Top produkt

ExpressVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

ExpressVPN

6,67 $ 12,95 $
Zľava 49% pre čitateľov portálu VPN365. Zľavový kupón sa aktivuje automaticky po kliknutí na tlačidlo.

ExpressVPN bol dlhodobo jednoznačným lídrom na trhu VPN služieb. Ešte štyri roky dozadu sme ho v našej recenzii označili ako „Ferrari medzi VPN službami“. Kvalitné aplikácie, výborná bezpečnosť a skvelé rýchlosti stále radia službu medzi špičku, ale ďalšie spoločnosti nespia. NordVPN, Surfshark a ProtonVPN už vo viacerých oblastiach službu dobehli. Napriek tomu si služba udržuje popredné umiestnenie na trhu.

ExpressVPN Premiova VPN sluzba
9
Overená VPN služba
ExpressVPN
ČO SA NÁM PÁČILO
 • Bezpečné a užívateľsky prívetivé aplikácie
 • Silné šifrovanie a bezpečnostné funkcie
 • VPN bez protokolov v bezpečnej jurisdikcii
 • Veľká a bezpečná sieť serverov
 • Dobre spolupracuje s Netflixom a ďalšími streamovacími službami
 • Rozšírenia prehliadača
 • Kvalitné mobilné aplikácie
 • Dedikovaná aplikácia aj pre smerovače
 • Dobrá zákaznícka podpora
 • Vlastný protokol Lightway s otvoreným zdrojom, ktorý je veľmi rýchly
 • Podrobila sa množstvu externých auditov
ČO BY SA MOHLO ZLEPŠIŤ
 • Vyššia cena ako u konkurencie
 • Menej doplňujúcich funkcií ako u konkurencie

Základné informácie

ExpressVPN v skratke

Web stránkaexpressvpn.com
JurisdikciaPanama
Počet podporovaných krajín94
Počet VPN serverov3000+
Maximálny počet súbežne pripojených zariadení5
Mesačná cenaod 6,67 $
Refundáciado 30 dní od zakúpenia
Program zadarmonie
PodporaLive Chat 24/7, Email
Podporované systémy a zariadeniaWindows, macOS, Android, iOS, Android TV, Amazon Fire TV, Linux, Chrome, Firefox, Edge, Smart TV, hracie konzoly, smerovače
Funkcia Kill Switcháno
Funkcia blokovania reklámáno (iba niektoré systémy)
Funkcia Multi-hopnie
Podporované protokolyLightway, OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec

Reputácia a jurisdikcia

Výborná jurisdikcia a množstvo externých auditov

ExpressVPN sídli na Britských Panenských ostrovoch (BPO). BPO je nezávislý samosprávny subjekt s prísnymi zákonmi na ochranu súkromia jednotlivcov i spoločností, ktorí tam pôsobia.

Na rozdiel od Spojeného kráľovstva nemá BPO žiadne povinné zákony o uchovávaní údajov a ani rozsiahle programy dohľadu, ktoré ovplyvňujú služby VPN, ktoré pôsobia pod jurisdikciou Spojeného kráľovstva.

Podobne ako Švajčiarsko, aj Britské Panenské ostrovy sú, na rozdiel od rôznych krajín spadajúcich do aliancie piatich očí, známe silnou ochranou súkromia a utajovaním citlivých dát.

ExpressVPN je overená VPN služba bez protokolovania dát. Prešla viacerými nezávislými externými auditmi a tiež testom v reálnom svete, ako si uvedieme nižšie. Ak hľadáte VPN službu, ktorá neuchováva absolútne žiadne záznamy o svojich používateľoch, tak je ExpressVPN výborná voľba.

ExpressVPN je tiež jednou z VPN služieb, ktorá bola nezávisle auditovaná. Na overenie a preukázanie svojich tvrdení o neprotokolovaní údajov sa ExpressVPN v roku 2019 podrobil auditu prestížnej audítorskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers. Audit overil funkciu TrustedServer (o ktorej si viac povieme nižšie), zásady neprotokolovania a tiež dodržiavanie všetkých pravidiel ochrany súkromia.

Okrem toho v apríli 2022 spoločnosť ExpressVPN oznámila, že jej aplikácie pre Windows prešli auditom vykonaným spoločnosťou F-Secure. Audit využíval metódy penetračného testovania, aby sa pokúsil identifikovať akékoľvek bezpečnostné problémy s klientom pre operačný systém Windows. Výsledky boli priaznivé a audítori nedokázali nájsť žiadne závažné bezpečnostné problémy.

V druhej polovici roka 2022 sa firma rozhodla, že svoje produkty podrobí ďalším auditom:

 • spoločnosť Cure53 preskúmala aplikácie pre macOS, Linux, iOS a Android
 • spoločnosť F-Secure opätovne preskúmala najnovšiu aplikáciu pre Windows
 • spoločnosti KPMG a Cure53 vykonali nezávislé audity všetkých systémov a základných serverových technológií

Všetky horeuvedené audity potvrdili, že aplikácie sú bez chýb a spoločnosť nezhromažďuje a ani neukladá žiadne údaje (záznamy o činnosti, protokoly o pripojení, iné citlivé informácie), ktoré by mohli ohroziť súkromie alebo bezpečnosť jej používateľov.

V decembri 2017 sa objavili správy, že orgány v Turecku zadržali server ExpressVPN v snahe získať údaje o zákazníkoch. Predtým, ako bol server zabavený v Turecku, sa turecké úrady pokúsili prinútiť ExpressVPN, aby poskytoval protokoly z príslušného servera. ExpressVPN informoval úradníkov, že ide o VPN bez protokolovania, na ktorý sa nevzťahujú turecké zákony, a nemajú žiadne údaje, ktoré by mohli poskytnúť. Turecká vláda potom server zabavila, ale pri hľadaní akýchkoľvek používateľských údajov vyšla s prázdnymi rukami. Dôvod bol jednoduchý – žiadne protokoly neexistovali.

Prečo je to dôležité? Relevantným výstupom je, že úrady neboli schopné získať žiadne údaje o zákazníkoch – či už prostredníctvom požiadaviek alebo samotným zabavením servera. Žiadne protokoly k dispozícii neboli. Tento prípad z Turecka a tiež audit potvrdzujú, že služba to s ochranou svojich zákazníkov myslí naozaj vážne.

ExpressVPN tiež ponúka program Bug Bounty. Ak niekto nájde nejaké bezpečnostné slabiny v aplikáciách, tak bude odmenený.

Servery a rýchlosti

Skvelé rýchlosti serverov v kvalitnej sieti

ExpressVPN na trhu pôsobí už od roku 2009 a preto nie je prekvapením, že ich sieť serverov patrí medzi najkvalitnejšie na trhu. Aktuálne má vo svojej sieti viac ako 3000 serverov v 94 krajinách sveta.

Služba navyše postupne prechádza na vlastné dedikované servery so šírkou pásma 10 Gbps, ktoré pracujú iba v RAM móde (bez použitia pevných diskov). Túto funkciu služba označuje ako TrustedServer.

Služba využíva aj virtuálne servery. Nie všetky servery sú reálne umiestnené v krajinách, ktoré sú pri nich uvedené. Aktuálne ide o 48 (primárne exotickejších) krajín. ExpressVPN to vysvetľuje nasledujúcim spôsobom:

ExpressVPN má prísne štandardy pre servery, aby sa zabezpečilo, že sa budete môcť pripojiť bezpečne, spoľahlivo a konzistentne vysokou rýchlosťou. V niektorých krajinách môže byť ťažké nájsť servery, ktoré spĺňajú všetky tieto atribúty. Umiestnenia virtuálnych serverov vám umožňujú pripojiť sa k takýmto krajinám, pričom stále poskytujú kvalitu pripojenia, ktorú očakávate od našej služby.

Kvitujeme však, že ExpressVPN je v tomto smere transparentná a uvádza presný zoznam krajín, ktoré virtuálne servery používajú (a v ktorej krajine sa tieto servery reálne nachádzajú).

V našich rýchlostných testoch dosiahla ExpressVPN vynikajúce výsledky. Službu sme testovali na systéme Windows s nastaveným protokolom Lightway. Všetky testy boli vykonané na dedikovanej 500 Mbps sieti umiestnenej v Maďarsku v rôznych časových intervaloch.

Všetky pripojenia boli veľmi stabilné bez extrémneho kolísania alebo rušivých výpadkov. Samotná rýchlosť pripojenia k serverom bola extrémne rýchla a zvyčajne sme sa k serverom pripojili do 1-3 sekúnd. To samozrejme výrazne uľahčuje prepínanie medzi servermi v jednotlivých krajinách.

Najbližší / odporúčaný server (Slovensko)

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 119,94 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 423,76 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 397,22 Mbps
 • Priemerný PING: 31,67 ms

Anglicko, Londýn

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 188,06 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 377,26 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 355,34 Mbps
 • Priemerný PING: 40,56 ms

USA, New York

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 111,06 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 206,98 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 199,80 Mbps
 • Priemerný PING: 116 ms

Austrália, Melbourne

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 59,09 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 90,85 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 88,96 Mbps
 • Priemerný PING: 256,91 ms

Bezpečnosť

Vlastný auditovaný protokol Lightway

Na základe našich testov a všetkého, čo sme analyzovali pre túto recenziu ExpressVPN, táto služba má štandardy bezpečnosti nastavené naozaj vysoko.

Šifra, kľúč a overenie pomocou ExpressVPN závisia od protokolu VPN, ktorý ste vybrali v aplikácii VPN.

S protokolmi OpenVPN a IKEv2 používa ExpressVPN šifrovanie AES-256 s kľúčom RSA-4096 a autentifikáciou SHA-512 HMAC. Protokol Lightway používa šifrovanie AES-256-GCM a ChaCha20/Poly1305 spoločne s D/TLS 1.2 na overenie servera.

Šifry AES-256 a ChaCha20 ponúkajú veľmi vysokú úroveň šifrovania a v súčasnosti sa považujú za neprelomiteľné. Poskytujú tiež vynikajúci výkon, najmä protokol Lightway (viď výsledky testov vyššie). ExpressVPN navyše podporuje Perfect Forward Secrecy prostredníctvom výmeny kľúčov Diffie-Hellman.

ExpressVPN vám dáva možnosť vybrať si, ktoré VPN protokoly chcete používať priamo v aplikáciách. Nižšie vidíte dostupné protokoly VPN v klientovi pre Windows.


Ak je povolená možnosť Automaticky, ExpressVPN vyberie najlepší protokol VPN na základe vašich nastavení siete. V našich testoch bol jednoznačne najrýchlejší protokol Lightway, o ktorom si teraz povieme niečo viac.

Po viac ako roku vývoja ExpressVPN oficiálne spustil protokol Lightway VPN. Lightway je k dispozícii na všetkých hlavných operačných systémoch: Windows, Mac OS, Linux, Android a iOS a tiež pre niektoré smerovače. Čo teda Lightway ponúka?

 • Vyššie rýchlosti ako OpenVPN
 • Aktualizované štandardy šifrovania
 • Rýchle nadviazanie spojenia (1-3 sekundy)
 • Bezproblémový prechod pri prerušení pripojenia alebo pri zmene siete

V mnohých ohľadoch je Lightway podobný protokolu WireGuard. Je menší, štíhlejší, rýchlejší a bezpečnejší a zároveň rieši množstvo problémov so záťažou ako tomu bolo pri starších protokoloch, ako sú OpenVPN a IPSec/IKEv2.

Navyše v auguste 2021 ExpressVPN oznámil, že Lightway oficiálne prešiel auditom tretej strany a je dostupný ako otvorený zdroj. To znamená, že kód je k dispozícii komukoľvek, čo ďalej pomáha pri dôvere a overovaní. Audit protokolu Lightway vykonala spoločnosť Cure53, čo je uznávaná firma zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou, ktorá už auditovala aj iné siete VPN. V záveroch svojich zistení uviedla:

Kódová základňa Lightway sa riadi konzistentnými vzormi kódovania a vykazuje – z pohľadu testerov – vysokú kvalitu.

V aplikáciách tiež nájdete dostupnú nasledujúcu funkcionalitu:

 • Kill Switch: Túto funkciu služba ponúka pod názvom Network Lock a blokuje celú internetovú prevádzku, ak sa pripojenie cez VPN preruší.
 • Rozdelený VPN tunel: Používatelia si môžu vybrať aplikácie, ktoré sa budú pripájať do internetu cez VPN tunel, a ktoré ho budú obchádzať.

Aplikácie počas našich testov fungovali bez najmenších problémov, žiadne úniky dát a chybové hlásenia sme počas našich testov nezaznamenali.

Aplikácie

Jednoduché aplikácie, ktoré ale fungujú veľmi dobre

ExpressVPN samozrejme ponúka podporu pre všetky zariadenia dostupné na trhu, vrátane vlastnej aplikácie pre smerovače. Medzi podporované systémy patria:

 • Windows
 • macOS
 • iOS
 • Android
 • Android TV
 • Amazon Fire TV
 • Linux
 • doplnky do prehliadačov (Chrome, Firefox, Edge) – chránia iba prenosy dát priamo cez prehliadače, nie na celom zariadení
 • smart televízory a hracie konzoly – technológia MediaStreamer, ktorá nekryptuje dáta
 • smerovače (routre)

Aplikácie majú čistý a minimalistický dizajn a ľahko sa používajú. Klepnutím na tri riadky v ľavom hornom rohu aplikácie sa otvorí nové okno s ďalšími funkciami a nastaveniami. Nižšie je ukážka aplikácie pre operačný systém Windows.

Aplikácie od ExpressVPN mali vždy intuitívny dizajn a jednoduché rozloženie prvkov. Aplikácie pre VPN občas bojujú s chybami alebo neohrabaným dizajnom, pri aplikáciách ExpressVPN však nie je či kritizovať.

Musíme tiež oceniť veľmi dobré aplikácie pre mobilné zariadenia a kvalitné rozšírenia pre všetky známe internetové prehliadače.

Streaming a torrenting

ExpressVPN spolupracuje s Netflixom i ďalšími službami

Ak potrebujete dobrú VPN službu, ktorá funguje s Netflixom a ďalšími streamovacími službami, potom je ExpressVPN skvelou voľbou. Je to jedna z mála VPN služieb, ktorá naďalej dobre pracuje s Netflixom a poskytuje k nemu prístup 24 hodín denne a 7 dní v týždni.

Pre túto recenziu ExpressVPN sme otestovali americký Netflix so serverom vo Washingtone. Všetko fungovalo perfektne.

Ak sa pri pripojení k serveru vyskytne akákoľvek chyba proxy servera, stačí kontaktovať chatovú podporu a okamžite sa dozviete, ktoré servery máte použiť.

ExpressVPN odblokuje množstvo oblastí Netflixu po celom svete: Austrália, Belgicko, Brazília, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Holandsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo a USA.

Okrem Netflixu ExpressVPN dobre funguje aj s Disney Plus a Amazon Prime. A ak potrebujete VPN pre Hulu, tak služba funguje aj pre túto streamovaciu platformu.

V minulosti mala ExpressVPN problémy s odblokovaním prehrávača BBC iPlayer, teraz však môžeme konštatovať, že aj na túto britskú platformu sme sa dokázali pripojiť cez server v Manchesteri.

Napokon, ExpressVPN je tiež jednou z mála VPN služieb, ktorá má špeciálnu aplikáciu aj pre Amazon Fire Stick, ktorú nájdete v obchode Amazon App Store.

Vzhľadom na namerané rýchlosti sme nemali problém ani s torrentingom. Sťahovanie súborov fungovalo výborne a služba nás žiadnym spôsobom nelimitovala.

Funkcie

Vlastná aplikácia pre router

V aplikáciách nájdeme funkciu Kill Switch a tiež funkciu rozdeleného VPN tunela.

Chýba funkcia Multi-hop pre pripojenie cez viacero VPN serverov. Na systémoch Windows nenájdeme ani funkciu na blokovanie reklám.

Funkciu pod názvom Threat Manager nájdeme aspoň v aplikáciách pre operačné systémy iOS, Mac a Linux.

Funkcia Threat Manager funguje podobne ako iné riešenia filtrovania cez DNS. Blokuje prístup k určitým serverom, o ktorých je známe, že obsahujú sledovacie programy alebo škodlivé kódy.

Obrovským plusom ExpressVPN je vlastná dedikovaná aplikácia pre vybrané smerovače.

Aplikácia ExpressVPN pre smerovače chráni všetky zariadenia vo vašej sieti, ktoré sa cez smerovač pripájajú do internetu. Stačí sa prihlásiť do siete Wi-Fi ako zvyčajne.

Navyše použitie cez smerovač sa počíta ako jedno pripojenie a to bez ohľadu na to, koľko zariadení sa cez smerovač pripája k internetu.

V septembri 2022 navyše spoločnosť uviedla na trh novinku – vlastný router Aircove s predinštalovanou službou ExpressVPN. Jeho cena sa na začiatku roka 2023 pohybovala na úrovni 200 €.

Aircove je vybavený dvojpásmovým rozhraním Wi-Fi 6 a poskytuje až 1 200 Mb/s rýchleho a stabilného Wi-Fi pripojenia. Aj so zapnutou VPN službou môžete streamovať v rozlíšení 4K na viacerých obrazovkách.

Podpora

Podpora cez chat je excelentná

Zatiaľ čo podpora väčších VPN služieb môže niekedy kolísať, pri ExpressVPN si podpora cez live chat naďalej udržuje vysoký štandard.

Opakovane sme otestovali podporu a pri všetkých našich interakciách sme zistili, že oddelenie podpory zákazníkov je rýchle, dobre informované a zdvorilé.

Prístup k podpore je 24 hodín denne, a to aj pre neprihlásených používateľov. Ikonu pre vstup do live chatu nájdete priamo na webovej stránke služby v pravom dolnom rohu. So zástupcom spoločnosti sme sa vždy spojili za menej ako minútu (žiadne dlhé čakania).

Podpora live chatu je určite výhodou, ak potrebujete pomoc s nastavením VPN služby na svojich zariadeniach alebo máte konkrétne otázky, ktoré na webovej stránke nie sú zodpovedané.

Svoje otázky je možné poslať aj formou e-mailovej správy.

Stránka navyše obsahuje obrovskú knižnici návodov pre všetky dostupné systémy. Samozrejmosťou je aj sekcia najčastejšie kladených otázok a odpovedí.

Predplatné a ceny

ExpressVPN nie je najlacnejšia, ale je to stávka na istotu

Ak nakupujute služby iba s ohľadom na najnižšiu cenu, tak ExpressVPN nie je nič pre vás. Ak však hľadáte overený, stabilný a renomovaný produkt, ktorý je na trhu už niekoľko rokov a stále si udržuje vysoký štandard, tak by táto služba nemala ujsť vašej pozornosti. ExpressVPN ponúka vrátenie peňazí 30 dní od zakúpenia služby.

K dispozícii je platba kreditnými kartami, cez PayPal, kryptomenami a ďalšími platbami, ktoré sú dostupné vo vybraných krajinách (GiroPay, UnionPay, Sofort, atď.).

Dlhodobé predplatné NAJPOPULÁRNEJŠIE

Dlhodobé predplatné služby ExpressVPN so zľavou 49% pre čitateľov portálu VPN365
6,67 $12,95 $ KÚPIŤ EXPRESSVPN
Celková čiastka pre vybrané obdobie: 99,95 $

Predplatné na 1 mesiac

Predplatné služby ExpressVPN na 1 mesiac bez zľavy
Celková čiastka pre vybrané obdobie: 12,95 $

Zhrnutie

ExpressVPN stále patrí medzi najlepšie služby na trhu

9Hodnotenie
ExpressVPN

ExpressVPN nás v našich testoch opäť nesklamala. Renomovaná služba sa teraz môže oprieť o svoj vlastný protokol Lightway, s ktorým sme dosiahli mimoriadne rýchle pripojenia, ktorým môže konkurovať iba máloktorá služba. Ide stále o špičkovú, bezpečnú VPN službu, ktorá používateľov jednoducho nemôže sklamať.

Rýchlosť
10
Bezpečnosť
9
Aplikácie a funkcie
9
Cena a platby
7
Podpora a služby
10
Pozitíva
 • Bezpečné a užívateľsky prívetivé aplikácie
 • Silné šifrovanie a bezpečnostné funkcie
 • VPN bez protokolov v bezpečnej jurisdikcii
 • Veľká a bezpečná sieť serverov
 • Dobre spolupracuje s Netflixom a ďalšími streamovacími službami
 • Rozšírenia prehliadača (auditované)
 • Kvalitné mobilné aplikácie
 • Dedikovaná aplikácia aj pre smerovače
 • Dobrá zákaznícka podpora
 • Vlastný protokol Lightway s otvoreným zdrojom, ktorú je veľmi rýchly
 • Podrobila sa množstvu externých auditov
Negatíva
 • Vyššia cena ako u konkurencie
 • Menej doplňujúcich funkcií ako u konkurencie
VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo