Prečo začať používať VPN ešte dnes (3. časť) – Žiadne geografické blokovanie

Geografické blokovanie je technológia, ktorá obmedzuje prístup k internetovému obsahu na základe polohy užívateľa na Zemi. Poloha používateľa sa určuje pomocou geolokačných informácií, ako sú napríklad (áno, uhádli ste) IP adresy zariadení, ktorými sa pripájate na internet.

Použitie geografického blokovania

Geografické blokovanie (geoblokovanie) sa najčastejšie používa na obmedzenie prístupu k prémiovému multimediálnemu obsahu, ako sú filmy alebo televízne programy, z dôvodu autorských práv a licencií.

Napríklad Netflix, streamovacia služba založená na predplatnom, využíva geografické blokovanie z dôvodu licenčných zmlúv s tvorcami obsahu.

Používatelia, ktorí žijú mimo USA, budú geograficky blokovaní v sledovaní filmov alebo televíznych relácií, ktoré sú obmedzené iba na obyvateľov USA.

Medzi ďalšie použitie patrí uplatňovanie zľavových kódov pri online nákupoch, blokovanie webov s hazardnými hrami v štátoch, kde je to nezákonné alebo blokovanie škodlivej prevádzky.

Ako sa vyhnúť geoblokovaniu

Pretože geoblokovanie používa na určenie polohy užívateľa IP adresu, je možné ju obísť akoukoľvek metódou, ktorá zmení alebo skryje skutočnú IP adresu. Toto sa nazýva geo-spoofing a používa sa hlavne na prístup k blokovanému streamovanému obsahu.

Najbežnejším spôsobom, ako sa vyhnúť geografickému blokovaniu, je použitie virtuálnej privátnej siete (VPN). Vďaka pripojeniu k VPN serveru v inej krajine, získate novú IP adresu, čo umožňuje „oklamať“ prevádzkovateľa streamovacej služby, ktorý vás bude považovať za lokálneho používateľa služby.

Rovnako udržuje spojenie v bezpečí šifrovaním prevádzky a smerovaním cez bezpečný tunel, čo znamená, že nikto nemôže špehovať vaše aktivity ani „po ceste“ ukradnúť informácie o vašej identite.

Uveďme si krátky príklad, ktorý nám všetko objasní. Momentálne sa nachádzame na Slovensku a náš notebook má samozrejme pridelenú slovenskú IP adresu. Chcem sa pripojiť k americkej streamovacej službe Peacock.

Peacock a geografické blokovanie

Zobrazí sa nám informácia, že služba v našej krajine nie je dostupná.

Teraz sa pripojíme cez službu NordVPN k americkému serveru v New Yorku (a získame novú americkú IP adresu). Znova načítame stránku – a abrakadabra – zobrazí sa nám hlavná stránka uvedenej streamovacej platformy.

Peacock a obídenie geografického blokovania službou NordVPN

Jedným kliknutím sme získali prístup k americkej knižnici streamovacej platformy Peacock.

Rovnakým spôsobom môžete samozrejeme postupovať aj pri ostatných stránkach, ktoré chránia svoj obsah geoblokáciou.

Chcete sledovať BBC iPlayer? Pripojte sa k VPN serveru v Anglicku. Chcete sledovať programy České televize? Pripojte sa k VPN serveru v Českej republike. Takto by sme samozrejme mohli pokračovať do nekonečna.

Odporúčané VPN služby

Pravidelne testujeme desiatky VPN služieb a nižšie nájdete zoznam tých najkvalitnejších, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy rýchlosti, bezpečnosti, spoľahlivosti, prešli všetkými kontrolami bez akýchkoľvek chýb alebo iných problémov a ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny.

Top produkt 1 NordVPN Premiova VPN Sluzba

NordVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

NordVPN je pravdepodobne najznámejšou značkou v odvetví VPN služieb. V priebehu rokov sa postupne prepracovala medzi lídrov VPN služieb a jej popularita i kvalita ponúkaných služieb má naďalej rastúcu tendenciu. Aj preto stále patrí medzi top VPN …
9.8
3,49 € 11,99 € Získajte VPN
celá recenzia
Top produkt 2 Surfshark VPN Premiova VPN sluzba

Surfshark VPN – recenzia kvalitnej VPN služby

Surfshark VPN, ktorá oficiálne začala svoju prevádzku iba v roku 2018, je doslova kométou medzi VPN službami. Tento nováčik na trhu VPN služieb si získava stále väčšiu pozornosť publika. Pôsobivé výsledky testov so skvelými rýchlosťami serverov a …
9.6
2,30 € 12,95 € Získajte VPN
celá recenzia
Top produkt 3 ExpressVPN Premiova VPN sluzba

ExpressVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

ExpressVPN bol dlhodobo jednoznačným lídrom na trhu VPN služieb. Ešte štyri roky dozadu sme ho v našej recenzii označili ako „Ferrari medzi VPN službami“. Kvalitné aplikácie, výborná bezpečnosť a skvelé rýchlosti stále radia službu medzi špičku, …
9
Novinka 4 Atlas VPN

Atlas VPN – recenzia kvalitnej VPN služby

Atlas VPN, založená v roku 2019, je vysoko bezpečná freemium VPN služba, ktorej cieľom je sprístupniť bezpečný a otvorený internet pre každého. V roku 2021 sa Atlas VPN stala súčasťou skupiny Nord Security, ktorá je lídrom v poskytovaní riešení …
9

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo