Päť najčastejších otázok a odpovedí ohľadom VPN služieb

Ste zaneprázdnený a hľadáte rýchle odpovede? V nášom krátkom článku zodpovieme päť najčastejších otázok ohľadom VPN služieb.

1. Čo je VPN a ako funguje?

VPN je skratka z anglického Virtual Private Network alebo po slovensky Virtuálna privátna sieť. Možno tento názov pôsobí komplikovane, ale funkcionalita tejto služby je pomerne jednoduchá. Ak by sme mali funkcionalitu VPN služieb definovať jednou vetou, tak je to služba pre ochranu súkromia a bezpečnosti na internete.

Pri bežnom pripojení na internet je vaša prevádzka nešifrovaná a tak tretie strany môžu vidieť vašu kompletnú aktivitu na webe – odkiaľ ste, aké stránky navštevujete, čo nakupujete alebo s kým komunikujete.

Po nainštalovaní VPN aplikácie a pripojení sa na ľubovoľný VPN server sa celá vaša komunikácia na internete šifruje a nie je ju tak možné odsledovať.

VPN Slovensko

VPN je pre vás ideálnym riešením, ak:

  • nechcete, aby tretie strany (poskytovatelia internetu, marketingoví inzerenti, zamestnávatelia, štát) špehovali vašu aktivitu na internete
  • nemôžete pozerať najnovšie filmy, seriály alebo sledovať športové prenosy kvôli geografickému obmedzeniu
  • chcete navštevovať aj stránky, ktoré sú blokované formou cenzúry
  • obávate sa organizácií na ochranu autorských práv pri sťahovaní súborov napríklad cez P2P siete (torrenting)

2. Kde môžem VPN používať?

VPN môžete využívať na svojom počítači, notebooku, tablete či smartfóne. Jednoducho na všetkých zariadeniach, ktorými sa pripájate do sveta internetu. VPN je dokonca možné nainštalovať aj na vybraných smerovačoch (routeroch), čím sú okamžite ochránené všetky zariadenia, ktoré sa cez nich pripájajú. Chránený budete, či už práve pracujete na vašom notebooku alebo ste online na vašom smartfóne a píšete si s priateľmi či nakupujete cez internet.

3. Aké zložité je VPN používať?

Jednoduchšie to už byť nemôže. Vyberiete si svoju VPN službu a periodicitu platby (mesačná alebo viacročná platba). Ihneď po online uhradení platby (platobnou kartou alebo prostredníctvom kryptomeny) si môžete stiahnuť softvér (klienta) pre vaše zariadenia a nainštalovať ho podobne ako ktorúkoľvek inú aplikáciu pre počítač či smartfón. Potom už sa priamo z aplikácie môžete pripojiť na ľubovoľný VPN server z celého sveta stlačením jednoho tlačidla. Od tejto chvíle môžete vaše pripojenie považovať za bezpečné.

4. Koľko VPN stojí?

Každý poskytovateľ VPN ponúka rôzne mesačné či ročné paušály. Výhodou ročného paušálu je samozrejme oveľa nižšia cena ako pri opakujúcich sa mesačných platbách. Pri viacročných predplatných tak zaplatíte približne 2 až 6 eur za jeden mesiac používania a tým môžete v priemere ušetriť až 80 percent nákladov za vaše bezpečné pripojenie.

5. Ktoré sú najlepšie VPN služby?

Na našich stránkach pravidelne testujeme desiatky VPN služieb. Nižšie nájdete najlepšie hodnotené VPN služby pre aktuálny kalendárny rok.

NordVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 61% pre čitateľov portálu VPN365
3,19 €11,99 € KÚPIŤ Recenzia NordVPN

Surfshark VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 82% pre čitateľov portálu VPN365
2,30 €12,95 € KÚPIŤ Recenzia Surfshark VPN

Atlas VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 85% pre čitateľov portálu VPN365
1,71 €9,69 € KÚPIŤ Recenzia Atlas VPN

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo