VPN služby a antivírus

Priznajme si to, kybernetické hrozby sú rozšírenejšie ako kedykoľvek predtým. Jedno nesprávne kliknutie a váš počítač, laptop alebo smartfón môže byť v priebehu niekoľkých sekúnd ochromený škodlivým softvérom.

Pokiaľ ide o osobnú kybernetickú bezpečnosť, existujú dve hlavné línie obrany – antivírusový softvér a VPN služba. Aj keď sú obe nevyhnutné na vašu ochranu pred hrozbami internetu, obe to robia úplne odlišnými spôsobmi.

Stručne povedané, VPN chráni vaše súkromie a osobné údaje. Virtuálne privátne siete (VPN) vytvárajú anonymné, šifrované internetové pripojenie a uchovávajú vašu aktivitu a súkromné ​​údaje v bezpečí pred prípadnými hackermi alebo akýmikoľvek inými podvodníkmi či sliedičmi. Dobrý antivírusový program chráni vaše zariadenie pred škodlivým softvérom, ako sú vírusy, trójske kone, ransomware a počítačové červy.

Siete VPN účinne chránia vaše údaje pred zvedavými očami a antivírusový softvér chráni váš systém pred infikovaním vírusmi alebo škodlivými skriptami, ktoré ste si stiahli z internetu.

Aký je teda rozdiel medzi VPN službou a antivírusovým softvérom? Platí jedno hlavné pravidlo – ak chcete maximálnu ochranu, potrebujete oboje.

Potrebujem antivírusový softvér?

Potrebujem v týchto dňoch ešte antivírus? Odpoveď je – áno, teraz viac ako kedykoľvek predtým. Malvér je čoraz sofistikovanejší. Škodlivý softvér môže vymazať vaše súbory a spomaliť výkon vášho počítača na úroveň slimáka. Môže sa však tiež replikovať alebo šíriť do vašej siete priateľov alebo rodiny kompromitovaním vašich e-mailov a správ.

Kyberzločinci zlikvidovali masívne podnikové siete tým, že do celých systémov vložili ransomvér, zašifrovali súbory a za ich vrátenie potom požadovali mnohomiliónové čiastky.

Mnohé z týchto problémov sa začínajú u jednotlivca prostredníctvom phishingových útokov. Ak je zariadenie nesprávne chránené, tak výsledky môžu byť katastrofálne.

Čo robí antivírusový softvér?

Antivírusovú ochranu si môžete predstaviť ako nepriestrelnú vestu pre vaše zariadenie. Prémiový antivírusový program chráni počítače, notebooky a mobilné zariadenia pred škodlivým softvérom, ako je ransomware, keyloggery, trójske kone, počítačové červy a iný škodlivý softvér.

Tieto antivírusové programy majú takzvanú čiernu listinu. Toto je pravidelne aktualizovaný zoznam rozpoznaných podozrivých kódov, ktoré zodpovedajú rôznym online hrozbám. Antivírus skontroluje súbory vášho zariadenia a zachytí škodlivé hrozby. Databáza sa neustále aktualizuje ihneď ako sú rozpoznané nové vírusy alebo škodlivé kódy, takže môžete očakávať to najlepšie z hľadiska ochrany.

Kvalitný antivírusový program poskytne dve základné funkcie:

Kontrola a ochrana v reálnom čase

Po stiahnutí do zariadenia dobrý antivírusový softvér nepretržite vyhľadáva online hrozby v reálnom čase. To znamená, že vždy, keď si niečo stiahnete, antivírusové programy skenujú tieto súbory, aby zistili, či sú podozrivé alebo infikované. Program vás upozorní, či chcete alebo nechcete pokračovať v klikaní, sťahovaní alebo prihlasovaní na podozrivé webové stránky. Ak je webová lokalita napadnutá škodlivým softvérom, antivírus vás na to upozorní.

Rýchle a hĺbkové skenovanie systému

Každý dobrý antivírus má skener, ktorý skontroluje súbory vo vašom zariadení na prítomnosť vírusov a iného škodlivého softvéru. Pri prvej inštalácii nového antivírusového programu je zvyčajne dobré spustiť hĺbkovú kontrolu systému. Tieto kontroly môžu zabrať veľa času, ale dávajú programu možnosť dôkladne sa ponoriť nielen do systému súborov, ale aj do akýchkoľvek úprav registrov a podobne. V ideálnom prípade by ste mali spustiť hĺbkovú kontrolu systému aspoň raz týždenne. Rýchle skenovanie systému sa spúšťa priebežne v súčinnosti s ochranou v reálnom čase.

Potrebujem VPN (virtuálnu súkromnú sieť)?

Prečo potrebujem VPN? Siete VPN sú nabité všetkými druhmi výhod, ale zatiaľ sa budeme držať tých, ktoré sú spojené s kybernetickou bezpečnosťou.

Ak je antivírusový softvér nepriestrelná vesta, môžete si svoju VPN predstaviť ako maskovacie zariadenie. Napríklad, keď sa pripojíte priamo k verejnej sieti Wi-Fi v kaviarni, na letisku alebo v hoteli, vaše údaje môžu získať hackeri alebo ktokoľvek iný, kto si ich chce prečítať. Môže ísť o súkromné ​​správy, fotografie alebo iné súkromné údaje.

Pri útoku typu man-in-the-middle hacker môže zachytiť a ukradnúť informácie o bankových účtoch, heslá a prihlasovacie údaje, aby vyprázdnil vaše účty alebo spáchal krádež identity. Je to len jeden príklad z mnohých hrozieb, ktorým čelíte na internete.

Čo robí VPN?

Zatiaľ čo antivírusový softvér môže byť pasívny, VPN sú vysoko proaktívnou formou online ochrany. Či už používate verejnú sieť Wi-Fi alebo domáci osobný smerovač, ihneď ako zapnete vysokokvalitnú sieť VPN, sa stanú tri veci:

Pripojíte sa k zabezpečenému VPN serveru

Namiesto priameho pripojenia k internetu cez verejnú sieť Wi-Fi alebo vášho poskytovateľa internetových služieb (ISP) sa váš internetový prenos presmeruje cez server VPN. Bezpečná sieť VPN chráni vaše súkromie aj tým, že má prísne zásady neprotokolovania. Neexistuje teda žiadny spôsob, ako by niekto mohol sledovať vaše navštívené webové stránky a odoslané správy alebo čokoľvek, čo si stiahnete z internetu.

Máte pridelenú anonymnú IP adresu

S rozsiahlou sieťou globálnych serverov sa bude zdať, že sa prihlasujete z iného miesta, než kde sa v skutočnosti nachádzate. V priebehu niekoľkých sekúnd sa z vás stane používateľ z USA, Švajčiarska alebo Japonska.

Vaša online aktivita je šifrovaná

Keď sa pripojíte k zabezpečenému súkromnému serveru VPN, celá vaša premávka je zašifrovaná. Dobrá sieť VPN vytvára bezpečný tunel na prehliadanie medzi vami a internetom. Akékoľvek stránky, ktoré navštívite, informácie, ktoré zadáte, alebo údaje, ktoré prenášate, sú chránené šifrovaním na najvyššej úrovni. To znamená, že aj keď hacker alebo iná tretia strana zachytí vašu online aktivitu, nebude si ju môcť prečítať.

VPN a antivírus: Potrebujem obe služby?

V skutočnosti to nie je výber medzi týmito dvoma službami. VPN dopĺňa antivírusový softvér a naopak. Spolu poskytujú dva veľmi odlišné a dôležité aspekty online ochrany, ktoré budete potrebovať, ak máte obavy o svoju bezpečnosť a súkromie v online priestore.

Tu je rýchly prehľad niektorých funkcií, ktoré zabezpečujú VPN služby a antivírus.

VPNANTIVÍRUS
Ochrana pred vírusmi, spyware a ransomware v reálnom časeNIEÁNO
Ochrana pred únikmi DNSÁNONIE
Odstránenie škodlivého softvéru z infikovaného zariadeniaNIEÁNO
Ochrana pred phishingovými e-mailamiNIEÁNO
Trvalé vymazanie internetových reláciíÁNONIE
Prístup k obmedzeným alebo zakázaným zahraničným webovým stránkam alebo obsahuÁNONIE
Anonymné online prehliadanie internetových stránokÁNONIE
Ochrana pred hackermiÁNOÁNO
Zabezpečené pripojenie k verejnej sieti Wi-FiÁNONIE
Šifrovanie dát cez internetÁNONIE
Oznámenia o škodlivých hrozbách v reálnom časeNIEÁNO
Ochrana brány firewallNIEÁNO
Blokovanie reklám (nemusí byť súčasťou všetkých produktov)ÁNOÁNO

Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.

NordVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 61% pre čitateľov portálu VPN365
3,19 €11,99 € KÚPIŤ Recenzia NordVPN

Surfshark VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 82% pre čitateľov portálu VPN365
2,30 €12,95 € KÚPIŤ Recenzia Surfshark VPN

Atlas VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 85% pre čitateľov portálu VPN365
1,71 €9,69 € KÚPIŤ Recenzia Atlas VPN

1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách
9. časť sprievodcu VPN službami – Protokolovanie aktivít pri VPN
10. časť sprievodcu VPN službami – Čo je Multi-hop VPN
11. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN Kill Switch
12. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to rozdelený VPN tunel
13. časť sprievodcu VPN službami – Blokovanie VPN služieb
14. časť sprievodcu VPN službami – VPN a sieť Tor
15. časť sprievodcu VPN službami – VPN a antivírus (nachádzate sa tu)
16. časť sprievodcu VPN službami – VPN a blokovanie reklám
17. časť sprievodcu VPN službami – VPN vs Proxy vs Smart DNS
18. časť sprievodcu VPN službami – Budúcnosť VPN služieb

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo