NordLocker – recenzia bezpečného úložiska dát (2021)

NordLocker sa od svojho uvedenia na trh vyvinul veľmi rýchlo. Začal ako systém na šifrovanie súborov a priečinkov a ukladanie zašifrovaných dát do vášho počítača. Dnes je to však plnohodnotný šifrovací nástroj a cloudové úložné riešenie v jednom.

Prehľad NordLocker

Ako sme už uviedli vyššie, program začínal ako jednoduchý šifrovací nástroj. NordLocker si dnes zachováva všetky svoje pôvodné schopnosti a pridáva tiež vlastný šifrovaný cloudový úložný systém. Prečo zmena? Vysvetľuje Oliver Noble, špecialista na šifrovanie v spoločnosti Nord:

[letsinfoup]

Spoločnosť Nord prijala výzvu na prepracovanie existujúcich postupov cloudového ukladania. Šifrovanie súborov a ich nahranie do cloudu toho istého poskytovateľa pomáha zabrániť zapojeniu dodávateľov tretích strán. Všetko je možné dosiahnuť jediným pohybom myšou.

Produkt ponúka 3 GB cloudového úložiska úplne bezplatne a až 500 GB v rámci plateného prémiového plánu. Je tak v pozícii, že môže s prehľadom konkurovať najlepším cloudovým úložným službám na trhu.

Súhrn funkcií NordLocker

Tu je krátke zhrnutie funkcií aplikácie NordLocker:

 • Medzi podporované platformy patria Windows a Mac OS
 • Kompletné šifrovanie údajov pomocou AES-256, ECC (s XChaCha20, EdDSA a Poly1305) a Argon2
 • 3 GB úložisko NordLocker Cloud (bezplatný plán) alebo 500 GB cloudové úložisko NordLocker (prémiový tarif)
 • Žiadne obmedzenia nahrávania či sťahovania súborov
 • Trezor NordCloud, ktorý sa synchronizuje na všetkých vašich zariadeniach
 • Kontrola spoľahlivosti na pozadí

Značka Nord Security (známa tiež ako NordSec alebo Nord) bola založená v roku 2012 a získala si na trhu skvelú reputáciu. Je to nadnárodná bezpečnostná spoločnosť s viac ako 600 zamestnancami. Okrem produktu NordLocker vytvorili niekoľko ďalších bezpečnostných produktov. Ich najznámejším produktom je NordVPN, pravdepodobne jedna z najpopulárnejších VPN služieb na trhu.

Neskôr spoločnosť vytvorila správcu hesiel NordPass, ktorý si tiež okamžite získal veľkú popularitu.

Spoločnosť sídli v Paname pod materskou spoločnosťou Tefincom. Táto krajina je jedným z najlepších umiestnení pre podnikanie zamerané na bezpečnosť a ochranu súkromia. Vláda Panamy neukladá spoločnostiam žiadne požiadavky na uchovávanie údajov. Neexistuje internetová cenzúra ani dohľad a krajina nie je súčasťou žiadnych medzinárodných zmlúv o dohľade.

Kde sú uložené údaje programu NordLocker

NordLocker vám ponúka veľa možností ukladania dát.

Na najzákladnejšej úrovni sú vaše dáta šifrované a uložené v priečinkoch nazývaných Trezory. Môžete vytvoriť Trezory, ktoré sa nachádzajú iba lokálne vo vašom počítači alebo ktoré sa tiež nachádzajú v novom prostredí NordLocker Cloud.

Cloudové trezory NordLocker

Ak vytvoríte Trezor v službe NordLocker Cloud, všetko, čo v tomto trezore uložíte, sa automaticky synchronizuje s ďalšími inštanciami aplikácie, ktoré nainštalujete. To znamená, že môžete použiť NordLocker Cloud na zdieľanie súborov a celých priečinkov medzi všetkými počítačmi so systémom Windows a Mac OS.

Keď ukladáte súbory alebo priečinky do trezoru NordLocker Cloud, máte viacero možností:

 • Skopírujete položku do trezoru (ponecháte pôvodnú nezašifrovanú položku v počítači), alebo
 • Presuniete položku do trezoru (odstránite pôvodnú nezašifrovanú položku z počítača)

Vo väčšine prípadov budete pravdepodobne chcieť položky presunúť a získať k nim prístup prostredníctvom nástroja NordLocker. Vždy však máte možnosť nechať si nezašifrované kópie k dispozícii, napríklad keď testujete program NordLocker, aby ste zistili, ako to funguje s vašimi konkrétnymi aplikáciami.

Ak presuniete položky do cloudu namiesto ich kopírovania, budete k nim mať prístup priamo z cloudu bez toho, aby ste si ich najskôr stiahli do počítača.

Ak súbory ponecháte iba v serveri NordLocker Cloud, ušetrí vám to úložný priestor na vašich počítačoch, ale pri prístupe k nim budete závislí od aktívneho internetového pripojenia.

Trezory na počítači (lokálne trezory)

Ak si na počítači vytvoríte trezor (ďalej ju budeme nazývať lokálny trezor), tak všetko, čo v lokálnom trezore uložíte, sa zašifruje, čo znamená, že sa dá čítať iba pomocou programu NordLocker. Ktokoľvek, kto čmuchá vo vašom počítači, môže vidieť šifrovaný trezor, ale nemôže ju čítať a dokonca ani vedieť názvy akýchkoľvek súborov alebo priečinkov v nej obsiahnutých.

Ako sme už diskutovali, lokálne trezory sú kompatibilné so službami cloudového úložiska tretích strán. Môžete si tak vytvoriť lokálny trezor a synchronizovať ho s jednou zo služieb tretích strán. Kópiu programu NordLocker budete stále potrebovať na akomkoľvek počítači, kde chcete otvoriť trezor, ale pretože program NordLocker môžete nainštalovať na neobmedzený počet počítačov bez ďalších poplatkov, nie je to žiaden problém.

Ako vidíte, program vám ponúka obrovské množstvo možností. Môžete ho použiť na šifrovanie údajov v počítači. Môžete ho použiť na šifrovanie údajov, ktoré sa bezpečne synchronizujú v službách cloudového úložiska tretích strán. Môžete zašifrovať dáta, ktoré sa bezpečne uložia do vlastného zabezpečeného cloudového úložiska spoločnosti NordLocker. A môžete kombinovať všetky možnosti ľubovoľným spôsobom.

Podmienky služby NordLocker

Preštudovali sme si podmienky služby a v dokumente sme nenašli nič neobvyklé ani znepokojujúce. Je tam obvyklá pripomienka, aby ste so službou nerobili nič nezákonné, a pripomíname, že je vašou zodpovednosťou vedieť, čo je nezákonné, nech sa už nachádzate kdekoľvek. Ale to je celkom štandardná vec.

Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti NordLocker

Preštudovali sme si tiež zásady ochrany osobných údajov spoločnosti NordLocker. Tu sme sa dozvedeli, že NordLocker zhromažďuje anonymizované diagnostiky aplikácií (vrátane správ o zlyhaní), anonymizované štatistiky používania a neidentifikujúce informácie o zariadení, napríklad model vášho zariadenia a verziu operačného systému.

Z nášho pohľadu to nie je nič znepokojujúce.

Bezpečnostné audity NordLocker

Produkty NordPass a NordVPN prešli auditmi tretích strán. NordVPN v skutočnosti prešiel bezpečnostným auditom a tiež ďalšími dvoma auditmi, ktoré potvrdili, že sa jedná o skutočne službu VPN bez akéhokoľvek protokolovania.

Podpora spoločnosti nám potvrdila, že u tak mladého produktu ešte neboli vykonané žiadne testy tretích strán ani bezpečnostné audity.

Aj keď by bolo pekné mať k dispozícii takéto výsledky testov, ale na druhej strane produkt pochádza od výrobcov spoločnosti Nord, čo je upokojujúca informácia. Keby išlo o úplne novú spoločnosť bez akejkoľvek minulosti v oblasti bezpečnosti, tak by sme museli byť obozretnejší.

Aplikácie NordLocker

Ako niekoho, kto sa hlboko zaujíma o súkromie a bezpečnosť svojich online dát, som bol sklamaný, že NordLocker stále nepodporuje zariadenia so systémom Linux, Android alebo iOS.

Program NordLocker podporuje operačné systémy, ktoré majú najbežnejší používatelia počítačov: Windows 10 64-bit a Mac OS 10.13 (High Sierra) alebo novší.

Každý operačný systém obsahuje tri verzie aplikácie NordLocker: Free, Premium alebo Business.

Verzia zadarmo a verzia Premium sú rovnaké, až na to, že verzia zadarmo je obmedzená na 3 GB cloudového úložiska a e-mailovú podporu. Verzia Premium vám poskytuje 500 GB cloudového úložiska a prioritnú podporu sedem dní v týždni a 24 hodín denne.

Business verzia

Verzia NordLocker pre firmy môže zabezpečiť dôležité údaje v celom podniku. Vďaka tomu môžu byť všetky dôležité súbory vašej organizácie navzájom šifrované a bezpečne uložené v cloude.

Vaši zamestnanci môžu ľahko zdieľať šifrované súbory bez ohľadu na ich fyzické umiestnenie, čo je veľkým bonusom, keď sú vaši zamestnanci nútení pracovať z domu. Pretože máte úplnú kontrolu prístupu, zlodejovi môžete odoprieť prístup aj v prípade, že vám niekto ukradne notebook.

Program NordLocker Business je navrhnutý tak, aby vám pomohol dodržať požiadavky GDPR a HIPAA.

NordLocker môže byť obzvlášť užitočný v oblastiach, kde je ochrana údajov prvoradá, ako napríklad v zdravotníctve, školstve a mnohých právnych a finančných oblastiach.

Je aplikácia otvoreným softvérom?

NordLocker nie je softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Máme radi softvér s otvoreným zdrojovým kódom, pretože kód môže skontrolovať každý, kto sa v danej oblasti vyzná.

Zatiaľ čo NordLocker je proprietárny softvér, spoločnosť je v oblasti ochrany súkromia a bezpečnosti dobre rešpektovaná. Aplikácia používa šifrovanie gocryptfs na úrovni súboru.

Gocryptfs je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý umožňuje aplikácii NordLocker šifrovať a dešifrovať každý súbor v trezore osobitne, namiesto šifrovania celého trezoru ako jedného objektu. To má obrovskú výhodu.

Pretože každý súbor v trezore je šifrovaný individuálne, zmena jedného súboru vyžaduje iba uloženie šifrovaného zmeneného súboru, nie celého priečinka. Rovnako tak dešifrovanie jedného súboru z trezoru zahrňuje iba tento súbor, a nie dešifrovanie celého trezoru.

Praktické testovanie NordLocker

Nainštalovali a otestovali sme program na systéme so 64-bitovým operačným systémom Microsoft Windows 10.

Inštalácia

Počas procesu inštalácie budete musieť zadať svoju e-mailovú adresu a heslo. Ak už máte účet zriadený účet pre NordVPN alebo NordPass, budete musieť zadať rovnakú e-mailovú adresu a heslo.

Po vytvorení nového účtu alebo prihlásení do existujúceho budete musieť vytvoriť hlavné heslo. Hlavné heslo sa používa na šifrovanie / dešifrovanie vašich údajov, preto si ho zvoľte veľmi silné.

Na záver vám dá aplikácia obnovovací kľúč. Pomocou kľúča môžete znova získať prístup k svojim údajom, ak stratíte hlavné heslo. Uistite sa, že ste ho uložili na bezpečnom mieste. Ak stratíte hlavné heslo aj kľúč na obnovenie, vaše údaje sa navždy stratia.

Konfigurácia

V programe toho nie je potrebné veľa konfigurovať. Môžete ho veselo používať s predvoleným nastavením, ale odporučili by sme vám zvážiť niekoľko zmien.

Konkrétne vám odporúčame nastaviť Spustiť aplikáciu pri štarte počítača a zrušiť začiarknutie možnosti Odoslať anonymné údaje o použití.

Kým neotvoríte program NordLocker pomocou svojho hlavného hesla, zostanú súbory a priečinky v trezoroch bezpečne šifrované. Ani niekto s fyzickým prístupom k vášmu počítaču ho nebude môcť dešifrovať, pokiaľ sa k nemu nejako nedostane aj vaše hlavné heslo.

Používanie

Vytváranie priečinkov je jednoduché. Budete si musieť vybrať medzi vytvorením cloudového trezoru (uloženého v serveri NordLocker Cloud) alebo trezoru, ktorý sa bude nachádzať iba vo vašom počítači.

Upozorňujeme, že funkcia cloudového trezoru je stále technicky beta verziou.

Šifrovanie súborov a priečinkov pomocou aplikácie je jednoduché – stačí ich myškou pretiahnuť do otvoreného okna trezoru. Ak tak urobíte, program NordLocker sa vás opýta, či chcete vytvoriť šifrovanú kópiu pôvodných položiek alebo zašifrovať originály a presunúť ich do trezoru.

Presunutím originálov sa odstránia z pôvodného priečinka. Tieto odstránené súbory sa nezobrazia v koši, ale program NordLocker nepoužíva žiadne algoritmy bezpečného odstránenia, aby zabezpečil, že ich odborník nebude môcť obnoviť.

Presun do cloudu

Keď NordLocker prvýkrát vyšiel, všetko záviselo od iných cloudových služieb. Dizajn aplikácie NordLocker je taký, že fungovala prakticky so všetkými cloudovými službami. Uložili ste trezor v priečinku cloudovej služby a bola prístupná všade, kde bol priečinok cloudovej služby k dispozícii (za predpokladu, že tam bol aj NordLocker).

Tento spôsob ukladania súborov a priečinkov stále funguje, ale teraz už môžete používať cloud priamo od produktu NordLocker.

Používanie cloudu NordLocker na ukladanie súborov a trezorov NordLocker má zmysel. Zefektívňuje postup a eliminuje zapojenie tretích strán do všetkého, čo robíte so softvérom NordLocker. 500 GB cloudového úložiska by malo byť dostatočné pre väčšinu ľudí. Ak potrebujete viac, môžete sa obrátiť na spoločnosť NordLocker a požiadať ju o ponuku pre ďalšie navýšenie priestoru.

Pri zvažovaní plateného predplatného nezabudnite na ďalšiu vec, že ​​všetky zmeny, ktoré urobíte v položkách uložených v NordLocker Cloud, sa okamžite replikujú na každý počítač, ktorý ste pripojili k tomuto cloudovému trezoru.

Zdieľanie trezorov

NordLocker vám dáva možnosť zdieľať trezory s ostatnými ľuďmi. Je zaujímavé, že zdieľať môžete iba lokálne trezory, nie trezoru NordCloud (aspoň v tejto chvíli). Ak chcete zdieľať trezor, vyberte ju v rozhraní NordLocker a potom kliknite na odkaz Zdieľať trezor v hornej časti okna. Týmto sa otvorí dialógové okno, kde zadáte e-mailové adresy ľudí, s ktorými chcete zdieľať trezor. Program NordLocker automaticky odošle e-mail každému, kto nie je používateľom programu NordLocker zo zoznamu, a vyzve ho, aby si nainštaloval program NordLocker, aby mohol otvoriť trezor.

Príjemca sa bude môcť prihlásiť do svojej kópie aplikácie NordLocker a otvoriť trezor iného používateľa štandardným spôsobom.

Ak odomknete program pomocou svojho hlavného hesla, súbory a priečinky uložené v trezoroch iných používateľov fungujú ako zvyčajne. Nie je potrebné kopírovať súbory z trezorov, dešifrovať ich, pracovať na nich lokálne, potom ich zašifrovať a vrátiť znova do trezoru. NordLocker zvládne všetky tieto veci za vás.

Podpora NordLocker

Odpovede na moje otázky boli zo strany podpory pohotové a kompetentné. Produkt je stále nový a očakávame, že v dohľadnom čase získa aj databázu problémov a riešení.

Jedným z veľkých rozdielov medzi bezplatnou a prémiovou verziou aplikácie je práve podpora. Bezplatní používatelia dostanú e-mailovú podporu, zatiaľ čo používatelia služieb Premium dostanú prioritnú nepretržitú podporu.

Vzhľadom na to, že tím podpory v spoločnosti NordVPN je vynikajúci, predpokladám, že tím NordLocker čoskoro dosiahne túto úroveň.

Zabezpečenie

Vaše údaje sú šifrované vo vašom počítači pomocou extrémne silného šifrovania AES-256. Pretože iba vy poznáte hlavné heslo pre svoju inštaláciu programu a všetko šifrovanie / dešifrovanie prebieha na našom počítači, nikto, ani NordLocker ho nedokáže dešifrovať. Jediným spôsobom, ako môže ktokoľvek získať prístup k vašim údajom, by bolo zistiť vaše hlavné heslo sledovaním cez rameno počas jeho zadávania alebo nainštalovaním nejakého keyloggeru do počítača.

Súkromie spoločnosti

Spoločnosť NordLocker sídli v Paname, kde neexistuje žiadny vládny tlak na spoločnosti, aby špehovali svojich používateľov alebo aby si viedli záznamy o ich aktivitách. Aj keby existovali, s dátami bezpečne zašifrovanými v počítači by ich nikto nemohol prečítať. Okrem základných údajov, ktoré spoločnosť zhromažďuje (uvedené v ich pravidlách ochrany osobných údajov), nemá prístup k žiadnym súkromným informáciám.

Ceny NordLocker

Ceny produktov NordLocker sú veľmi dobré. K dispozícii je bezplatný plán a program Premium stojí s ročným predplatným iba 3,99 USD mesačne.

 • NordLocker predplatné

 • ZľavaZľava
 • Cena celkomCena celkom
 • Záruka vrátenia peňazíZáruka vrátenia peňazí
 • PriestorPriestor
 • 1 rok

 • 3,99 $

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 50%
 • Cena celkom47,88 $
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Priestor500 GB
 • 1 mesiac

 • 7,99 $

  za mesiac

 • Zľavaušetríte 0%
 • Cena celkom7,99 $ každý mesiac
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Priestor500 GB
 • zadarmo

 • 0 $

  za mesiac

 • Zľavažiadna
 • Cena celkom0 $ každý mesiac
 • Záruka vrátenia peňazí30 dní
 • Priestor3 GB

Jednou z nevýhod, ktorú sme si všimli, je to, že v USA neexistuje možnosť platby prostredníctvom PayPal.

Ďalšie doplnky: NordPass a NordVPN

Keď sa nachádzate na stránke platby, uvidíte tiež, že máte možnosť zakúpiť si aj ďalšie služby. Pri zakúpení aplikácie môžete k svojmu predplatnému pridať aj aplikácie NordVPN a / alebo NordPass.

Aj keď s viazaním služieb obvykle váhame, produktom Nord sa v testovaní neustále darí. Ďalej sa produktová rada NordSec neustále aktualizuje a zdokonaľuje, takže je to z dlhodobého hľadiska dobrá investícia. NordVPN je v súčasnosti jednou z najlepších sietí VPN v našom rebríčku a NordPass je tiež viac ako solídnym riešením.

Značky:

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo