Prečo začať používať VPN ešte dnes (5. časť) – Bezpečné sťahovanie a zdieľanie súborov

Najprv krátke odbočenie pre používateľov, ktorí nevedia čo je BitTorrent. Ak to viete, pokojne môžete nasledujúce tri odstavce preskočiť.

BitTorrent je protokol (štandard, podľa ktorého prebieha elektronická komunikácia), ktorého autorom je Bram Cohen. Predstavený bol na veľtrhu CodeCon 2002. Je navrhnutý pre distribúciu dát takým spôsobom, aby bol pôvodný distribútor schopný s čo najmenším zaťažením jeho sieťového pripojenia odoslať dáta aj veľkému počtu užívateľov.

Cohenovým nápadom bolo rozdeliť prenášaný súbor do menších častí. Pre zníženie zaťaženia siete, každý sťahujúci používateľ (v BitTorrent často označovaný ako peer), akonáhle stiahne kompletnú časť súboru, je schopný ju ihneď odosielať ďalším používateľom vo svojej skupine (skupina peerov pripojených k rovnakému torrentu).

Týmto spôsobom sú postupne všetky diely súboru rovnomerne rozdelené medzi všetkých peers. Vo chvíli, keď peer úspešne stiahne kompletne všetky časti, stane sa z neho seed. Sťahovanie sa zastaví, ale odosielanie dát pokračuje ďalej.

Pripojením cez VPN vyriešime dva najčastejšie problémy súvisiacich s BitTorrent-om.

  1. Niektorí internetoví poskytovatelia (ISP) tento protokol blokujú alebo znižujú jeho rýchlosť. Po pripojení používateľa cez VPN službu však už spoločnosti, ktoré vám zabezpečujú pripojenie na internet nedokážu rozpoznať, že sa jedná o prenos peer-to-peer (P2P), takže všetky takéto filtrovania týmto odpadajú.
  2. Hoci je BitTorrent používaný aj na distribúciu open-source či iných dát nechránených autorskými právami, tak si nalejme čistého vína – väčšina dát je stále práve obsah chránený autorskými právami ako sú filmy, seriály či aplikácie.

Vzhľadom k tomu, ako BitTorrent funguje (vo chvíli keď sťahujeme, tak zároveň aj zdieľame súbory na našom počítači), tak už samotným sťahovaním, hoci len napríklad filmu pre vlastnú potrebu, porušujeme autorský zákon.

Tým, že sa pripojíme cez VPN službu, chránime svoje súkromie, inak povedané – nikto, kto by si chcel sťažovať, sa až k nám nedostane a prípadné sťažnosti tak končia u samotného poskytovateľa VPN služby, ktorý (pokiaľ je kvalitný, ale o tom sú tieto stránky) sa s tým už vysporiada sám.

Prémiové VPN služby totiž neudržiavajú žiadne protokoly o svojich používateľoch a tak ani nemôžu poskytnúť žiadne dáta. Tie najlepšie VPN služby dokonca prešli auditom tretích strán, ktoré potvrdili, že o používateľoch nie sú na serveroch dohľadateľné žiadne informácie.

Niektorí poskytovatelia VPN služieb povoľujú BitTorrent na všetkých serveroch. Niektorí iba na vybraných serveroch. A niektorí vôbec – sem zvyčajne patria americké VPN služby, kde je autorský zákon najviac vymáhaný, takže sa týmto opatrením chránia pred množstvom problémov.

Odporúčané VPN služby

Pravidelne testujeme desiatky VPN služieb a nižšie nájdete zoznam tých najkvalitnejších, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy rýchlosti, bezpečnosti, spoľahlivosti, prešli všetkými kontrolami bez akýchkoľvek chýb alebo iných problémov a ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny.

Top produkt 1 NordVPN Premiova VPN Sluzba

NordVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

NordVPN je pravdepodobne najznámejšou značkou v odvetví VPN služieb. V priebehu rokov sa postupne prepracovala medzi lídrov VPN služieb a jej popularita i kvalita ponúkaných služieb má naďalej rastúcu tendenciu. Aj preto stále patrí medzi top VPN …
9.8
3,49 € 11,99 € Získajte VPN
celá recenzia
Top produkt 2 Surfshark VPN Premiova VPN sluzba

Surfshark VPN – recenzia kvalitnej VPN služby

Surfshark VPN, ktorá oficiálne začala svoju prevádzku iba v roku 2018, je doslova kométou medzi VPN službami. Tento nováčik na trhu VPN služieb si získava stále väčšiu pozornosť publika. Pôsobivé výsledky testov so skvelými rýchlosťami serverov a …
9.6
2,30 € 12,95 € Získajte VPN
celá recenzia
Novinka 3 Atlas VPN

Atlas VPN – recenzia kvalitnej VPN služby

Atlas VPN, založená v roku 2019, je vysoko bezpečná freemium VPN služba, ktorej cieľom je sprístupniť bezpečný a otvorený internet pre každého. V roku 2021 sa Atlas VPN stala súčasťou skupiny Nord Security, ktorá je lídrom v poskytovaní riešení …
9
Top produkt 4 ExpressVPN Premiova VPN sluzba

ExpressVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

ExpressVPN bol dlhodobo jednoznačným lídrom na trhu VPN služieb. Ešte štyri roky dozadu sme ho v našej recenzii označili ako „Ferrari medzi VPN službami“. Kvalitné aplikácie, výborná bezpečnosť a skvelé rýchlosti stále radia službu medzi špičku, …
9

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo