Vyberáme dôveryhodnú VPN: Čo porovnávať a na čo si dať pozor?

Viac ako tri stovky VPN služieb, desiatky parametrov a podobne veľa názorov. V tom by sa utopil každý. Prečítaním tohto článku z Vás experta na VPN služby neurobíme, ale určite sa dozviete, ako pri výbere neprehlúpiť.

Krajina pôvodu a reputácia

Na dôležitosť krajiny pôvodu VPN poskytovateľov existujú rôzne názory. Jedna skupina tvrdí, že je hlúposť používať VPN z krajín, ktoré majú históriu masívneho sledovanie internetu – najmä teda USA a ich spojenci, tzv. Aliancia piatich očí. Druhá skupina zas tvrdí, že v USA majú pomerne dobré zákony o ochrane dát (napr. nevyžadujú vôbec žiadne logovanie) a tajné služby rovnako pôsobia po celom svete. Osobne sa prikláňame skôr k druhému názoru a odporúčame sa sústrediť skôr na konkrétneho prevádzkovateľa a ďalšie okolnosti, ako na krajinu pôvodu.

Čo sa týka prevádzkovateľov, volili by sme zlatú strednú cestu. Pár mesiacov stará VPN pôvodom zo Seychel môže byť anonymným rajom rovnako ako pascou. Na druhej strane sú VPN služby prevádzkované veľkými IT korporáciami, ktoré sú skôr reštriktívne, a veľké firmy majú tendenciu byť konformnejšie k požiadavkám vlád – nekonformita ich môže stáť veľa peňazí. Ideálom sú tak stredne veľké firmy s transparentnou štruktúrou zameriavajúcou sa primárne na bezpečnosť a súkromie používateľov.

Lokácia serverov

Dôležitý je samozrejme počet serverov, resp. skôr počet krajín, v ktorých sú servery umiestnené. Prostredníctvom VPN v týchto krajinách budete môcť vystupovať ako domáci používateľ. Takmer všetky VPN služby majú servery v Európe, USA, Austrálii a Ázii (hlavne v Japonsku). Menej častá je Južná Amerika a servery v Afrike sú k dispozícii iba málokedy. Väčšina VPN služieb hlavne z politických dôvodov neoperuje v Číne a Rusku.

Hodiť sa Vám môže tiež server na Slovensku či v Českej republike, najmä ak veľa cestujete. Napr. internetové vysielanie RTVS alebo Českej televízie často z licenčných dôvodov nefunguje mimo SR a ČR. VPN server v SR prípadne v ČR to vyrieši. Naša krajina síce patrí medzi tie menej pokryté, ale aj tak nájdete množstvo služieb, ktoré tu servery prevádzkujú.

 • TOP 3 VPN SLUŽBY

 • Počet krajínPočet krajín
 • Počet serverovPočet serverov
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?Multihop?
 • NORDVPN

 • 3,19 €

  za mesiac

 • Počet krajín59
 • Počet serverov5473
 • Počet zariadení6
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • SURFSHARK VPN

 • 2,30 €

  za mesiac

 • Počet krajín99
 • Počet serverov3200+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • ATLAS VPN

 • 1,71 €

  za mesiac

 • Počet krajín49
 • Počet serverov1000+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?

VPN protokoly

Protokolov pre VPN existuje niekoľko, používajú sa najmä L2TP / IPsec, PPTP, SSTP a OpenVPN. Posledný spomínaný už niekoľko rokov konkurenciu prevyšuje a stal sa v podstate štandardom. Je otvorený, má širokú podporu, je vysoko konfigurovateľný (šifrovanie, autentizácia, atď.) Tiež je pomerne efektívny, čo do množstva prenášaných dát aj výpočtovej náročnosti. Ak nemáte nejaký špecifický dôvod použiť iný protokol, určite použite OpenVPN. Pokiaľ ho služba nepodporuje, ruky preč.

Klienti a konfiguračné súbory

To, či služba má aplikáciu pre Linux, prekvapivo nebýva až tak dôležité. Aplikácie síce môžu ponúknu rôzne pokročilejšie funkcie (hlavne funkciu Kill Switch) a možnosti, ale pre samotné fungovanie nie sú zásadné. Mali by ste chcieť, aby služba poskytovala konfiguračné súbory pre OpenVPN. Tie môžete importovať do mnohých rôznych klientov na mnohých rôznych platformách a vybrať si taký, ktorý Vám vyhovuje. To isté platí pre Android a MacOS. Pre Windows je nejaký ten oficiálny klient k dispozícii takmer vždy.

Dátová neutralita

Pokiaľ chcete VPN často a dlhodobo používať, určite by mal byť dátovo neutrálny. To znamená, že nebude blokovať určité protokoly, porty a pododne. V praxi sa tak deje najmä u P2P protokolov ako napríklad BitTorrent. Jednak preto, že zaťažujú sieť, ďalej preto, že prevádzkovateľa môžu zaplavovať sťažnosti na porušovanie autorských práv. Blokovanie torrentov je stále pomerne časté, ale služba sa tým samozrejme nechváli na titulnej strane.

Nezaznamenávanie histórie prevádzky

Dobrá VPN služba by mala zbierať čo najmenej informácií o Vašej aktivite, ideálne žiadne. To platí aj pre informácie, kedy a z akých IP sa pripájate. Dáta skrátka len pretečú VPN servermi a neskôr už o nich nejde nič zistiť. Niektoré VPN z rôznych dôvodov zbierajú aspoň údaje o počte prenesených dát, čo sa ešte dá prekúsnuť. Tzv. No logging policy deklaruje väčšina prevádzkovateľov VPN.

Rýchlosť

Asi hlavným kvalitatívnym parametrom VPN je rýchlosť pripojenia. Len málokedy prevádzkovateľ špecifikuje nejaká konkrétne čísla. Tie sa navyše samozrejme líšia tým, odkiaľ a kam sa pripájate. Pri kvalitných VPN a relatívne blízkych serverov (aspoň v rámci kontinentu) môžete dosahovať rýchlosť aj okolo 100 Mbps. Ale narazíte aj na také, ktoré vám dajú 10 Mbps a budú sa tváriť, že je to v poriadku. Takáto rýchlosť by v dnešnej dobe v poriadku byť nemala.

Rýchlosť si najlepšie overíte z praktického používania. Všetky VPN na našej stránke majú v ponuke možnosť vrátenia peňazí počas určitého obdobia. Ak služba nič také neponúka, brali by sme to ako varovný signál a skôr sa jej vyhli.

Cena

Ceny VPN služieb sa zvyčajne pohybujú cca od 3 do 12 dolárov za mesiac. V tomto obore sú však oficiálne ceny jedna vec, reálne ceny druhá. Veľmi často sú k dispozícii rôzne zľavy, ktoré Vám cenu znížia aj o viac ako polovicu. Stačí využiť predplatné na dlhšie obdobie alebo si počkať na nejakú akciu.

Pri pohľade na cenu je nutné zohľadniť to, na koľkých zariadeniach (súbežne) VPN chcete používať. Niektoré služby totiž umožňujú iba jedno pripojenie, ďalšie napríklad aj desať.

Na tomto mieste tiež musíme varovať pred doživotným predplatným VPN. Prevádzka VPN sa vyznačuje pomerne vysokými variabilnými nákladmi, takže doživotné predplatné nedáva ekonomický zmysel (z pohľadu prevádzkovateľa). Ibaže by bolo naozaj drahé, čo zas nedáva zmysel z pohľadu zákazníka. V lepšom prípade služba po nejakom čase skončí alebo bude pomalá a nespoľahlivá. V horšom si bude privyrábať monetizáciou Vašich dát, ktoré bude predávať tretím stranám. To samozrejme platí aj pre VPN, ktoré prevádzkovateľ poskytuje úplne zadarmo.

Možnosti platby

Ak túžite byť čo najviac anonymný, mali by ste po službe požadovať anonymný spôsob platby. Anonymné (relatívne) spôsoby platby sú typicky Bitcoin či ďalšie kryptomeny, popr. kredity / kupóny do rôznych služieb a obchodov (pri tých počítajte, že budú mať nižšiu ako nominálnu hodnotu). Správny prevádzkovateľ VPN tiež po používateľovi nechce viac než kontaktný e-mail, niektorí si dokonca vystačia aj bez neho.

Záver

Funkcií, možností a parametrov VPN je veľa. Pokiaľ sa ale budete riadiť aspoň uvedenými radami v tomto článku, nemali by ste vybrať zle. Ak máte záujem zistiť viac, určite si pozrite VPN služby na našej stránke. Nájdete tu zoznam VPN služieb, pri ktorých si môžete byť istý ich kvalitou.

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo