Bezpečné a súkromné internetové prehliadače

Zabezpečený prehliadač, ktorý chráni vaše súkromie, je zásadným nástrojom na zaistenie bezpečnosti a ochrany vašich údajov pred tretími stranami. V tejto príručke budeme analyzovať najbezpečnejšie prehliadače, ktoré tiež rešpektujú vaše súkromie v online priestore.

Mnoho internetových prehliadačov je dnes vlastne nástrojom na zber údajov pre reklamné spoločnosti. To je prípad prehliadača Google Chrome, ktorý je v súčasnosti najväčším a najpopulárnejším prehliadačom. Zhromažďovaním údajov prostredníctvom prehliadača môžu tieto spoločnosti zarobiť viac peňazí prostredníctvom svojich reklamných partnerov a konkrétne zacielených reklám. Rovnaký invazívny obchodný model zneužívajúci súkromie vidíme u mnohých vyhľadávacích nástrojov a e-mailových služieb.

Ak prehliadač nie je správne nakonfigurovaný, tak obsahuje veľa súkromných informácií, ktoré môžu byť zneužité alebo jednoducho zhromažďované rôznymi tretími stranami:

 • História prehliadania: všetky navštívené webové stránky
 • Prihlasovacie údaje: používateľské mená a heslá
 • Súbory cookie a sledovacie kódy: tieto sa do vášho prehliadača ukladajú pri navštevách stránok
 • Informácie pre automatické vyplňovanie: mená, adresy, telefónne čísla, kreditné karty, atď.

Ako si vysvetlíme ďalej, použitie „súkromného“ alebo „inkognito“ módu prehliadača vás chrániť nebude. Vaša IP adresa zostane odkrytá a tretie strany môžu naďalej sledovať všetky vaše aktivity. Ak tomu neveríte, tak tu je nedávny článok o tom, že Google vás špehuje aj prehliadaní v tzv. inkognito móde.

Dokonca aj v uzamknutom a kvalitne nastavenom prehliadači môže dôjsť k udalostiam, ktoré odhalia vaše údaje a identitu. Napríklad Google Chrome oznámil závažnú chybu, ktorá mohla hackerom umožniť vzdialené spustenie kódu v zasiahnutých systémoch. V našich príručkách o odtlačkoch prstov prehliadačov a únikoch dát cez protokol WebRTC diskutujeme o ďalších problémoch (a riešeniach) týkajúcich sa ochrany osobných údajov.

Ale nenechajte sa tým zbytočne vystresovať. Existujú účinné riešenia a nástroje, ktorým sa podrobne budeme venovať. V tejto príručke zabezpečenia a ochrany osobných údajov v prehliadačoch si predstavíme najlepšie zabezpečené prehliadače, na ktoré sa môžete spoľahnúť.

Keď súkromné ​​prehliadanie nie je súkromné (a prečo potrebujete VPN)

Keď vo svojom prehliadači používate „súkromný“ alebo „inkognito“ režim, vaša skutočná adresa IP a poloha sa stále zobrazujú všetkým webovým serverom, reklamám a nástrojom na sledovanie, ktoré sa načítajú do vášho prehliadača. Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť skutočné súkromie pri skrývaní svojej skutočnej adresy IP a polohy, je použitie kvalitnej služby VPN v spojení s dobrým prehliadačom. Tu sú naše tri odporúčania z najlepšieho zoznamu VPN služieb:

NordVPN: Rýchla, bezpečná, auditovaná VPN s pokročilými funkciami ochrany osobných údajov a prísnou politikou nulového protokolovania so sídlom v Paname [zľavový kupón 68%]
Surfshark VPN: Služba VPN bez protokolovania s rozsiahlou ponukou funkcií ochrany osobných údajov a zabezpečenia so sídlom na Britských Panenských ostrovoch [zľavový kupón 81%]
ExpressVPN: Overená VPN so sídlom na Britských Panenských ostrovoch, ktorá dlhodobo patrí medzi najlepšie služby v segmente VPN produktov [zľavový kupón 49%]

Teraz si predstavme najbezpečnejšie prehliadače, ktoré môžete kombinovať s VPN, aby ste dosiahli maximálnu ochranu osobných údajov.

Zabezpečte si prehliadače, ktoré chránia vaše súkromie

V tejto časti preskúmame najlepšie prehľadávače na základe dvoch hlavných faktorov:

 • Zabezpečenie: Ako dobre vás prehliadač chráni pred hackermi, zraniteľnými miestami a zneužitím online
 • Ochrana osobných údajov: Koľko údajov o vás zhromažďuje samotný prehliadač a s kým sa tieto údaje zdieľajú? Ako prehliadač chráni vaše súkromie?

Cieľom tejto príručky nie je vybrať jeden prehliadač, ktorý prekonáva všetky ostatné. Je to skôr súhrn informácií o rôznych webových prehliadačoch, ktoré fungujú veľmi dobre v oblasti ochrany osobných údajov a bezpečnosti. Vyberte si najlepší prehliadač pre vás na základe vašich vlastných jedinečných potrieb a modelu hrozieb.

1. Firefox (upravený kvôli ochrane osobných údajov)

Firefox je vynikajúci univerzálny prehľadávač z pohľadu ochrany osobných údajov a bezpečnosti. Ponúka silné funkcie ochrany súkromia, veľa možností prispôsobenia, vynikajúce zabezpečenie a pravidelné aktualizácie s aktívnym vývojárskym tímom. Najnovšia verzia prehliadača Firefox je rýchla a efektívna s mnohými možnosťami prispôsobenia ochrany osobných údajov.

Po nainštalovaní nie je Firefox ihneď ideálny, ale je možné ho jednoducho prispôsobiť a vylepšiť. Použiť môžete našu príručku úprav pre Firefox. Nezabudnite vo Firefoxe zakázať telemetriu, čo je funkcia, ktorá bude vo vašom prehliadači zhromažďovať „technické a interakčné údaje“ a tiež „inštalovať a spúšťať štúdie“.

V oblasti nastavení Ochrana osobných údajov a zabezpečenia je veľa užitočných možností prispôsobenia pre rôzne úrovne ochrany osobných údajov – štandardné, prísne alebo vlastné.

Ďalšou veľkou výhodou prehliadača Firefox je možnosť používať početné rozšírenia prehľadávača, ktoré zvyšujú vaše súkromie a bezpečnosť.

Hlavné prvky prehliadača Firefox:

 • Otvorený zdrojový kód, ktorý bol nezávisle skontrolovaný
 • Aktívny vývoj s častými aktualizáciami
 • Vynikajúce funkcie ochrany osobných údajov a možnosti prispôsobenia
 • Mnoho podporovaných rozšírení prehliadača
 • Telemetriu a sledovanie je potrebné ručne deaktivovať

Ak chcete naďalej používať staršie doplnky, ktoré už najnovšie vydanie prehliadača Firefox nepodporuje, môžete použiť vydanie Firefox Extended Support Release (ESR). Ak chcete verziu prehliadača Firefox pre Android zameranú na súkromie, môžete vyskúšať verziu Firefox Focus.

https://www.mozilla.org/sk/firefox/

2. Brave

Brave je jedným z najlepšie zabezpečených prehľadávačov s jednoduchým a okamžite dostupným súkromím. Je to prehliadač na platforme Chromium, ktorý je rýchly, bezpečný a zameraný na ochranu súkromia. Má vstavaný blokovač reklám a ochranu proti odtlačkom prstov v prehliadači. Hlavným vývojárom Brave je Brandon Eich, ktorý predtým pracoval pre Mozillu.

Stručne povedané, tento prehliadač je založený na otvorenom kóde prehliadača Chromium, ktorý je však nakonfigurovaný tak, aby poskytoval viac súkromia. Tu je stručný prehľad:

 • Predvolene blokuje reklamy a sledovacie kódy
 • Chráni pred odtlačkami prstov prehliadača
 • Zabudovaný blokovač skriptov
 • Automaticky predvolený protokol HTTPS (HTTPS všade)

Napriek tomu, že v prehliadači Brave ponúka blokovanie reklám, spoločnosť Brave v apríli 2019 oficiálne spustila vlastný reklamný program. Reklamy preveruje Brave a pre používateľov existuje model zdieľania výnosov, vďaka ktorému môžu získavať percentá z výnosov z reklamných produktov. Aj keď bol tento koncept kritizovaný, pomáha tiež zabezpečiť príjmy projektu, aby mohol ďalej pokračovať v aktívnom vývoji a vylepšeniach.

Jeden z dôvodov, prečo sa nám Brave páči, je ten, že predvolene ponúka okamžité súkromie ihneď po inštalácii. To je ideálne riešenie pre tých, ktorí nemajú čas, trpezlivosť alebo dostatočné vedomosti na prispôsobenie prehľadávača a manipuláciu s rozšíreniami. Môže sa tiež použiť s rozšíreniami pre Chrome, čo z neho robí ideálnu alternatívu pre Google Chrome. Stačí si ho stiahnuť a môžete začať.

https://brave.com

3. Ungoogled Chromium

Ungoogled Chromium je projekt s otvoreným zdrojom, ktorý je postavený na platforme Chromium, ale bez problémov s ochranou osobných údajov, ktoré má vo svojich produktoch spoločnosť Google. Ako ďalej uvádza stránka tvorcu:

Ako názov napovedá, Ungoogled Chromium nie je závislý od webových služieb Google. Obsahuje tiež niektoré vylepšenia na zlepšenie súkromia, kontroly a transparentnosti (takmer všetky vyžadujú manuálnu aktiváciu alebo povolenie).

Ungoogled Chromium si čo najviac zachováva vzhľad a správanie klasického prehliadača Google Chrome. Na rozdiel od iných prehliadačov postavených na platforme Chromium, si však vytvára vlastnú víziu webového prehľadávača a je tak v podstate náhradou za uvedenú platformu.

Produkt dostáva pravidelné bezpečnostné aktualizácie.

https://github.com/Eloston/ungoogled-chromium

4. Bromite (iba Android)

Bromite je prehliadač založený na platforme Chromium, ktorý je však určený iba pre Android (nemá desktopovú verziu). Predvolene má niekoľko skvelých funkcií, vrátane blokovania reklám a rôznych vylepšení ochrany osobných údajov. Tu sú niektoré najdôležitejšie prvky tohto prehliadača z oficiálnej webovej stránky Bromite:

 • Hlavným cieľom je poskytnúť prehľadávanie bez rušivých funkcií ovplyvňujúcich súkromie a s pridaním nástroja na blokovanie reklám.
 • Minimálne zmeny používateľského rozhrania sa uplatňujú, aby pomohli zamedziť myšlienke „prehliadača ako reklamnej platformy“.
 • Všetky opravy sú publikované v GNU / GPL v3 ako otvorený zdroj.
 • Bromite je k dispozícii iba pre Android Lollipop (v5.0, API úrovne 21) a novšie verzie.

Ďalšou skvelou vlastnosťou, ktorá sa nám na Bromite páči, je to, že môžete používať vlastné filtre blokovania reklám. Bromite je v aktívnom vývoji a zostáva skvelým prehliadačom pre používateľov Androidu.

https://www.bromite.org/

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo