Top produkt

ProtonVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

ProtonVPN

4,99 € 9,99 €
Zľava 50% pre čitateľov portálu VPN365. Zľavový kupón sa aktivuje automaticky po kliknutí na tlačidlo.

ProtonVPN za posledné dva roky spravila obrovský pokrok. Kým v minulosti bola služba v tieni vlajkového produktu ProtonMail, teraz konkuruje najlepším VPN službám na trhu. Služba sa výrazne zlepšila prakticky v každej oblasti – od bezpečnosti až po rýchlosti serverov v sieti.

ProtonVPN Premiova VPN Sluzba
8.4
Overená VPN služba
ProtonVPN
ČO SA NÁM PÁČILO
 • Dobrá jurisdikcia pre VPN službu
 • Možnosť platenia v hotovosti
 • Veľká sieť serverov
 • Výborné rýchlosti s protokolom WireGuard
 • Podpora streamovania
 • Multihop a blokovanie reklám
 • Aplikácie s otvoreným zdrojom
 • Služba sa podrobila auditom tretej strany
 • Program zadarmo (s obmedzeniami)
ČO BY SA MOHLO ZLEPŠIŤ
 • Chýba aplikácia pre router
 • Chýbajú rozšírenia pre prehliadače a Smart DNS
 • Vyššia cena
 • Refundácia iba alikvótnej čiastky

Základné informácie

ProtonVPN v skratke

Web stránkaprotonvpn.com
JurisdikciaŠvajčiarsko
Počet podporovaných krajín64
Počet VPN serverov1746
Maximálny počet súbežne pripojených zariadení10 (pri predplatnom Plus)
Mesačná cenaod 4,99 €
Refundáciado 30 dní od zakúpenia (iba alikvótna čiastka)
Program zadarmoáno, obmedzený
PodporaLive Chat (iba pre predplatiteľov), E-mail, Kontaktný formulár
Podporované systémy a zariadeniaWindows, macOS, Android, iOS, Android TV, Amazon Fire TV, Linux
Funkcia Kill Switcháno
Funkcia blokovania reklámáno
Funkcia Multi-hopáno
Podporované protokolyWireGuard, OpenVPN, IKEv2

Reputácia a jurisdikcia

Výborná jurisdikcia, externé audity a otvorený zdroj

ProtonVPN sídli vo Švajčiarsku, čo je skvelá jurisdikcia pre VPN služby. Švajčiarsko nie je súčasťou aliancie piatich / deviatich / štrnástich očí a krajina veľmi striktne chráni súkromie spoločností i fyzických osôb. Zároveň nepožaduje od firiem, aby uchovávali históriu ich aktivity v online priestore.

Služba bola spustená v roku 2017 a zastrešuje ju renomovaná spoločnosť Proton AG, ktorá ponúka aj aplikácie ProtonMail (zabezpečený e-mailový klient) a ProtonDrive (bezpečné ukladanie, synchronizácia a zdieľanie súborov) a ProtonCalendar (zabezpečený kalendár).

Spoločnosť Proton AG bola založená v roku 2014 tímom vedcov, inžinierov a vývojárov, ktorí sa stretli v CERN-e (Európskom centre pre jadrový výskum) a vytvorili ProtonMail, najväčšiu šifrovanú e-mailovú službu na svete. Celkovo svojimi produktami chráni viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete.

ProtonVPN je jednou z VPN služieb, ktorá prešla auditom tretej strany, ktorý potvrdil, že spoločnosť dodržiava politiku neprotokolovania dát o svojich používateľoch. Audit vykonala v roku 2022 renomovaná spoločnosť Securitum z Poľska.

Ešte v roku 2019 prešli auditom aj aplikácie pre všetky operačné systémy. Tieto audity zrealizovala spoločnosť SEC Consult z Litvy. Ďalšou dobrou správou je, že všetky aplikácie majú otvorený zdrojový kód.

Samozrejmosťou je aj program Bug Bounty. Proton AG má pripravenú odmenu pre každého používateľa, ktorý nájde bezpečnostné diery v ich aplikáciách.

Servery a rýchlosti

Skvelé rýchlosti serverov vo veľkej sieti

ProtonVPN má vo svojej sieti viac ako 1700 serverov v 64 krajinách sveta. To je veľmi slušná sieť serverov, ktorá uspokojí aj náročnejších používateľov. Na konci roka 2022 mal ProtonVPN servery v každom štáte Európskej únie.

ProtonVPN navyše používa iba vlastné dedikované servery, ktoré sú kryptované, ale nepracujú iba v RAM móde (majú klasické pevné disky).

Služba používa aj virtuálne umiestnenia serverov, ale iba pre desať krajín (Filipíny, Vietnam, Kambodža, Thajsko, Južná Kórea, India, Nigéria, Egypt, Portoriko, Ekvádor). Spoločnosť túto technológiu označuje ako Smart Routing a na svojej web stránke uvádza:

Smart Routing je technológia, ktorá nám umožňuje ponúkať VPN servery VPN aj v krajinách, v ktorých by to, vzhľadom na citlivú povahu týchto miest, nemuselo byť možné. Namiesto toho, aby sme fyzicky spúšťali servery v týchto krajinách, používame servery, ktoré sú v skutočnosti umiestnené inde.

V našich rýchlostných testoch dosiahla ProtonVPN skvelé výsledky, čo je vynikajúce zlepšenie oproti minulosti. Službu sme testovali na systéme Windows s nastaveným protokolom WireGuard. Všetky testy boli vykonané na dedikovanej 500 Mbps sieti umiestnenej v Maďarsku v rôznych časových intervaloch.

Pripojenia boli stabilné, nekolísali a fungovali bez prerušení. Rýchlosť pripojenia k serverom bola veľmi rýchla. Prepínanie medzi VPN servermi bolo veľmi komfortné.

Najbližší / odporúčaný server (Slovensko)

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 362,73 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 427,89 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 404,78 Mbps
 • Priemerný PING: 40 ms

Anglicko, Londýn

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 199,38 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 374,74 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 353,48 Mbps
 • Priemerný PING: 62,43 ms

USA, New York

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 57,71 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 166,02 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 139,09 Mbps
 • Priemerný PING: 133,32 ms

Austrália, Melbourne

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 62,87 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 109,93 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 104,61 Mbps
 • Priemerný PING: 318,19 ms

Bezpečnosť

WireGuard, ChaCha20 a AES 256

Proton VPN šifruje všetku sieťovú prevádzku pomocou šifier AES-256 alebo ChaCha20, pričom obe sú mimoriadne bezpečné. Pripojenia VPN, ktoré používajú protokol OpenVPN alebo IKEv2 sú zabezpečené pomocou AES-256. Aj keď žiadne šifrovanie nie je neprelomiteľné, aj tým najpokročilejším počítačom by trvalo miliardy rokov, kým by prelomili AES-256 útokom hrubou silou. Pri protokole WireGuard je vaše pripojenie šifrované pomocou ChaCha20, čo je pokročilá šifrovacia šifra, ktorá je rovnako bezpečná ako AES-256 (a o niečo rýchlejšia).

Proton VPN používa zlatý štandard protokolov – WireGuard, OpenVPN a IKEv2.

OpenVPN

Pri správnej konfigurácii je tento osvedčený protokol s otvoreným zdrojom uznaný komunitou kybernetickej bezpečnosti ako bezpečný. Výhodou OpenVPN je, že je ho možné použiť pomocou UDP a TCP. UDP je rýchlejší, ale s TCP môžeme nakonfigurovať OpenVPN tak, aby používal rovnaký port ako protokol HTTPS, ktorý zabezpečuje všetku citlivú komunikáciu na internete. Vďaka tomu je OpenVPN účinný napríklad pri cenzúre.

IKEv2

IKEv2 je moderný, rýchly a bezpečný protokol VPN, ktorý Proton VPN implementuje pri jeho najsilnejších nastaveniach šifrovania. Na výmenu kľúčov používa proces Diffie-Hellman.

WireGuard

WireGuard je otvoreným zdrojom a je tiež rýchlejší ako tradičné protokoly VPN. Používa pokročilú šifru ChaCha20 na ochranu vášho pripojenia cez VPN.

Aplikácie

Veľmi dobre spracované atraktívne aplikácie

ProtonVPN podporuje množstvo zariadení / operačných systémov:

 • Windows
 • macOS
 • iOS
 • Android
 • Android TV
 • Amazon Fire TV
 • Linux

Chýbajú doplnky do prehliadačov (Chrome, Firefox, Edge) a tiež služba Smart DNS, ktorá by fungovala na smart televízoroch a hracích konzolách. ProtonVPN nemá ani dedikovanú aplikáciu pre smerovače (routre).

Aplikácie pre ProtonVPN sú dizajnovo najlepšie spracované aplikácie, ktoré sme kedy testovali. A ani funkčne nezaostávajú. Počas testovaní sme nezaznamenali žiadne chyby a ani úniky dát.

Samozrejmosťou je funkcia Kill Switch, ktorá vás odpojí od internetu v prípade výpadku pripojenia cez VPN server.

Nájdete v nich aj funkciu Split tunneling, ktoru si môžete určiť, ktoré aplikácie majú prechádzať cez VPN tunel a ktoré nie.

Streaming a torrenting

ProtonVPN už (konečne) dobre zvláda aj streaming

Prakticky všetky streamovacie služby používajú softvér na geografické blokovanie obsahu. Proton VPN má veľa serverov, ktoré dokážu toto blokovanie obísť. V minulosti sa mu v tomto smere darilo oveľa menej.

V zozname serverov sa teraz nachádza ikonka šípky, ktorá naznačuje, že server je vhodný pre streamovanie. Po kliknutí na ikonku sa dokonca zobrazí zoznam streamovacích platforiem, ku ktorým by ste sa bez problémov mali pripojiť.

Na obrázku nižšie môžete vidieť, že Nemecko má niekoľko desiatok serverov, ktoré dokážu odblokovať služby Amazon Prime Video, DAZN, Disney+, Netflix a ďalšie služby.

Pripojili sme sa na server v Berlíne a všetky služby naozaj fungovali. Zdá sa, že ProtonVPN v tomto smere odviedol skvelú prácu.

Ak sťahujete obsah zo služieb P2P, ako je BitTorrent, skutočne potrebujete rýchlu, stabilnú, ale aj bezpečnú VPN sieť. Naozaj sa nechcete dostať do problému s multimiliardovou spoločnosťou pre porušenia autorských práv.

Proton VPN podporuje torrenting, pokiaľ na to používate jeden z ich serverov s podporou P2P. Ak chcete vytvoriť spojenie, nájdite názov krajiny, ktorá je fyzicky blízko vašej aktuálnej polohe a vedľa nej je ikona pre P2P (na snímke obrazovky nižšie označená červenou farbou).

Vzhľadom na namerané rýchlosti serverov je ProtonVPN skvelou voľbou pre zdieľanie súborov.

Funkcie

Blokovanie reklám, multihop a ďalšie funkcie

Secure Core (Multi-hop)


ProtonVPN je jedným z mála poskytovateľov VPN, ktorí ponúkajú funkciu multi-hop alebo tiež servery s dvojitou VPN. Pri tomto pripojení je vaša prevádzka šifrovaná cez dva samostatné VPN servery. Túto funkcionalitu nazývajú ako Secure Core. Dá sa aktivovať na hlavnej obrazovke a poskytuje veľké množstvo kombinácií pripojenia.

Napriek pripojeniu cez dva servery, nebola rýchlosť pripojenia dramaticky nižšia. Napríklad pri kombinácii Island a Maďarsko sme namerali nasledujúce hodnoty:

 • Najnižšia nameraná rýchlosť: 66,33 Mbps
 • Najvyššia nameraná rýchlosť: 144,41 Mbps
 • Priemerná nameraná rýchlosť: 136,87 Mbps
 • Priemerný PING: 193 ms

Servery VPN cez sieť Tor


Ak hľadáte ďalšiu úroveň šifrovania a anonymitu nad rámec VPN servera s jedným skokom, tak ďalšou možnosťou je použiť servery Onion-over-VPN (s ikonou cibule), ktoré šifrujú prevádzku okrem bežného VPN servera aj s využitím siete Tor.

NetShield

Na hlavnej obrazovke môžete zapnúť funkciu NetShield s dvoma možnosťami:

 • blokovanie malvéru (škodlivého softvéru)
 • blokovanie malvéru, reklám a sledovacích kódov

Funkcia vás zbaví otravných reklám a zlepší rýchlosť načítavania stránok. Zároveň eliminuje sledovacie kódy marketingových spoločností.

Port Forwarding

Presmerovanie portov smeruje pripojenia cez firewall, ktorý Proton VPN používa na ochranu zákazníkov. Je to funkcia, ktorá je užitočná hlavne pre ľudí, ktorí sťahujú a zdieľajú súbory pomocou protokolov P2P, ako je BitTorrent, hoci môže zlepšiť výkon aj pre online hráčov.

Stealth protokol

V októbri 2022 predstavil ProtonVPN nový vlastný protokol pod označením Stealth. Ide o protokol, ktorý dokáže obísť väčšinu firewallov a metód blokovania VPN služieb. Môžete tak pristupovať k cenzurovaným stránkam a komunikovať s ľuďmi na sociálnych sieťach, aj keď sa vaša vláda snaží obmedziť vám prístup. Protokol Stealth je aktuálne dostupný na systémoch Android, macOS a iOS.

Podpora

Podpora cez chat iba pre predplatiteľov

Pre podporu cez live chat musíte byť prihlásený do svojho účtu a mať zakúpené predplatné.

Pre túto recenziu sme niekoľkokrát vyskúšali zákaznícku podporu ProtonVPN a všetko fungovalo dobre a bez akýchkoľvek problémov.

Pri všetkých našich interakciách netrvalo dlho, kým sme sa spojili so zástupcom (zvyčajne menej ako minútu). Personál nám spoľahlivo zodpovedal naše otázky.

Ostatní používatelia musia využiť e-mailovú podporu alebo kontaktný formulár, ktoré tiež fungujú veľmi rýchlo a bez problémov.

Predplatné a ceny

ProtonVPN nepatrí medzi najlacnejšie služby

ProtonVPN určite nepatrí do skupiny najlacnejších služieb na trhu. Pri dlhodobom predplatnom však (vzhľadom na kvalitu služby) získate férovú mesačnú cenu.

O vrátenie peňazí môžete zažiadať do 30 dní od zakúpenia služby, ale naspäť získate iba alikvótnu čiastku (ak ste napríklad službu používali 15 dní, tak sa vám vráti polovica z uhradenej čiastky).

ProtonVPN ponúka aj program zadarmo, ktorý je však dosť obmedzený. Pripojiť sa môžete iba na servery v troch krajinách, rýchlosť je obmedzená, nie je možné použiť multihop a blokovanie reklám a k dispozícii nie sú servery pre streaming a torrenting. Ak chcete naplno využiť potenciál služby, musíte ísť do plateného programu Plus.

K dispozícii je platba kreditnými kartami, platobným prevodom, cez PayPal a kryptomenami. Ak hľadáte totálnu anonymitu, tak môžete peniaze zaslať aj poštou v hotovosti.

Dlhodobé predplatné NAJPOPULÁRNEJŠIE

Dlhodobé predplatné služby ProtonVPN so zľavou 50% pre čitateľov portálu VPN365
4,99 €9,99 € KÚPIŤ PROTONVPN
Celková čiastka pre vybrané obdobie: 119,76 €

Predplatné na 1 mesiac

Predplatné služby ProtonVPN na 1 mesiac bez zľavy
Celková čiastka pre vybrané obdobie: 9,99 €

Bezplatný program

Reštrikcie:
– pripojenie je možné iba v troch troch krajinách
– rýchlosť je obmedzená
– nie je možné použiť funkcie Multi-hop a blokovanie reklám
– k dispozícii nie sú servery pre streaming a torrenting
zadarmo9,99 € VIAC TU
Celková čiastka pre vybrané obdobie: 0 €

Zhrnutie

ProtonVPN zahájila útok na popredné VPN služby na trhu

8.4Hodnotenie
ProtonVPN

ProtonVPN je prémiová VPN služba, ktorá ponúka veľmi dobrý výkon / cena. Namerané rýchlosti serverov boli skvelé (vďaka protokolu WireGuard), serverová sieť je veľká a aplikácie sú veľmi atraktívne s množstvom funkcií. Služba prešla auditmi, aplikácie majú otvorený zdroj a spoločnosť pôsobí vo vhodnej jurisdikcii. Služba sa definitívne prebojovala medzi absolútnu elitu medzi VPN službami dostupnými na trhu.

Rýchlosť
9
Bezpečnosť
9
Aplikácie a funkcie
9
Cena a platby
7
Podpora a služby
8
Pozitíva
 • Dobrá jurisdikcia pre VPN službu
 • Možnosť platenia v hotovosti
 • Veľká a bezpečná sieť serverov
 • Výborné rýchlosti s protokolom WireGuard
 • Podpora streamovania
 • Multihop a blokovanie reklám
 • Aplikácie s otvoreným zdrojom
 • Služba sa podrobila auditom tretej strany
 • Program zadarmo (s obmedzeniami)
Negatíva
 • Chýba aplikácia pre router
 • Chýbajú rozšírenia pre prehliadače a Smart DNS
 • Vyššia cena
 • Refundácia iba alikvótnej čiastky

Značky:

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo