Prečo by ste sa mali vyhnúť VPN službám sídliacim v USA, Kanade či Spojenom kráľovstve

Všetky uvedené krajiny, spoločne s Austráliou a Novým Zélandom, patria do Aliancie piatich očí (5 Eyes Alliance – FVEY), medzinárodnej sledovacej aliancie, ktorá spolupracuje na zhromažďovaní a vzájomnom zdieľaní údajov z masového sledovania ľudí.

Vládne agentúry stojace za týmto úsilím často spolupracujú s poskytovateľmi internetových služieb a ďalšími veľkými technologickými spoločnosťami, aby využili kľúčovú infraštruktúru na zhromažďovanie súkromných údajov (dohľad nad údajmi). Z vášho poskytovateľa internetu sa tak razom stane „protivník“, ktorý vás špehuje pre štátne orgány. A nie, toto nie je iba teória.

V roku 2021 Federálna obchodná komisia USA zverejnila 74-stranovú správu, ktorá dokumentuje, ako poskytovatelia internetových služieb zhromažďujú obrovské množstvo súkromných údajov o svojich zákazníkoch a tieto údaje predávajú tretím stranám.

Ako sme uviedli vyššie, dozorná aliancia Five Eyes (FVEY) zahŕňa krajiny Austrália, Kanada, Nový Zéland, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké.

História tejto aliancie siaha do druhej svetovej vojny a k dohode UKUSA, ktorá bola oficiálne schválená po vojne v roku 1946. Táto dohoda formalizovala partnerstvo medzi Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi na zhromažďovanie a zdieľanie spravodajských údajov.

Partnerstvo pokračovalo počas studenej vojny a od začiatku „globálnej vojny proti terorizmu“ na začiatku 21. storočia sa ešte viac posilnilo.

Nižšie sú uvedené rôzne dozorné agentúry Aliance piatich očí, ktoré spolupracujú pri zhromažďovaní a zaznamenávaní aktivít:

Okrem týchto národných organizácií existuje aj rada Five Eyes Intelligence Oversight and Review Council (FIORC). Ako je uvedené na webovej stránke riaditeľa národnej spravodajskej služby USA – FIORC bol vytvorený v duchu existujúceho partnerstva Five Eyes, spravodajskej aliancie zahŕňajúcej Austráliu, Kanadu, Nový Zéland, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké. Ďalej uvádza, že členovia FIORC si vymieňajú názory na témy spoločného záujmu a porovnávajú najlepšie postupy v metodike preskúmavania a dohľadu.

Izrael, Singapúr, Južná Kórea a Japonsko aktívne spolupracujú s alianciou, hoci nikto z nich nie je formálnym členom. Najbližšie má k tomuto kroku Japonsko, aj preto sa začalo hovoriť o vzniku 6 Eyes Alliance (Aliancie šiestich očí). Zatiaľ je to však v rovine špekulácií.

Nie je žiadnym prekvapením, že niektoré z vyššie uvedených krajín sú tiež najhoršími zneužívateľmi súkromia na internete:

Spojené kráľovstvo – od prijatia zákona o vyšetrovacích právomociach v roku 2016 poskytovatelia internetových služieb a telekomunikácie zaznamenávajú históriu prehliadania, časy pripojenia a textové správy. Údaje sa uchovávajú dva roky a sú k dispozícii vládnym agentúram Spojeného kráľovstva a ich partnerom bez akejkoľvek záruky.

Spojené štáty americké – vláda USA implementuje Orwellovské metódy hromadného sledovania s pomocou veľkých poskytovateľov telekomunikačných a internetových služieb. V marci 2017 dostali poskytovatelia internetových služieb zákonnú právomoc zaznamenávať aktivitu používateľov a predávať ju tretím stranám. Samozrejme, internetoví poskytovatelia zbierali údaje o svojich zákazníkoch už dlhé roky, dávno predtým, ako tento zákon v roku 2017 prešiel.

Austrália – aj šiesta najväčšia krajina sveta zaviedla rozsiahle zákony o uchovávaní údajov používateľov, podobné Spojenému kráľovstvu.

Vyhnite sa VPN službám, ktoré pôsobia v krajinách Five Eyes

Ak si kupujete službu, ktorá by mala chrániť Vaše súkromie a bezpečnosť, tak sa určite vyhnite takým, ktoré sídlia v krajinách Aliancie piatich očí.

Niektorí ľudia tvrdia, že obavy z týchto jurisdikcií sú prehnané alebo zavádzajúce a že v skutočnosti na tom nezáleží. Tento argument často počujete od VPN služieb (a ich predajcov), ktoré majú sídlo práve v USA alebo v Kanade. Tento spôsob myslenia však absolútne ignoruje realitu.

Existuje mnoho príkladov, ktoré dokazujú reálne riziká spojené so spoločnosťami zameranými na ochranu súkromia, ktoré pôsobia v jurisdikciách Five Eyes. Tu je len niekoľko, s ktorými sme sa iba nedávno stretli:

Riseup, VPN a e-mailová služba so sídlom v Seattli, bola nútená zhromažďovať používateľské údaje pre vládnych agentov a bola tiež zasiahnutá súdnym príkazom, aby sa zabránilo akémukoľvek zverejneniu týchto skutočností ich používateľom.

Lavabit, ďalšia e-mailová služba so sídlom v USA, bola nútená poskytnúť šifrovacie kľúče a úplný prístup k e-mailom používateľov. Namiesto toho sa majiteľ rozhodol, že službu radšej vypne.

IPVanish, VPN služba so sídlom v USA, bola nútená zbierať používateľské údaje na vyšetrovanie trestného činu FBI. Toto všetko sa stalo, keď IPVanish na svojich stránkach tvrdil, že je to služba bez akéhokoľvek protokolovania aktivít svojich používateľov.

Súd nariadil HideMyAss, britskej VPN službe, aby zhromaždila používateľské údaje a odovzdala ich orgánom na vyšetrovanie trestného činu. Správy o tom sa objavili dodatočne.

Siete VPN pôsobiace v USA, a teda všetci ich používatelia, môžu byť tiež terčom súdnych sporov týkajúcich sa porušenia autorských práv. Nedávny súdny prípad sa týkal siete TorGuard VPN, ktorá bola v rámci dohody o urovnaní nútená zablokovať torrentovanie na všetkých serveroch v USA. Preto pri používaní VPN na torrentovanie odporúčame vyhýbať sa sieťam VPN so sídlom v USA.

Toto je len niekoľko prípadov, ktoré sa dostali na verejnosť, no môžete si byť istí, že existujú aj iné prípady, o ktorých momentálne ani nevieme.

Najlepšie VPN služby mimo Aliancie piatich očí

Ako bolo uvedené vyššie, poskytovatelia internetových služieb aktívne zbierajú údaje pre vládne agentúry po celom svete. Robia to tak, že buď aktívne sledujú pripojenia, alebo jednoducho zaznamenávajú všetky vaše DNS požiadavky. Okrem toho sú tu inzerenti a ďalšie tretie strany, ktoré sledujú a zaznamenávajú vašu online aktivitu, ktorá je spojená s vašou jedinečnou IP adresou.

Kvalitná VPN služba je absolútne nevyhnutná pre základné online súkromie, najmä v dnešnej dobe, keď poskytovatelia internetových služieb (ISP) zaznamenávajú úplne všetko. Sieť VPN šifruje všetku vašu komunikáciu medzi vaším počítačom/zariadením a serverom VPN, ku ktorému ste pripojený. Vaše online aktivity sú pre ISP úplne nečitateľné a iné tretie strany nevidia vašu reálnu IP adresu a polohu.

Väčšina z uvedených služieb navyše prešla podrobnému auditu tretích strán, ktoré potvrdili, že služby nevedú žiadne protokoly o aktivitách svojich zákazníkov. NordVPN preverila spoločnosť PwC AG sídliaca vo Švajčiarsku, ExpressVPN bola dvakrát kontrolovaná spoločnosťou PwC a VyprVPN prešla auditom spoločnosti Leviathan Security.

 • TOP 3 VPN SLUŽBY

 • Počet krajínPočet krajín
 • Počet serverovPočet serverov
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?Multihop?
 • NORDVPN

 • 3,09 €

  za mesiac

 • Počet krajín59
 • Počet serverov5473
 • Počet zariadení6
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • SURFSHARK VPN

 • 2,19 €

  za mesiac

 • Počet krajín99
 • Počet serverov3200+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • ATLAS VPN

 • 1,54 €

  za mesiac

 • Počet krajín49
 • Počet serverov1000+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?

Ktoré VPN služby sídlia v krajinách Aliancie piatich očí

Tu je zoznam najznámejších VPN služieb, ktoré sídlia v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve, Austrálii alebo na Novom Zélande a ich používaniu by ste sa mali jednoznačne vyhnúť:

IPVanish
Private Internet Access (PIA)
WindScribe
VPNSecure Me
TorGuard
PersonalVPN
Celo VPN
SlickVPN
StrongVPN
TunnelBear
LiquidVPN – odstavená, vracia sa iba chybové hlásenie
HotSpot Shield
PrivateTunnel
SwitchVPN
SaferVPN
ZoogVPN
ProxPN
Hide All IP
Browsec VPN
Hide My IP
HideMyAss (HMA)
Encrypt Me
SurfEasy
Norton Wifi Privacy
Anonymizer VPN
BTGuard VPN
Speedify
Ra4w VPN
VPN Unlimited
Ace VPN
SecureVPN
Betternet
Hoxx VPN
TouchVPN
TurboVPN

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo