VPN službami – Blokovanie VPN služieb (nachádzate sa tu)
14. časť sprievodcu VPN službami – VPN a Tor

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo