Čo je to rozdelený VPN tunel

VPN Split Tunne (rozdelený VPN tunel) je softvérový koncept, ktorý v podstate rozdeľuje vaše internetové pripojenie na dve časti. Váš poskytovateľ VPN tak vytvorí dve pripojenia, ktoré môžete použiť v jednom čase. Jedno pripojenie, ktoré používa zabezpečený VPN tunel na šifrovanie vašich údajov, a druhé, ktoré vám umožní pripojiť sa na internet priamo (bez použitia VPN).

V predvolenom nastavení smerujú siete VPN všetok váš internetový prenos cez zabezpečený šifrovaný tunel, ktorý skryje všetky vaše online údaje a aktivitu pred potenciálnymi pozorovateľmi.

Rozdelené tunelovanie je funkcia, ktorú ponúkajú mnohí z najlepších poskytovateľov VPN. Umožňuje vám vybrať si, ktoré siete, aplikácie či dokonca web stránky chcete prevádzkovať prostredníctvom VPN a ku ktorým chcete pristupovať priamo.

Zoberme si ako príklad Wikipédiu. Obrovská online encyklopédia neumožňuje redaktorom vykonávať zmeny na stránkach Wikipédie pri používaní VPN alebo proxy. Ak by ste teda chceli vykonať úpravu, museli by ste ich stránku pridať do zoznamu rozdeleného tunela VPN.

Potrebujem používať rozdelený VPN tunel?

Či potrebujete rozdelený VPN tunel je len na vás. Aj keď ho pravdepodobne nebudete musieť používať každodenne, rozdelený tunel má svoje uplatnenie. Tu je niekoľko bežných situácií, pri ktorých sa vám rozdelený tunel môže vyplatiť:

Prístup k zariadeniam LAN

Ak sa vaša tlačiareň alebo iné miestne zariadenia nepripájajú správne, môže to byť spôsobené vašou sieťou VPN.

Súčasný prístup k miestnemu i zahraničnému obsahu

Pri používaní zahraničného servera VPN (alebo naopak) môžete stratiť prístup k určitým webovým stránkam a potrebujete alternatívne pripojenie, aby ste sa k nemu dostali. Spôsobom, akým funguje rozdelené tunelovanie, by ste mohli streamovať nemeckú sériu Netflix a zároveň mať prístup k miestnemu obsahu.

Potreba väčšej šírky pásma

Nemalo by byť prekvapením, že všetko šifrovanie, ktoré VPN robia, môže zaberať veľkú šírku pásma. Na niektorých stránkach možno budete potrebovať vyššiu rýchlosť. S rozdeleným tunelom budete môcť bezpečne sťahovať a zároveň surfovať optimálnou rýchlosťou.

ako funguje vpn split tunnel

Rôzne typy rozdeleného tunela VPN

Existuje niekoľko spôsobov, ako použiť rozdelený VPN tunel. Každý hlavný poskytovateľ VPN má mierne odlišné variácie týchto konceptov, ale myšlienka je viac-menej rovnaká. Buď si vyberáte, ktoré siete, aplikácie a webové stránky sa majú spúšťať cez VPN, alebo pridávate aplikácie a webové stránky na bielu listinu, aby ste VPN obišli.

Rozdelený tunel pre celé siete

Môžete si zvoliť, že celé pripojenie, napríklad cez vybranú Wi-Fi, bude smerovať cez VPN tunel. Iné pripojenie, napríklad to, ktoré používate doma, pôjde priamo bez použitia VPN.

Rozdelený tunel pre aplikácie

Táto funkcia vám umožňuje vybrať konkrétne aplikácie, ktoré majú prechádzať cez VPN. Ak nechcete používať svoju sieť VPN na všetko, môžete použiť rozdelený tunel pre konkrétne aplikácie na sťahovanie torrentov, nákupy, cestovanie a bankovníctvo alebo čokoľvek iné, čo môže obsahovať údaje týkajúce sa vášho súkromia. Ostatný internetový prenos bude prechádzať cez vašu bežnú sieť.

Rozdelený tunel pre jednotlivé URL adresy

Je to podobné ako vyššie, ale namiesto aplikácií si určíte, ktoré konkrétne URL adresy budú šifrované cez tunel VPN. Takže ak ste na nákupných, cestovateľských alebo bankových webových stránkach, môžete použiť VPN. Ostatné adresy budú prechádzať cez vašu bežnú sieť.

Je bezpečné používať rozdelený VPN tunel?

Použitie rozdeleného tunela je určite bezpečnejšie ako úplné vypnutie VPN. Po vypnutí siete VPN môže váš poskytovateľ internetových služieb (ISP) a ďalšie tretie strany potenciálne sledovať všetky vaše online aktivity na internete.

Rozdelený tunel poskytujú ako súčasť svojich predplatných všetci overení poskytovatelia VPN služieb na našej stránke.

Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.

NordVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 59% pre čitateľov portálu VPN365
3,39 €11,99 € KÚPIŤ Recenzia NordVPN

Surfshark VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 79% pre čitateľov portálu VPN365
2,29 €12,95 € KÚPIŤ Recenzia Surfshark VPN

Atlas VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 86% pre čitateľov portálu VPN365
1,54 €9,69 € KÚPIŤ Recenzia Atlas VPN

1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách
9. časť sprievodcu VPN službami – Protokolovanie aktivít pri VPN
10. časť sprievodcu VPN službami – Čo je Multi-hop VPN
11. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN Kill Switch
12. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to rozdelený VPN tunel (nachádzate sa tu)
13. časť sprievodcu VPN službami – Blokovanie VPN služieb

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo