Private Internet Access – veľká recenzia overenej VPN služby (2022)

8.8/10 (Hodnotenie)
Produkt je hodnotený ako #6 v kategórii VPN Recenzia
Private Internet Access Hlavna Obrazovka
8.8
Overená VPN služba
Private Internet Access
ČO SA NÁM PÁČILO
 • Užívateľsky prívetivé a bezpečné aplikácie
 • Aplikácie s otvoreným zdrojom
 • Služba bez logovania, ktorá prešla auditom
 • Vlastné servery s RAM diskami, veľká sieť
 • Veľmi dobré ceny
ČO BY SA MOHLO ZLEPŠIŤ
 • Nevhodná jurisdikcia
 • Priemerné rýchlosti serverov

Private Internet Access je veteránom medzi VPN službami, ktorý na trhu pôsobí už viac ako 10 rokov a prežil si svoje vzostupy, ale aj pády. Posledné roky neboli jednoduché, teraz však vstal z popola a ponúka kvalitné služby za dobré ceny, ktoré určite ocenia aj náročnejší používatelia. Aktuálne má služba vo svete viac ako 15 miliónov spokojných zákazníkov.

Základné informácie

Private Internet Access v skratke

JurisdikciaUSA
Počet krajín84
Počet serverovneuvedené (uvádza tisícky)
Počet zariadení10
Mesačná cenaod 1,79 €
Refundáciado 30 dní
Program zadarmonie
PodporaChat
AplikácieWindows, macOS, Android, iOS, Android TV, Amazon Fire TV, Linux, Router, Chrome, Firefox, Opera, Smart TV
Kill-switcháno
Blokovanie reklámáno
Multihopáno
ProtokolWireGuard, OpenVPN

Reputácia a jurisdikcia

Nevhodná jurisdikcia, ale s bezpečnostným auditom

Jednou z hlavných nevýhod služby Private Internet Access (PIA) je jurisdikcia. PIA sídli v Spojených štátoch amerických, ktoré sú členom aliancie piatich očí. A okrem obáv o dohľad, má prevádzkovanie VPN v USA aj právne nevýhody. Najväčším problémom je, že vláda USA môže legálne prinútiť spoločnosti, aby zaznamenávali údaje o svojich zákazníkoch a poskytovali ich úradom.

Na druhej strane treba podoknúť, že spoločnosť prešla auditom tretej strany, ktorý potvrdil, že PIA je bezpečná a neprotokoluje aktivity svojich používateľov. Audit vykonala renomovaná spoločnosť Deloitte, ktorá vo svojej záverečnej správe z augusta 2022 uviedla, že všetky vykonané kontroly boli v súlade s internými zásadami ochrany osobných údajov a neboli nájdené žiadne problémy, ktoré by identifikovali používateľov služby alebo ich aktivity na internete.

Navyše služba prešla testami aj v reálnom svete. Sú známe dva samostatné súdne prípady, v ktorých boli zástupcovia Private Internet Access predvolaný na účely odovzdania protokolov aktivít ich používateľov, ale nemohli poskytnúť žiadne informácie.

K prvému súdnemu prípadu došlo v roku 2016, keď FBI požadovala záznamy týkajúce sa používateľa PIA, ktorý sa údajne vyhrážal bombou. K druhému súdnemu prípadu došlo v júni 2018, keď americké úrady opäť požadovali protokoly údajov na vyšetrovanie trestného činu. V oboch prípadoch však PIA nedokázala poskytnúť žiadne údaje o obvinených.

V minulosti tiež pozornosť vzbudila informácia, že Private Internet Access kúpila v novembri 2019 spoločnosť Kape. Tá v minulosti pôsobila na trhu pod názvom Crossrider. Crossrider vytvoril vývojovú platformu, ktorú tretie strany používali na infikovanie zariadení malvérom. Samotný Crossrider však nebol vlastníkom ani tvorcom tohto malvéru.

V dôsledku zneužívania zo strany tretích strán spoločnosť Crossrider v roku 2016 ukončila svoju platformu a zamerala sa na VPN siete a bezpečnostný priemysel. Dnes je Kape hlavným hráčom v odvetví VPN, ktorý vlastní až štyri VPN služby.

Servery a rýchlosti

Rýchlosti pripojenia patria medzi priemer

V čase písania recenzie mal Private Internet Access k dispozícii servery v 84 krajinách sveta. Presný počet serverov služba neuvádza, ale ide o veľkú sieť s tisíckami serverov. Navyše, ako jedna z mála VPN služieb na trhu, používa iba vlastné servery a nie prenajaté treťou stranou. Servery pracujú v RAM móde, žiadne pevné disky v nich nenájdete. Servery sú pripojené na siete s rýchlosťami 10 Gbps, čo umožňuje veľkú dátovú priepustnosť.

Pozrime sa na to, ako sa Private Internet Access darilo v rýchlostných testoch. Službu sme testovali na systéme Windows s nastaveným protokolom WireGuard. Všetky testy boli vykonané na dedikovanej 500 Mbps sieti umiestnenej v Maďarsku v rôznych časových úsekoch.

Vzhľadom na horeuvedené informácie o serveroch a sieťach, by sme očakávali excelentné rýchlosti pripojenia. Tých sme sa však nedočkali. Prakticky všetky lokality vykazovali iba priemerné rýchlosti a to aj napriek tomu, že služba už podporuje protokol WireGuard. V tomto smere PIA za elitnými VPN službami ešte stále zaostáva.

Najbližší / odporúčaný server (Maďarsko)

 • Najnižšia rýchlosť: 78,83 Mbps
 • Najvyššia rýchlosť: 277,61 Mbps
 • Priemerná rýchlosť: 212,85 Mbps
 • Najnižší PING: 5 ms
 • Najvyšší PING: 87 ms
 • Priemerný PING: 21,32 ms

Anglicko, Londýn

 • Najnižšia rýchlosť: 55,55 Mbps
 • Najvyššia rýchlosť: 154,62 Mbps
 • Priemerná rýchlosť: 141,21 Mbps
 • Najnižší PING: 47 ms
 • Najvyšší PING: 152 ms
 • Priemerný PING: 77 ms

USA, New York

 • Najnižšia rýchlosť: 74,05 Mbps
 • Najvyššia rýchlosť: 127,90 Mbps
 • Priemerná rýchlosť: 115,28 Mbps
 • Najnižší PING: 101 ms
 • Najvyšší PING: 218 ms
 • Priemerný PING: 122,52 ms

Austrália, Melbourne

 • Najnižšia rýchlosť: 23,18 Mbps
 • Najvyššia rýchlosť: 42,46 Mbps
 • Priemerná rýchlosť: 41,51 Mbps
 • Najnižší PING: 291 ms
 • Najvyšší PING: 515 ms
 • Priemerný PING: 313,65 ms

Bezpečnosť

Private Internet Access podporuje WireGuard a OpenVPN

Private Internet Access ponúka dobré funkcie ochrany osobných údajov a zabezpečenia. Predvolené nastavenia PIA sú vysoko účinné pri zabezpečení používateľských údajov. Ak ste skúsenejší používateľ, môžete si nastavenia optimalizovať tak, aby vyhovovali vašim osobným potrebám.

Môžete si zvoliť 128-bitové alebo 256-bitové AES šifrovanie, ktoré sú najbezpečnejšími šifrovacími algoritmami na svete (používajú ich vlády, armády a spravodajské agentúry).

PIA používa protokoly WireGuard a OpenVPN, teda dva z najpopulárnejších protokolov VPN s otvoreným zdrojom. V systéme iOS máte k dispozícii aj protokol IPsec. Zákazníci tak majú k dispozícii vysokú úroveň transparentnosti a zabezpečenia.

PIA tiež ponúka proxy servery ako Shadowsocks a SOCKS5 na smerovanie vášho pripojenia VPN cez ďalšie servery, čím sa ešte viac zakryje pôvod vášho pripojenia.

Aplikácie

Jednoduché a dobre fungujúce aplikácie

Pre túto recenziu sme dôkladne otestovali klientov pre systémy Windows, Android a macOS. Aplikácia na prvý pohľad pôsobí veľmi pekne a veľmi sa nám páčil „tmavý režim klienta“. Priamo v aplikácii nájdete ďalšie nastavenia a možnosti:

 • Svetlý a tmavý režim klienta
 • Automatické spustenie klienta pri štarte systému
 • Automatické pripojenie k vybranému VPN serveru pri spustení aplikácie
 • Rôzne nastavenia jazyka
 • Prispôsobiteľné možnosti DNS
 • Presmerovanie portov


Počas testovania sa nevyskytli žiadne problémy a nezaznamenali sme ani žiadne úniky dát. Takže výsledok je presne taký, aký by sme očakávali od prémiovej (platenej) služby, ktorá sľubuje bezpečnosť.

Prepínač „Kill Switch“, ktorý zablokuje internetové prenosy pri výpadku VPN služby, fungoval tiež bez najmenších problémov.

Veľkým pozitívom je, že všetky aplikácie sú „open source aplikácie“, teda k dispozícii je ich zdrojový kód, ktorí si vývojári môžu skontrolovať. Skvelá transparentnosť.

Streaming a torrenting

Streaming a torrenting zvláda PIA dobre

V minulosti služba v podpore streamingu zaostávala za konkurenciou, ale aj v tomto smere prišlo k veľkému posunu k lepšiemu.

Možno PIA nepatrí v tomto smere k top službám, poradila si však s viacerými streamovacími platformami bez problémov. Občas musíte pre pripojenie skúšať alternatívne servery, napokon sme však uspeli prakticky pri každom poskytovateľovi (americká knižnica Netflixu, Amazon Prime či BBC iPlayer).

Vďaka slušným rýchlostiam VPN serverov viete bez problémov používať aj torrenting, ktorý nie je žiadnym spôsobom limitovaný. Aj keď priamo na stránke sa Private Internet Access o zdieľaní súborov nezmieňuje, čo je však vzhľadom na jurisdikciu služby (USA) pochopiteľné.

Funkcie

Blokovanie reklám a škodlivých kódov

Private Internet Access ponúka funkciu s názvom PIA MACE, ktorá blokuje reklamy, sledovacie kódy a domény, ktoré by vaše zariadenie mohli napadnúť malvérom.

Na rozdiel od niektorých iných možností blokovania reklám nemá PIA MACE možnosť pridať určité domény na bielu listinu alebo upraviť nastavenia filtra. Službu jednoducho môžete iba zapnúť alebo vypnúť.

PIA MACE nám neprišiel taký prepracovaný, ako niektoré iné blokovacie funkcie u konkurencie (NordVPN, Surfshark). V tomto smere by sme ho neodporúčali ako primárnu možnosť.

Na druhej strane ide o dobré rozšírenie možností aplikácie, ktorej hlavnou funkciou samozrejme zostáva poskytovanie kvalitnej virtuálnej privátnej siete (VPN).

Podpora

Vynikajúca podpora cez chat

Podpora cez chat bola skvelá. Za niekoľko sekúnd sme sa spojili a trpezlivo nám odpovedala na všetky naše otázky ohľadom ich VPN služby. Žiaden robot, žiadne formuláre, žiadne zdĺhavé mailové správy. Podpora na Private Internet Access patrí k tomu najlepšiemu v oblasti VPN služieb.

Predplatné a ceny

Ceny, ktoré vás určite oslovia

Cenová ponuka Private Internet Access jednoducho musí osloviť každého zákazníka. K základnej VPN službe si navyše môžete dokúpiť antivírus či dedikovanú IP adresu.

Predplatné na 3 roky NAJPOPULÁRNEJŠIE

Predplatné služby Private Internet Access na 3 roky so zľavou 85%
1,92 €11,69 € KÚPIŤ
Celková čiastka pre vybrané obdobie: 51,74 €

Predplatné na 1 mesiac

Predplatné služby Private Internet Access na 1 mesiac bez zľavy
11,69 € KÚPIŤ
Celková čiastka pre vybrané obdobie: 11,69 €

K dispozícii je platba kreditnými kartami, cez PayPal, kryptomenami či darčekovými kartami (vrátane Starbucks, Walmart, Best Buy a ďalších).

Zhrnutie

Veterán medzi VPN službami opäť napol svaly

8.8Hodnotenie
Private Internet Access

VPN služba Private Internet Access nás v testoch rozhodne nesklamala. V minulosti bojovala s viacerými problémami, ale teraz ju môžeme opäť s čistým svedomím odporučiť. Kvalitné bezpečné aplikácie množstvo vylepšení, vrátane auditu neprotokolovania, nás presvedčili, že PIA aktuálne patrí medzi lepšie VPN služby dostupné na trhu.

Rýchlosť
6
Bezpečnosť
9
Aplikácie a funkcie
9
Cena a platby
10
Podpora a funkcie
10
Pozitíva
 • Užívateľsky prívetivé a bezpečné aplikácie
 • Aplikácie s otvoreným zdrojom
 • Služba bez logovania, ktorá prešla auditom
 • Vlastné servery s RAM diskami, veľká sieť
 • Veľmi dobré ceny
Negatíva
 • Nevhodná jurisdikcia
 • Priemerné rýchlosti serverov
VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo