Betternet VPN – recenzia VPN služby, ktorú neodporúčame (2022)

Betternet VPN Recenzia
Betternet VPN Hlavna Obrazovka
2
Betternet VPN
ČO SA NÁM PÁČILO
 • Žiadne úniky IP adries a dát cez DNS
 • Lepšia politika vrátenia peňazí ako v minulosti
ČO BY SA MOHLO ZLEPŠIŤ
 • Veľmi pomalé rýchlosti
 • Problémy s pripojením k serverom
 • Chýbajúci prepínač kill-switch
 • Problémová história (malvér a sledovacie knižnice)
 • Používanie proprietárnych VPN protokolov (nie OpenVPN)
 • Problémy so zásadami ochrany osobných údajov (zhromažďovanie údajov o používateľoch)
 • Nadhodnotené ceny prémiového predplatného

Betternet VPN je veľmi známa VPN služba, ktorá ponúka bezplatné aj platené verzie svojich produktov. Aj keď je táto služba obľúbená u niektorých mobilných používateľov, má tiež za sebou veľmi znepokojujúcu históriu. Navyše, ako potvrdili viacerí bezpečnostní odborníci, spoločnosť vkladala do svojich aplikácií malvér a sledovacie knižnice.

Čo je Betternet?

Betternet je VPN služba, ktorá začala fungovať v roku 2015 a rýchlo sa stala populárnou ako bezplatná VPN. Neskôr bola predaná spoločnosti Pango. Keď sme pred niekoľkými rokmi prvýkrát testovali Betternet, zdalo sa, že ide o nezávislú spoločnosť so sídlom v Kanade. Teraz sa však zdá, že Betternet vlastní spoločnosť Pango, v ktorej portfóliu je aj VPN služba Hotspot Shield.

Je to zrejmé, keď si prečítate Zmluvné podmienky a Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Betternet, ktoré obsahujú veľa odkazov na spoločnosť Pango.

Vlajková loď spoločnosti Pango, služba Hotspot Shield, je ďalšou z problematických VPN služieb dostupných na trhu. V minulosti sledovala webovú aktivitu svojich používateľov a tým narušovala ich súkromie.

Na webovej stránke Betternet sú tiež stále odkazy na spoločnosť Betternet LLC, ktorá má zrejme sídlo v Kanade. Transparentnosť zjavne nie je silnou stránku tejto služby.

Je Betternet bezpečný?

Po rozsiahlom testovaní je naša odpoveď veľmi stručná – nie, Betternet nie je bezpečné používať. Naše tvrdenie môžeme postaviť na nasledujúcich zisteniach:

 • Bezpečnostní odborníci zistili, že aplikácie Betternet obsahovali malvér
 • Zistilo sa tiež, že aplikácie Betternet obsahovali aj rôzne sledovacie kódy
 • Betternet bol v roku 2017 napadnutý hackermi, pričom jeho rozšírenia Betternet Chrome boli použité na šírenie škodlivého softvéru

Každému z týchto problémov sa budeme venovať nižšie.

Snáď najviac znepokojujúca skutočnosťou je, že Betternet bol prichytený pri vkladaní malvéru a sledovacích knižníc do svojich VPN aplikácií VPN, pričom na svojich stránkach sľubuje ochranu súkromia a bezpečnosti svojich používateľov.

Aplikácie Betternet obsahovali malvér a sledovacie knižnice

Tím bezpečnostných odborníkov, ktorí študujú VPN služby, identifikoval Betternet ako jednu z VPN aplikácií v obchode Google Play, ktorá bola najviac zamorená škodlivým softvérom.

Betternet VPN bol pozitívne testovaný na malvér až trinástimi rôznymi antivírusovými programami.

Napriek miliónom inštalácií a dobrému hodnoteniu (4,3) má Betternet podľa tohto výskumu veľmi vysoký výskyt škodlivého softvéru (AV-rank 13, čím vyššie číslo, tým horšie). Aj to je dobrý dôvod, prečo pri hľadaní dobrej VPN služby nemôžete dôverovať väčšine hodnotení.

Betternet VPN Malver

Rovnaká štúdia tiež identifikovala vysokú prítomnosť sledovacích knižníc tretích strán v aplikácii Betternet pre Android.

Zo skúmaných aplikácií sa zistilo, že Betternet má v sebe až 14 sledovacích knižníc len vo svojej aplikácii pre Android. Tieto sledovacie knižnice možno použiť na „analytické, sledovacie alebo reklamné účely“ a sú vložené priamo do zdrojového kódu aplikácie.

Prečo sú v aplikáciách Betternet malvér a sledovacie kódy?

Krátka odpoveď je: vaše údaje sú cenné.

Malvér a sledovanie sú jednoducho nástroje na zhromažďovanie vašich údajov, čo je jeden zo spôsobov, ako speňažiť aplikácie „bezplatnej VPN služby“. Po zhromaždení môžu byť vaše údaje predané tretím stranám alebo použité na zasiahnutie cielenou reklamou (čo prináša provízie z predaja).

V podstate, keď používate bezplatnú VPN službu, produktom ste zvyčajne vy. Zhromažďujú sa vaše údaje, ktoré sa potom používajú na speňaženie bezplatného softvéru. Našťastie existuje niekoľko kvalitných freemium VPN služieb, ktoré môžete zvážiť na používanie a sú na sto percent bezpečné.

Aplikácia Betternet VPN pre Windows

Všetky testy pre túto kontrolu Betternet sme vykonali vo virtuálnom stroji, ktorý chráni náš počítač pred infikovaním škodlivým softvérom, ktorý môže byť v aplikácii prítomný.

Stiahli sme si aplikáciu Betternet pre Windows a podrobili ju kontrole cez službu VirusTotal. Tá prekvapujúco nenašla žiadnu infekciu.

Aj keď mnoho ľudí používa Betternet na mobilných zariadeniach, zdá sa, že aplikácia pre Windows je tiež pomerne populárna.

Betternet VPN Windows Aplikacia

Aj keď je Windows najpopulárnejším operačným systémom, nie je to veľmi dobrá platforma pre ochranu súkromia. Platí to najmä vtedy, keď používate VPN službu, ktorá o vás zhromažďuje údaje.

V ďalších kapitolách si zhrnieme výsledky našich testov.

Betternet sa nevedel pripojiť k serverom

Testovaním nás sprevádzal celý čas jeden problém – služba Betternet sa nevedela pripojiť k serverom vo svojej sieti. Problémy s pripojením sa vyskytli na mnohých serveroch, ktoré sme skúšali v Európe a Spojených štátoch.

Pri mnohých miestach sa nám zobrazila chyba pripojenia, ktorá nám oznámila – Opravte aplikáciu (nech už to znamená čokoľvek).

Betternet VPN Chyba Pripojenia

Problémy s pripojením na Betternet môžu byť spôsobené preťaženými servermi alebo inými problémami so sieťou. Vzhľadom na to, že ide o bezplatnú VPN službu, je veľmi pravdepodobné, že servery sú jednoducho preťažené používateľmi, ktorí ju používajú zadarmo.

Problémy s pripojením na Betternet môžu byť spôsobené preťaženými servermi alebo inými problémami so sieťou. Vzhľadom na to, že ponúkajú bezplatnú službu VPN, je veľmi pravdepodobné, že servery sú jednoducho preťažené bezplatnými používateľmi.

Veľmi pomalé rýchlosti serverov

Ďalším problémom, ktorý sme mali so službou Betternet, boli veľmi pomalé rýchlosti. Všetky rýchlostné testy sme vykonali pomocou pripojenia 160 Mbps, pričom naše fyzické miesto bolo v západnej Európe.

Mnohé servery Betternet sa pripájali pomaly a zároveň vykazovali veľmi pomalú rýchlosť sťahovania.

Rýchlosti prenosov dát boli extrémne nízke, pričom aj webové stránky sa načítavali veľmi dlho. Na streaming alebo torrenting môžete rovno zabudnúť.

Po pripojení sa na server vo Veľkej Británii sme namerali zúfalé rýchlosti okolo 20 Mbps.

S pripojením k americkým serverom sme mali obrovské problémy. Keď sa nám to konečne podarilo, tak sme namerali rýchlosti okolo 15 Mbps.

Žiadne úniky IP adries a dát cez DNS

V predchádzajúcich testoch Betternet VPN sme zistili početné úniky, vrátane únikov IP adries a tiež únikov dát cez DNS.

Pri našom poslednom testovaní sme cez niekoľko základných testov skontrolovali, či je tento problém stále aktuálny. Našťastie sa zdá, že teraz už všetko fungovalo správne.

Zatiaľ čo úniky údajov boli pri poslednom testovaní vážnym problémom, zdá sa, že aspoň v tomto smere spoločnosť vylepšila svoje VPN aplikácie.

VAROVANIE: Zdá sa, že Betternet nemá žiadny prepínač kill-switch. Prepínač kill-switch zablokuje vašu internetovú premávku, aby boli vaše údaje v bezpečí, ak dôjde k výpadku VPN pripojenia.

Bezplatná skúšobná verzia Betternet VPN

Betternet je v podstate bezplatná VPN služba, ktorá sa vás snaží prinútiť prejsť na platené predplatné.

Keď používate ich bezplatnú VPN aplikáciu, neustále sa objavujú nové okná na registráciu plateného plánu.

V aplikácii pre Windows existujú aj rôzne tlačidlá na prihlásenie sa na rôzne odbery. Tlačidlo „Vyskúšať zadarmo“ otvorí okno „bezplatnej skúšobnej verzie“, ktorá trvá sedem dní. Ak si však pozorný používateľ prečíta drobné písmo nižšie, tak zistí, že po skončení bezplatnej skúšobnej verzie mu bude účtovaná suma 12,99 USD mesačne.

To je v skutočnosti dosť vysoká cena, najmä vzhľadom na to, že existuje oveľa viac kvalitnejších a lacnejších VPN služieb, z ktorých si môžete vybrať.

Lepšia politika vrátenia peňazí

Betternet teraz ponúka 45-dňové okno na vrátenie peňazí, čo je vlastne celkom dobré. Presné znenie pravidiel vrátenia peňazí Betternet:

Všetci odberatelia Betternet môžu požiadať o vrátenie peňazí do 45 dní od dátumu zakúpenia služby kontaktovaním nášho Centra pomoci. (Ospravedlňujeme sa, ale zákazníci iTunes a Microsoft Store budú musieť kontaktovať priamo spracovateľa platieb.)

V našej predchádzajúcej recenzii Betternet mala služba otrasnú politiku vrátenia peňazí. Ak ste preniesli viac ako 50 MB dát, tak už ste nemohli žiadať o vrátenie peňazí. Zdá sa, že klauzula o šírke pásma už v aktualizovaných zásadách používania nie je, čo je dobrá správa.

Protokolovanie Betternet

Betternet určite nie je služba VPN bez protokolovania.

V skutočnosti, ak preskúmate zásady ochrany osobných údajov, zistíte, že Betternet zhromažďuje pomerne veľa údajov.

Pozitívne je, že Betternet nikde na svojej webovej stránke nepravdivo netvrdí, že nemá „žiadne protokoly“ (aspoň z toho, čo sme mohli nájsť). Existuje niekoľko VPN služieb, ktoré vaše aktivity na internete protokolujú, ale na svoje stránke píšu presný opak – podrobnosti nájdete napríklad v našej recenzii PureVPN.

Suma sumárum – Betternet nemá dobré zásady ochrany osobných údajov a ak vám záleží na vašom súkromí, tak budete chcieť vyskúšať niektorú VPN službu bez protokolovania, ktorá bola overená auditom tretej strany. Viac nájdete v záverečnej kapitole.

Protokoly Betternet VPN

Keď sme prehľadávali webovú stránku Betternet, našli sme niekoľko zaujímavých informácií o protokoloch, ktoré teraz jej produkty používajú.

Na stránke Betternet FAQ tvrdia, že teraz používajú proprietárny protokol VPN s názvom Catapult Hydra, o ktorom sme predtým nikdy nepočuli. Tu je vysvetlenie z ich web stránky:

AnchorFree v minulosti používal štandardné protokoly IPSec a OpenVPN, no narazili sme na veľké problémy s výkonom a latenciou, preto sme vytvorili vlastný patentovaný protokol Catapult Hydra na riešenie týchto problémov.

Catapult Hydra je veľkou neznámou

Dôrazne odporúčam vyhnúť sa protokolu Catapult Hydra, a teda celej službe Betternet VPN a to z nasledujúcich dôvodov:

 • Vlastný a uzavretý zdroj protokolu (Čo sa deje v zákulisí? Kto vie.)
 • Protokol nebol auditovaný. (Je vôbec bezpečný?)
 • Nie je široko používaný.
 • Existuje mnoho ďalších bezpečných VPN protokolov, z ktorých si môžete vybrať, najmä OpenVPN.

Protokol OpenVPN je auditovaný, má otvorený zdroj, je používaný mnoho rokov a hlavne je dôveryhodný. Jedným z najvýkonnejších protokolov je protokol WireGuard, ktorý momentálne využívajú všetky popredné VPN služby na trhu.

S Catapult Hydra od Betternetu naozaj neviete, čo vlastne používate.

Ceny prémiového predplatného sú nadhodnotené

Mesačné predplatné za 12,99 EUR a ročné predplatné za 95,88 EUR, čo je 7,99 EUR za mesiac používania.

Ide takmer o najdrahšiu VPN službu, ktorá je na našich stránkach. Drahšia cena je už iba pri VPN službe Perfect Privacy, ktorá je ale kvalitatívne minimálne o desať tried vyššie ako Betternet.

Dokonca aj vynikajúce renomované služby ako NordVPN a ExpressVPN majú oveľa nižšiu cenovku.

Pomer výkon / cena je pri tejto službe na katastrofálnej úrovni.

Záver: S Betternet lepší internet rozhodne nezískate

Pri VPN službách vždy hľadáte výkonný nástroj na ochranu osobných údajov, ktorý zároveň dokáže odblokovať streamovacie platformy a ďalšie podobné služby. Betternet neprináša žiadnu z týchto vecí a existujú mnohé obavy ohľadom zhromažďovania súkromných údajov jeho používateľov. Preto túto VPN službu rozhodne nemôžeme odporučiť žiadnej skupine potenciálnych používateľov.

Betternet je najlepším možným príkladom toho, prečo by ste nemali dôverovať bezplatným VPN službám. Nemôžeme odporučiť ani jeho prémiové plány kvôli mnohým nevýhodám služby i veľmi vysokej cene. Sme si istí, že na našich stránkach ľahko nájdete oveľa lepšiu a dostupnejšiu alternatívu k tejto nepodarenej VPN službe.

Odporúčané VPN služby

Pravidelne testujeme desiatky VPN služieb a nižšie nájdete zoznam tých najkvalitnejších, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy rýchlosti, bezpečnosti, spoľahlivosti, prešli všetkými kontrolami bez akýchkoľvek chýb alebo iných problémov a ponúkajú skvelý pomer výkonu a ceny.

Top produkt 1 NordVPN Premiova VPN Sluzba

NordVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

NordVPN je pravdepodobne najznámejšou značkou v odvetví VPN služieb. V priebehu rokov sa postupne prepracovala medzi lídrov VPN služieb a jej popularita i kvalita ponúkaných služieb má naďalej rastúcu tendenciu. Aj preto stále patrí medzi top VPN …
9.8
2,99 € 11,99 € Získajte VPN
celá recenzia
Top produkt 2 Surfshark VPN Premiova VPN sluzba

Surfshark VPN – recenzia kvalitnej VPN služby

Surfshark VPN, ktorá oficiálne začala svoju prevádzku iba v roku 2018, je doslova kométou medzi VPN službami. Tento nováčik na trhu VPN služieb si získava stále väčšiu pozornosť publika. Pôsobivé výsledky testov so skvelými rýchlosťami serverov a …
9.6
2,21 € 12,95 € Získajte VPN
celá recenzia
3 ProtonVPN Premiova VPN Sluzba

ProtonVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

ProtonVPN za posledné dva roky spravila obrovský pokrok. Kým v minulosti bola služba v tieni vlajkového produktu ProtonMail, teraz konkuruje najlepším VPN službám na trhu. Služba sa výrazne zlepšila prakticky v každej oblasti – od bezpečnosti až …
9.2
Top produkt 4 ExpressVPN Premiova VPN sluzba

ExpressVPN – recenzia kvalitnej VPN služby

ExpressVPN bol dlhodobo jednoznačným lídrom na trhu VPN služieb. Ešte štyri roky dozadu sme ho v našej recenzii označili ako „Ferrari medzi VPN službami“. Kvalitné aplikácie, výborná bezpečnosť a skvelé rýchlosti stále radia službu medzi špičku, …
9

Značky:

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo