Prečo začať používať VPN ešte dnes (4. časť) – Žiadna cenzúra internetu

Spravili ste si výlet do Číny a prestala vám fungovať väčšina stránok a aplikácií, ako napríklad sociálne siete Facebook alebo Twitter? Vitajte so svete cenzúry internetu.

Dôvod je jednoduchý – komunistická Čína takéto stránky cenzúruje a neumožňuje ich návštevu nielen domácim obyvateľom, ale ani vám, ako návštevníkom ich krajiny.

Ak si však myslíte, že cenzúra sa týka iba exotických krajín, tak sa mýlite. Už aj niektoré európske krajiny začali cenzúrovať obsah na internete, hlavne v oblastiach športového stávkovania, online kasín, erotického obsahu alebo stránok, ktorých obsah vláda krajiny považuje za nevhodný pre svojich obyvateľov.

Riešením je použitie kvalitnej VPN služby. A hoci napríklad Čína používanie VPN v apríli 2018 domácim obyvateľom zakázala, tak najlepší poskytovatelia VPN služieb dokázali nájsť technické riešenie a špeciálnymi protokolmi sa aj z tejto krajiny na svoje obľúbené stránky dostanete.

VPN služby ponúkajé tzv. Obfuscated (zahmlené) servery, ktoré dokážu VPN prevádzku skryť za štandardný HTTPS protokol.

Musíme vás však upozorniť, že VPN aplikáciu si na svojich zariadeniach musíte pripraviť ešte pred samotným príchodom do krajín, ktoré obsah na internete cenzurujú.

Ak používate systém Android, tak prístup do Google Play je v Číne zablokovaný a nové aplikácie tak dostanete do smartfónu len veľmi komplikovane.

Aj na iných zariadeniach to môže byť problém. Čína sa nesnaží znemožniť ľuďom prístup na internet úplne, pretože by to bolo kontraproduktívne. Veď aj samotná komunistická strana má Twitter, Facebook či Youtube účet. Pre bežných obyvateľov však Čína stavia prekážky, aby sa k VPN službám nedostali.

Čína vie občas spraviť výnimky z cenzúry. Veľké korporácie, medzinárodné konferencie, vojenské zóny, médiá, zóna voľného obchodu v Šanghaji a niektoré ďalšie miesta a udalosti majú k dispozícii necenzurovaný internet. Ide však skôr o ojedinelý jav.

Pokiaľ je internet pre vás nevyhnutnosťou, odporúčame do vašich zariadení pred cestou nainštalovať aspoň dvoch rôznych VPN klientov.

Nižšie si môžete pozrieť mapu krajín, ktoré najviac (červená farba) a najmenej (modrá farba) cenzúrujú obsah internetu. (Z výborného článku Internetová cenzúra 2022: Globálna mapa obmedzení internetu na portáli comparitech).

Odporúčané VPN služby

Pravidelne testujeme desiatky VPN služieb a nižšie nájdete zoznam tých najkvalitnejších, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy rýchlosti, bezpečnosti, spoľahlivosti, prešli všetkými kontrolami bez akýchkoľvek chýb alebo iných problémov a ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny.

Top produkt 1 NordVPN Premiova VPN Sluzba

NordVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

NordVPN je pravdepodobne najznámejšou značkou v odvetví VPN služieb. V priebehu rokov sa postupne prepracovala medzi lídrov VPN služieb a jej popularita i kvalita ponúkaných služieb má naďalej rastúcu tendenciu. Aj preto stále patrí medzi top VPN …
9.8
2,99 € 11,99 € Získajte VPN
celá recenzia
Top produkt 2 Surfshark VPN Premiova VPN sluzba

Surfshark VPN – recenzia kvalitnej VPN služby

Surfshark VPN, ktorá oficiálne začala svoju prevádzku iba v roku 2018, je doslova kométou medzi VPN službami. Tento nováčik na trhu VPN služieb si získava stále väčšiu pozornosť publika. Pôsobivé výsledky testov so skvelými rýchlosťami serverov a …
9.6
2,21 € 12,95 € Získajte VPN
celá recenzia
Top produkt 3 Atlas VPN

Atlas VPN – recenzia kvalitnej VPN služby

Atlas VPN, založená v roku 2019, je vysoko bezpečná freemium VPN služba, ktorej cieľom je sprístupniť bezpečný a otvorený internet pre každého. V roku 2021 sa Atlas VPN stala súčasťou skupiny Nord Security, ktorá je lídrom v poskytovaní riešení …
9
Top produkt 4 ExpressVPN Premiova VPN sluzba

ExpressVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

ExpressVPN bol dlhodobo jednoznačným lídrom na trhu VPN služieb. Ešte štyri roky dozadu sme ho v našej recenzii označili ako „Ferrari medzi VPN službami“. Kvalitné aplikácie, výborná bezpečnosť a skvelé rýchlosti stále radia službu medzi špičku, …
9

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo