Sú VPN služby legálne?

Takmer v každej krajine sveta je používanie VPN služieb legálne za účelom zabezpečenia súkromia a bezpečnosti v online prostredí.

Niektorí ľudia si dávajú otázku, či sú siete VPN legálne alebo nie. Koniec koncov, služba vám umožňuje stať sa anonymnejším v online priestore, čo môže byť celkom užitočné pre hackerov alebo iných internetových podvodníkov. Ak týchto ľudí nemožno vystopovať, tak je oveľa ťažšie potrestať ich za prípadné zločiny. Napriek tomu to nevyhnutne neznamená, že VPN je nezákonná služba.

Naopak, mnoho oficiálnych spoločností a podnikov pracuje s VPN a odporúča ich používanie. Aj Európska únia podporuje slobodu internetu, ktorú vám môže poskytnúť sieť VPN.

Existuje niekoľko krajín, ktoré považujú používanie VPN za nezákonné, ale všeobecne môžeme konštatovať, že používanie VPN vás vo väčšine (demokratického) sveta určite nedostane do problémov.

Medzi výnimky napríklad patria Spojené arabské emiráty, kde je používanie VPN v súčasnosti zakázané. Niektoré krajiny na Blízkom východe, ako napríklad Saudská Arábia a Irán, sa obávajú používania sietí VPN, pretože ľuďom poskytujú prístup ku všetkému obsahu vo svete internetu.

Zákony v týchto krajinách však napriek tomu spravidla nezakazujú samotnú sieť VPN, ale skôr použitie siete VPN na obídenie úsilia štátu o cenzúru.

Je to tak aj v Číne, kde vláda posilňuje svoj „Veľký Firewall“ na blokovanie sietí VPN a webových stránok. Rusko sa tiež pokúša zakazovať používanie VPN.

Su VPN sluzby legalne

Tieto opatrenia často zlyhávajú. Je to jednoducho preto, že samotný prenos VPN možno skryť, aby vyzeral ako bežný prenos cez protokol HTTPS. Existuje niekoľko poskytovateľov sietí VPN, ktorí si s uvedenými obmedzeniami vedia vo svojich aplikáciách poradiť veľmi dobre. Patria sem napríklad NordVPN, Surfshark VPN či ExpressVPN.

Dôležitá poznámka: Siete VPN bežne používajú podniky na celom svete na zabezpečenie svojich sietí. Nikdy sa tak nedočkáme úplného zákazu všetkých VPN, pretože sú absolútne nevyhnutné pre bezpečnosť podnikov aj jednotlivcov.

Nemôžu ľudia používať VPN na robenie zlých vecí? Samozrejme, VPN si môžete predstaviť ako oceľ. Oceľ sa môže používať na dobré účely, napríklad na budovanie mostov, budov či v doprave. Môže sa však použiť aj na výrobu bômb, zbraní a tankov, ktoré ľuďom škodia. Úplné zakázanie používania ocele by bolo šialené a hlúpe, aj keď sa niekedy používa na zlé účely.

To isté platí pre šifrovanie prevádzky cez siete VPN. Banky, podniky a ďalšie webové stránky, ktoré pracujú s citlivými údajmi, musia každý deň používať šifrovacie technológie, aby boli ľudia (a ich údaje) v bezpečí. VPN a šifrovanie sú nevyhnutné nástroje, ktoré musíme používať všetci, aj keď niektorí ľudia túto technológiu zneužívajú.

Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.

NordVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 61% pre čitateľov portálu VPN365
3,19 €11,99 € KÚPIŤ Recenzia NordVPN

Surfshark VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 82% pre čitateľov portálu VPN365
2,30 €12,95 € KÚPIŤ Recenzia Surfshark VPN

Atlas VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 85% pre čitateľov portálu VPN365
1,71 €9,69 € KÚPIŤ Recenzia Atlas VPN

1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne? (nachádzate sa tu)
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako sa VPN používa?

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo