Bitdefender – recenzia bezpečného antivírusu (2021)

Rumunský Bitdefender, ktorý na trhu pôsobí už takmer 20 rokov, je jedným z najlepších antivírusov dostupných na trhu. Vyniká svojim výkonom i účinným odstraňovaním škodlivého softvéru. Často je neprávom v tieni lídrov tohto odvetvia, ktorými sú spoločnosti Kaspersky, McAfee či Norton, ale aplikácie, ktoré ponúka, obsahujú viac užitočných funkcií za nižšie ceny.

Je produkt Bitdefender bezpečný?

Pokiaľ ide o bezpečnosť, Bitdefender je na absolútnom vrchole rebríčka medzi antivírusovými riešeniami. Štyrikrát získal najvyššie ocenenie Produkt roka od prestížneho portálu AV-Comparatives, čo je najviac ako ktorýkoľvek iný antivírusový program.

Uspel aj v poslednom teste na začiatku januára 2021, v ktorom si vyslúžil ocenenie výnimočného IT bezpečnostného produktu za rok 2020.

Na začiatku marca 2021 ho ďalší prestížny portál AV-TEST označil ako najlepší bezpečnostný IT produkt na trhu za rok 2020.

[letsinfoup]

Odhliadnuc od ocenení, pozrime sa na najnovšie údaje o počte odhalených vírusov zo strany Bitdefender. Podľa AV-Comparatives zablokoval Bitdefender počas testovacieho obdobia september až október 2020 sto percent všetkých hrozieb. To zahŕňalo najnovší malvér i vírusy, ktoré sa objavili iba niekoľko hodín predtým, ako ich produkt dokázal rospoznať a účinne zablokovať. Maximálny počet bodov dosiahol aj z hľadiska rýchlosti.

S takýmito výsledkami si môžete byť istí, že Bitdefender sa postará o všetko, čo by mohlo spôsobiť ohrozenie vášho zariadenia.

Funkcie zabezpečenia Bitdefender

Či už používate bezplatnú alebo platenú verziu, Bitdefender používa na identifikáciu potenciálnych hrozieb rovnakú databázu škodlivého softvéru. Takže bez ohľadu na to, ktorú verziu si vyberiete, získate rovnakú vynikajúcu úroveň odstraňovania škodlivého softvéru. Je však potrebné zvážiť aj ďalšie výhody predplatného. Nižšie spomenieme niektoré, ktoré stoja za samostatnú zmienku.

Pokročilá ochrana pred hrozbami

Bitdefender nazýva svoje monitorovanie v reálnom čase Advanced Threat Defense. Na monitorovanie všetkých procesov spustených v zariadení používa heuristické metódy. Každá funkcia sa vyhodnocuje podľa niekoľkých kritérií. Základ hodnotenia je možný vďaka spolupráci s globálnou ochrannou sieťou Bitdefender – jednou z najväčších infraštruktúr na svete na poskytovanie bezpečnosti, ktorá monitoruje 500 miliónov počítačov a extrahuje z nich nové modely malvéru.

Vďaka Global Protective Network možno každý proces vyhodnotiť efektívne a presne, čím sa zabezpečí ochrana pred veľmi čerstvými alebo nedostatočne zdokumentovanými hrozbami. Vždy, keď sa škodlivý proces zablokuje, zobrazí sa otázka, či ho chcete povoliť alebo dať do karantény.

Profilovanie

Niekedy jednoducho nechcete, aby vás počas práce čokoľvek rušilo. Bohužiaľ, väčšina antivírusov túto potrebu úplne ignoruje. Otravné vyskakovacie okno preruší prezentáciu alebo dobre rozohraný online zápas. Vývojári programu Bitdefender chápu, že niekedy nechcete antivírus úplne vypnúť, možno len potrebujete trochu viac súkromia. Na to je určená funkcionalita profilovania, ktorá zahŕňa predvoľby nastavení, ktoré sa prispôsobujú podmienkam, v ktorých sa aktuálne nachádzate.

Podľa toho, čo práve robíte, existuje niekoľko režimov:

 • Pracovný profil – upravuje nastavenia e-mailu a obmedzuje skenovanie na pozadí, aby sa minimalizoval vplyv na systém.
 • Filmový profil – odloží oznámenia a upozornenia, takže môžete sledovať film bez prerušení.
 • Herný profil – obmedzuje monitorovanie na pozadí, takže vplyv na systém je minimálny.
 • Profil verejnej wifi – zapne úplnú ochranu siete, aby ste boli v bezpečí pred nezabezpečenými verejnými sieťami.
 • Profil režimu batérie – vypne monitorovanie na pozadí, aby sa šetrili systémové zdroje, čím sa šetrí životnosť batérie.

Ak používate automatické prepínanie, tieto režimy sa spustia automaticky pri spustení konkrétnej aplikácie. Predpokladajme napríklad, že spustíte hru. V takom prípade bude Bitdefender vedieť, že ide o hru, a obmedzí spotrebu systémových prostriedkov. Ak sa zobrazí upozornenie systému Windows o nízkej životnosti batérie, zariadenie automaticky zapne profil režimu batérie.

Hoci niektoré služby stále vyžadujú manuálny vstup pre každý z týchto režimov, je príjemné vidieť, že Bitdefender je nastavený tak, aby našiel rovnováhu medzi vašimi úlohami a ochranou.

Zmiernenie následkov ransomvéru

Ako ste už možno počuli, ransomvér je forma škodlivého softvéru, ktorý zašifruje vaše súbory a za ich odšifrovanie žiada výkupné. Je to mimoriadne nebezpečná hrozba, ak dokáže prejsť cez vaše antivírusové zabezpečenie bez odhalenia. Ako riešenie vytvorila spoločnosť Bitdefender svoju funkciu na zmiernenie následkov ransomvéru. Tá zistí, keď sa ransomvér pokúša zašifrovať súbory, a vytvorí zálohu. Nie vždy je možné šifrovanie odstrániť, zašifrované súbory však možno nahradiť pripravenou zálohou. Takto sa nemusíte obávať potenciálnej straty dôležitých dokumentov alebo iných citlivých údajov.

Bitdefender a nevyžiadaná pošta

Hoci táto funkcia znie celkom zrozumiteľne, je trochu zložitejšia, než by sa zdalo. Táto funkcia je navrhnutá tak, aby fungovala s akoukoľvek poštovou schránkou a poskytovala aktívnu ochranu pre celý e-mailový kanál. Na dosiahnutie tohto cieľa využíva bielu listinu, heuristický filter a moduly učenia.

Pre každý prijatý e-mail vykoná Bitdefender heuristickú analýzu skúmajúcu obsah správy, hlavičku a metadáta. Robí sa to s cieľom nájsť konkrétne charakteristické znaky spamu.

Modul učenia pracuje v spojení s týmto filtrom a zhromažďuje štatistické informácie o frekvencii pravých e-mailov a spamových správ. Po správnom prispôsobení dokáže tento modul odhaliť nevyžiadané správy rýchlejšie ako akýkoľvek vyškolený expert na kybernetickú bezpečnosť.

Posledným z trojice je whitelister, ktorý neustále obnovuje údaje o známych doménach spamerov a blokuje ich skôr, ako sa vôbec dostanú do vašej schránky.

Bitdefender a bezpečné platby na internete

Online nakupovanie nie je len pohodlný spôsob, ako si nechať posielať balíky až domov. Je to aj príležitosť pre hackerov. Z tohto dôvodu Bitdefender implementoval do svojich platených edícií funkciu SafePay, ktorej cieľom je chrániť vás pri online nákupoch.

Je navrhnutá tak, aby fungovala s ohľadom na bankové a online nákupné stránky, ale prostredníctvom tohto prehliadača možno otvoriť akúkoľvek webovú stránku. Vytvára uzavretý priestor, ktorý funguje oddelene od ostatných nainštalovaných webových prehliadačov, vďaka čomu ho neovplyvňuje škodlivý softvér, ktorý by sa mohol nachádzať v bežnom prehliadači. Pridáva aj virtuálnu klávesnicu, aby vaše stlačenie klávesov nemohol zaregistrovať škodlivý softvér, a kontroluje, či je pripojená sieť Wi-Fi bezpečná.

SafePay ponúka aj niektoré funkcie na zvýšenie kvality života, ako napríklad integráciu so správcom hesiel Bitdefender, záložky a zobrazenie kariet. Vďaka nemu môžete byť pokojní, že navštevujete originálne webové stránky, ktoré neukradnú informácie o vašej kreditnej karte.

Anti-tracker

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina webových stránok sleduje každé vaše kliknutie prostredníctvom skriptov tretích strán, súborov cookie a ďalších „zázrakov“ reklamných techník. Bitdefender Anti-Tracker je riešenie dostupné pre prémiových používateľov, ktorí chcú zastaviť nadmerné sledovanie vykonávané webovými službami.

Anti-tracker je doplnok, ktorý môžete nastaviť v prehliadačoch Mozilla Firefox, Google Chrome a Edge. Po jeho zapnutí zabráni škodlivým skriptom zbierať vaše údaje pri surfovaní na webe. Tiež môžete spravovať, ktoré kategórie sledovania chcete povoliť alebo zakázať. Môže vám napríklad vyhovovať analýza webových stránok, ale môžete byť proti sledovaniu reklám alebo sociálnych sietí. Tento doplnok si môžete prispôsobiť tak, aby vám vyhovoval, a pomerne výrazne skracuje čas načítania všetkých webových stránok.

Skartovač súborov Bitdefender

Ak plánujete predať použité zariadenie, môže sa vám hodiť skartovač súborov. Aj keď ste vymazali súbory, niektoré z nich sa dajú obnoviť. Ak teda máte nejaké súkromné videá alebo kópie dokumentov, o ktorých sa chcete uistiť, že sú nadobro preč, mali by ste použiť Bitdefender File Shredder.

Ten nielenže odstráni súbory z disku, ale prepíše údaje pomocou špeciálneho algoritmu, ktorý znemožní ich prípadné obnovenie. Pevný disk tak môžete predať niekomu inému a mať istotu, že údaje nikto nepoužije proti vám.

Zneužitie web kamery / mikrofónu

Hoci sa funkcia nazýva Webcam Filter, je to len čiastočne presné. Zabezpečuje totiž, aby nedošlo k neoprávnenému prístupu k vašej kamere a mikrofónu. Aj keď je celkom jednoduché nalepiť lepiacu pásku na zabudovanú webovú kameru, je oveľa ťažšie umlčať mikrofón, čo by mohlo byť rovnako nebezpečné.

Webcam Filter vás upozorní zakaždým, keď sa nová aplikácia pokúsi získať prístup k vašej zabudovanej kamere alebo mikrofónu. Existuje len niekoľko aplikácií na videohovory, takže každé ďalšie povolenie predstavuje potenciálnu hrozbu. So zapnutým funkciou Webcam Filter si môžete byť istý, že vaše zariadenie vás nebude špehovať prostredníctvom videa alebo zvuku.

Správca hesiel Bitdefender

Namiesto toho, aby spoločnosť Bitdefender vyvinula samostatný projekt, integruje svojho správcu hesiel do hlavnej aplikácie. Môžete ho použiť na prihlasovacie údaje, kreditné karty či iné citlivé údaje. Ak používate aplikáciu Bitdefender na viacerých zariadeniach, oceníte možnosť synchronizovať heslo vo všetkých zariadeniach. Nie je to také bezpečné, ani tak vycibrené, ako napríklad špecializovaný správca hesiel NordPass, ale napriek tomu ide o decentný doplnok k balíku.

Rodičovská kontrola

Bitdefender dokáže vaše zariadenie ochrániť nielen pred vírusmi, ale aj pred neželaným obsahom. Funguje na všetkých podporovaných platformách: Windows, Android, macOS a iOS. Medzi jednotlivými platformami môžu byť určité rozdiely, pokiaľ ide o to, do akej miery môžete zariadenia kontrolovať.

V systémoch Windows, macOS a Android budete môcť vybrať kategórie webových stránok, ktoré chcete blokovať, skontrolovať, koľko času na obrazovke trávi vaše dieťa na konkrétnom zariadení a kedy. Na mobilných zariadeniach však umožňuje dokonca prístup ku kontaktom telefónu i polohe zariadenia.

Bitdefender VPN

Bitdefender tiež ponúka VPN službu, ktorá však v základnej verzii ponúka denný limit iba 200 MB a automatický výber VPN servera. Ak potrebujete neobmedzený počet dát, tak si musíte zakúpiť samostatný balík. Navyše Bitdefender v tomto smere spolupracuje so spoločnosťou Hotspot Shield, ktorá sídli v USA, čo je z najmenej vhodných umiestnení k ochrane súkromia a aj preto používanie tejto VPN služby neodporúčame. Ak hľadáte kvalitnú VPN službu, pozrite si náš report tu.

Plány a ceny Bitdefender

Bitdefender je okrem bezplatného antivírusu dostupný v štyroch platených edíciách: Antivirus Plus, Internet Security, Total Security a Family Pack.

Platené verzie sa dodávajú s 30-dňovou skúšobnou lehotou, ktorá od vás nevyžaduje zadanie žiadnych finančných údajov. To je na antivírusovom trhu pomerne veľkorysé. Ak sa rozhodnete pre platenú verziu produktu, tak automatické obnovovanie je predvolene zapnuté, ale je ho možné jednoducho deaktivovať.

 • Bitdefender predplatné

 • OSOS
 • FirewallFirewall
 • Záruka vrátenia peňazíZáruka vrátenia peňazí
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Antivirus Plus

 • 24,99

  za rok

 • OSWindows
 • Firewall
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadení3
 • Internet Security

 • 29,99

  za rok

 • OSWindows
 • Firewall
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadení3
 • Total Security

 • 34,99

  za rok

 • OSWindows, macOS, Android a iOS
 • Firewall
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Počet zariadení5

S Bitdefender Free Edition získate:

Podporu iba pre operačný systém Windows
Ochrana údajov v reálnom čase
Pokročilú ochranu pred hrozbami v reálnom čase (vrátane ochrany pred ransomvérom)
Prevenciu webových útokov
Anti-Phishing a Anti-Fraud
Bitdefender Photon (zabezpečuje prispôsobenie antivírusu možnostiam vášho zariadenia)
Globálna ochranná sieť

Ide o pomerne komplexný balík na ochranu pred malvérom s príjemnými bonusovými funkciami. V skutočnosti je bezplatná verzia Bitdefender Free Edition porovnateľná s platenými verziami niektorých iných spoločností. Nenájdete tu však viacero prémiových funkcionalít.

Antivirus Plus

Okrem funkcií zahrnutých vo verzii dostupnej zadarmo obsahuje Antivirus Plus aj:

Prevencia sieťových hrozieb
Viacúrovňovú ochranu pred ransomvérom
Hodnotenie zraniteľnosti
Záchranné prostredie
Špeciálny prehliadač SafePay
Správca hesiel
Skartovač súborov
VPN

Predplatné Internet Security je podobné ako Antivirus Plus, ale obsahuje už aj firewall a profilovanie.

Pre tých, ktorí chcú úplne všetko, je tu edícia Total Security. Má najdlhší zoznam výhod s podporou až 5 zariadení a operačných systémov macOS, iOS a Android.

Z hľadiska funkcií získate výrazne rozšírenú ponuku programu Antivirus Plus. Tu je zoznam toho, čo Bitdefender Total Protection pridáva do balíka:

Podporu až pre 5 zariadení
Okrem Windows podporuje aj macOS, iOS a Android
Brána firewall na ochranu súkromia
Ochrana webovej kamery a mikrofónu
Nástroj na optimalizáciu výkonu
Nástroje proti krádeži (a strate zariadenia)
Rodičovská kontrola

Total Security je tiež jedinou možnosťou, ktorá ponúka pokročilú ochranu pre zariadenia so systémami macOS, Android alebo iOS. Pre Mac pridáva funkciu Time Machine Protection proti ransomvéru, Bitdefender Android zasa chráni vaše pripojené inteligentné hodinky pomocou funkcie WearOn, a to je len časť z nich. iOS je však jediná verzia Bitdefenderu, ktorá sa zdá byť trochu nedotiahnutá.

Jednoduchosť používania

Inštalačné súbory majú veľkosť až 400 MB. To je značné množstvo a tak inštalácia produktu Bitdefender trvá nejaký čas. Aplikácia je však zvládnutá veľmi dobre a jednoducho sa ovláda.

Karta Ochrana je takmer výlučne venovaná veciam spojeným s väčšinou antivírusových nástrojov. Sú tu nastavenia ochrany v reálnom čase, monitorovanie brány firewall, opatrenia proti ransomvéru a ďalšie.

Karta Ochrana osobných údajov sa zaoberá metódami, ktoré umožňujú zostať v anonymite a bezpečí pri surfovaní online, ako napríklad prehliadač SafePay, VPN, správcu hesiel a rodičovskú kontrolu.

Nástroje obsahujú služby na optimalizáciu, správu profilov a skartovačku súborov.

Mobilná aplikácia Bitdefender

Rozdiely medzi verziami pre Android a iOS sú dosť veľké.

Verzia pre iOS je pomerne nevýrazná. Ponúka ochranu pred podvodnými webovými stránkami, VPN s limitom 200 MB denne a kontrolu úniku osobných údajov.

Situácia je úplne iná, keď hovoríme o verzii pre Android. Hneď na začiatku vás privíta ich ovládací panel, skener malvéru, ochrana webu, VPN a ďalšie funkcie. Rozhranie presne kopíruje verziu pre počítače.

Bitdefender pre Android má odporúčania Autopilota, ktoré vám radia, ako byť pri používaní telefónu bezpečnejší, je tu skener malvéru, samostatný prepínač ochrany webu, ktorý môžete otvoriť v aktuálnom prehliadači. Okrem toho sú tu aj niektoré neočakávané funkcie, ako napríklad Zámok aplikácií, Ochrana proti krádeži a Ochrana zdieľania. Je to jeden z najlepších antivírusových balíkov pre mobilné zariadenia, aké sme mali možnosť používať.

Ochrana proti krádeži v systéme Android sa spravuje prostredníctvom webovej stránky spoločnosti Bitdefender. Môžete odtiaľ spustiť vzdialené skenovanie systému, uzamknúť zariadenie alebo ho úplne vymazať.

Zákaznícka podpora 24/7

Mali sme niekoľko otázok týkajúcich sa dostupnosti funkcií, preto sme sa rozhodli kontaktovať zákaznícku podporu prostredníctvom četu (24 hodín denne, 7 dní v týždni). Na spojenie sme nečakali príliš dlho. Podpora rýchlo reagovala na všetky naše otázky a tie boli zodpovedané k našej spokojnosti. Najlepšie na tom je, že podpora vám s prípadnými problémami pomôže bez ohľadu na to, či ste bezplatný alebo platiaci používateľ.

Na uľahčenie vašej práce má Bitdefender na webovej stránke podpory aj rozsiahlu zbierku často kladených otázok, návodov a ďalších informácií. Takže kým budete čakať na pripojenie, možno nebude na škodu pozrieť sa tam. Svoj problém tak môžno vyriešite skôr, ako na vás príde rad.

Ak uprednostňujete iné metódy podpory, môžete tiež použiť telefón alebo kontakt prostredníctvom e-mailovej správy.

Je Bitdefender dobrý a mal by som si ho zaobstarať?

Ak ste sa dočítali až k tejto časti, pravdepodobne o produkte Bitdefender už niečo viete. Aj keď nie je dokonalý, Bitdefender je určite kvalitný, ktorý stojí za investíciu. Ide o antivírusový nástroj, ktorý si svoju prácu odvádza na sto percent a výborne vás ochráni pred hrozbami internetu.

Vo svojej podstate je Bitdefender špičkový nástroj na odstraňovanie škodlivého softvéru a všetky dodatočné funkcie pomáhajú pozdvihnúť túto službu nad úroveň konkurencie. Ak ste používateľom systému Windows alebo Android, ťažko na trhu momentálne nájdete niečo lepšie.

Značky:

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo