Hotspot Shield VPN – veľká recenzia VPN služby (2021)

Hotspot Shield je populárna VPN služba, ktorá pred pár rokmi prešla rôznymi opravami, bola obvinená z nekalých obchodných praktík a tiež chyby, pri ktorej došlo k úniku údajov používateľov. O dva roky neskôr (a dvoch nových majiteľoch služby) mal Hotspot Shield príležitosť zotaviť sa z týchto temných čias. To sa mu však nepodarilo.

1. Hotspot Shield VPN a jeho problematická minulosť

Hotspot Shield je jednou zo starších VPN služieb. Hotspot Shield poskytuje služby VPN spotrebiteľom od roku 2008 a meno si získala pri protestoch Arabská jar na začiatku roku 2010. Vyvinula ho spoločnosť s názvom AnchorFree so sídlom v Redwood City v Kalifornii.

Problémy sa objavili v roku 2016, keď tím akademikov vo svojom výskume uviedol, že Hotspot Shield vo VPN službe používa sledovacie knižnice.

O rok neskôr, v roku 2017, ho Centrum pre demokraciu a technológie obvinilo z nekalých a klamlivých obchodných praktík.

V roku 2018 prišlo k úniku údajov používateľov tejto služby. Tieto nežiaduce udalosti spôsobili, že mnohé webové stránky prestali službu odporúčať.

V roku 2019 sa služba stala súčasťou rodiny produktov Pango, ktorá ponúka sadu bezpečnostných a súkromných produktov. Rovnako ako AnchorFree aj Pango sídli v Redwood City v Kalifornii.

V júli 2020 sa Pango stalo členom spoločnosti Aura, ktorá sa zaoberá digitálnym zabezpečením. Podľa Hariho Ravichandrana, zakladateľa a výkonného riaditeľa spoločnosti Aura, cieľom všetkých týchto aktivít je:

…vybudovať najlepšiu platformu digitálnej ochrany typu „všetko v jednom“ pre spotrebiteľov. V rozsahu dosiahnutom týmito transakciami pokračujeme v ceste k budovaniu a rozširovaniu našej integrovanej bezpečnostnej platformy. Našou víziou je robiť digitálnu bezpečnosť jednoduchou, užívateľsky príjemnou a prístupnou pre všetkých.

2. So sídlom v Spojených štátoch (zlá jurisdikcia v oblasti ochrany súkromia)

USA nie sú dobrým umiestnením pre sieť VPN alebo iné podnikanie v oblasti ochrany súkromia.

Krajina je jadrom mnohých medzinárodných organizácií pre dohľad a je súčasťou aliancie piatich očí. Väčšina z týchto organizácií bola vytvorená počas éry studenej vojny, naďalej fungujú a sledujú používateľov na internete. Vláda USA má právomoc sledovať ľudí, ktorí používajú telekomunikačné siete v USA. Má tiež právomoc prinútiť súkromné ​​spoločnosti, aby poskytli vláde informácie. Spoločnosti tak potenciálne musia porušovať vlastné zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky.

3. Možné úniky IP adries v aplikácii pre Android

V našich testoch pracoval klient pre Android väčšinu času dobre. Narazili sme však na jeden prípad, kedy Hotspot uviedol, že telefón je zabezpečený aktívnym pripojením VPN, ale naše testovanie vrátilo našu skutočnú adresu IP. Výsledok sa nám nepodarilo replikovať, ale úniky v klientovi Androidu hlásili aj ďalší recenzenti.

Úniky v mobilných zariadeniach sú v niektorých ohľadoch ešte nebezpečnejšie ako úniky v prípade VPN pre počítače. Je to preto, že vaše mobilné zariadenia sa nachádzajú vo veľkom svete plnom hackerov, kde budú pravdepodobne vystavené oveľa väčším hrozbám ako v prípade domáceho počítača.

4. Rozhodne nejde o „najrýchlejšiu VPN na svete“

Webové stránky Hotspot Shield VPN často a s hrdosťou poukazujú na to, že boli v súťaži Ookla 2019 Speedtest Awards pomenované ako „Najrýchlejšia VPN na svete“. V našich testoch sa to však nepotvrdilo. Na pripojení 500 Mbps z umiestnenia v USA neboli rýchlostné testy nijako pôsobivé.

Najskôr sme otestovali server Hotspot Shield blízko nášho fyzického umiestnenia v Seattli: 76 Mbps.

Ďalej som otestovali server v Los Angeles. Rýchlosti boli o niečo lepšie ako predtým, ale stále neboli skvelé – 82 Mbps.

Posledný server v USA, ktorý som otestovali, bol v New Yorku. Rýchlosti boli približne rovnaké ako na iných miestach – 80 Mbps.

Nakoniec sme vykonali testy rýchlosti so serverom vo Veľkej Británii – 45 Mbps.

Celkovo to nie sú príliš dobré výsledky rýchlostných testov.

5. Počet ich serverov je zavádzajúci

Web Hotspot Shield uvádza viac ako 3200 VPN serverov VPN umiestnených vo viac ako 80 krajinách sveta. Počet serverov aj počet krajín sú v priemysle nadpriemerné. Je tu však zádrhel.

Mnohé z týchto umiestnení sú virtuálne servery. Jedná sa o servery, ktoré sú fyzicky umiestnené na jednom mieste, ale nakonfigurované tak, aby fungovali, akoby boli umiestnené niekde inde.

Virtuálne umiestnenia nie sú nevyhnutne zlé a môžeme vidieť ich využitie aj pri ​​iných VPN službách. Rozhodne by však služba nemala byť primárne postavená na takomto riešení.

6. Obmedzené možnosti platby

Zatiaľ čo mnoho služieb VPN akceptuje celý rad platobných možností, Hotspot Shield akceptuje iba kreditné a debetné karty alebo PayPal.

Všetky tieto tri možnosti sú pohodlné a bezpečné, ale nie sú nijako zvlášť súkromné. Možnosť platiť za predplatné pomocou kryptomien, darčekových kariet a iných alternatívnych spôsobov môže zvýšiť vaše súkromie.

7. Nepracuje dobre so službou Netflix a inými streamovacími službami

Mnoho sietí VPN tvrdí, že spolupracuje s Netflixom. V našich testoch sme však zistili, že iba hŕstka z nich konzistentne poskytuje streamovanie Netflixu bez blokovania.

Cez Hotspot Shield sa nám nepodarilo prihlásiť do americkej knižnice Netflix a to je určite veľká nevýhoda.

8. Mätúce podmienky používania / nadmerné zhromažďovanie údajov

Zistili sme, že zásady zhromažďovania údajov, ktoré sa vzťahujú na Hotspot Shield, sú mätúce a myslíme si, že pre VPN službu prehnané. Spoločnosť Pango, ktorá v súčasnosti vlastní Hotspot Shield, ponúka celý rad produktov a ich zásady ochrany osobných údajov sa vzťahujú na všetky z nich.

Spoločnosť nezaznamenáva žiadne informácie, ktoré by vás priamo identifikovali. Zhromažďujú však väčšie množstvo informácií ako je bežné (pre svet VPN).

Tu je kľúčová časť z pohľadu používateľa VPN Hotspot Shield:

 • Informácie o použití. Zhromažďujeme informácie o tom, ako interagujete s našimi službami, koľko šírky pásma využívate a kedy a ako dlho naše služby využívate.
 • Informácie o zariadení. Zhromažďujeme informácie o zariadení, ktoré používate na prístup k našim službám, vrátane prehliadačov, ktoré používate na prístup k našim službám. Môžeme napríklad zhromažďovať identifikátory zariadení, typy prehliadačov, typy a nastavenia zariadení, verzie operačných systémov, mobilné, bezdrôtové a iné sieťové informácie (napríklad meno poskytovateľa internetových služieb, názov operátora a sila signálu) a čísla verzií aplikácií.
 • Diagnostické informácie. Môžeme zhromažďovať informácie o povahe požiadaviek, ktoré na naše servery odosielate (napríklad informácie o zariadení a aplikácii použitej na uskutočnenie žiadosti, časové pečiatky a sprostredkujúce adresy URL). Naše produkty VPN však nezaznamenávajú žiadne informácie, ktoré spájajú vašu identitu s vašou aktivitou prehliadania cez VPN. Neuchovávame žiadne záznamy, ktoré by ukazovali, čo ste si prehliadali alebo k čomu ste pristupovali prostredníctvom pripojenia VPN.
 • Informácie o polohe. Pokiaľ nie je výslovne uvedené inak, nezhromažďujeme informácie o vašej polohe na základe údajov GPS alebo iných senzorov zariadenia. Môžeme však zhromaždiť vašu približnú polohu vypočítaním nepresnej zemepisnej šírky a dĺžky na základe vašej adresy IP, aby sme vám poskytli lepšie služby (napr. aby sme vás spojili s najbližším a najrýchlejším serverom VPN).

9. Hotspot Shield VPN je drahý

Vzhľadom na horeuvedené informácie je cena za službu privysoká. Pri ročnom predplatnom je to čiastka 7,99 USD mesačne a to je veľa. Cena je napríklad vyššia ako pri ročnom predplatnom ExpressVPN, ktorá patrí k absolútnej špičke medzi VPN službami.

Pomerne vysokú cenu zmierňuje zbierka ďalšieho softvéru (1Password, Robo Shield, Identity Guard), ktorý je s ním pribalený. Ak jeden alebo viac z týchto produktov vyhovuje vašim potrebám, cena celého balíka sa stáva prijateľnejšou.

Aké alternatívy by ste mali zvážiť?

Nižšie nájdete aktuálne najkvalitnejšie VPN produkty, ktoré prešli našimi testami.

 • TOP 3 VPN SLUŽBY

 • Počet krajínPočet krajín
 • Počet serverovPočet serverov
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?Multihop?
 • NORDVPN

 • 3,19 €

  za mesiac

 • Počet krajín59
 • Počet serverov5473
 • Počet zariadení6
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • SURFSHARK VPN

 • 2,30 €

  za mesiac

 • Počet krajín99
 • Počet serverov3200+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • ATLAS VPN

 • 1,71 €

  za mesiac

 • Počet krajín49
 • Počet serverov1000+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?

Značky:

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo