AVG Secure VPN – veľká recenzia VPN služby (2021)

AVG je jedným z najznámejších mien vo svete antivírusového softvéru. Menej známa je ich VPN služba, ktorá nesie názov AVG Secure VPN. Náš test ukázal, že zatiaľ nemôže konkurovať niektorým z ďalších veľkých hráčov v tomto odbore.

AVG vlastní spoločnosť Avast Software s.r.o.

AVG vlastní spoločnosť Avast Software s.r.o., ktorá má sídlo v Prahe v Českej republike. Aj keď sa zdá, že Česko je vynikajúce miesto pre VPN, nemusí byť ani ideálne. Aj keď táto krajina nie je priamo členom aliancie piatich očí alebo iných významných medzinárodných organizácií pre dohľad, údajne s nimi občas spolupracuje.

Celkovo zatiaľ považujeme Českú republiku za dôstojné miesto pre bezpečnostnú a súkromnú spoločnosť. Je to určite lepšie ako umiestnenie v USA alebo vo Veľkej Británii, ale nie také dobré ako niektoré iné jurisdikcie ako pri najlepších VPN službách.

AVG Secure VPN zdieľa serverovú sieť s Avast SecureLine VPN

Žiadna recenzia produktu AVG Secure VPN by nebola úplná bez informácií ohľadom aktivít materskej spoločnosti v minulosti. Najprv si však poskytneme základné informácie.

V roku 2016 spoločnosť Avast Software súhlasila s kúpou AVG. Jedným z výsledkov tejto transakcie je, že AVG Secure VPN zdieľa rovnakú sieť serverov VPN ako Avast Secureline VPN. To je však problém, pretože sieť serverov Avast nie je veľká a ani zvlášť rýchla. Sieť má navyše obmedzenú kapacitu na streamovanie geograficky blokovaného obsahu a P2P aktivity (torrentovanie).

Horšie však je, že Avast bol v minulosti prichytený pri robení niektorých nekalých praktík. Celkovo by sme boli radšej, keby sme AVG Secure VPN mohli považovať za úplne nezávislú službu.

O čom vlastne hovoríme? Pokračuj v čítaní…

Materská spoločnosť pristihnutá pri predaji používateľských údajov

V roku 2019 experti na ochranu súkromia zistili, že Avast používal svoje antivírusové produkty na zber používateľských údajov, ktoré boli následne predávané tretím stranám. Aj keď spoločnosť tvrdila, že údaje, ktoré zhromaždili, nebolo možné použiť na vašu identifikáciu alebo zacielenie, každý záznam údajov obsahoval jedinečný identifikátor zariadenia. Tento identifikátor bol jedinečný pre každú inštaláciu antivírusu Avast, čo znamená, že každú časť zhromaždených údajov bolo možné priradiť ku konkrétnej nainštalovanej kópii antivírusu. Zhromaždené údaje boli navyše mimoriadne podrobné, vrátane každého kliknutia, ktoré používateľ urobil, a presnej milisekundy, v ktorej sa dané kliknutie uskutočnilo.

Pri takejto úrovni zhromažďovania údajov by tretia strana mala veľkú šancu zistiť skutočnú identitu používateľa porovnaním aktivít identifikátora zariadenia s aktivitami používateľov. Zariadenie XXX sa prihlásilo na váš web v rovnakom čase, kedy sa prihlásil aj používateľ menom YYY. Aké jednoduché. Teraz stačí prepojiť všetky údaje týkajúce sa tohto zariadenia a získať množstvo informácií o tom, čo presne robíte online. A samozrejme, tieto informácie sú pre inzerentov veľmi cenné.

Po tomto zistení spoločnosť Avast prestala týmto spôsobom zhromažďovať a predávať používateľské údaje. Je však možné ešte takejto spoločnosti dôverovať v oblasti produktu ako je VPN?

Poznámka: Rovnaké problémy sme zaznamenali aj v iných VPN službách, ktoré majú vo svojich aplikáciách zabudované knižnice sledovania. Ďalšie informácie nájdete napríklad v našej recenzii Hotspot Shield.

AVG VPN si ukladá protokoly o pripojení

Prešli sme si pravidlá ochrany súkromia spoločnosti AVG týkajúce sa ich VPN služby, aby sme zistili niekoľko problémov.

Aj keď spoločnosť neuchováva denníky používania, uchováva denníky pripojení. A tieto protokoly pripojenia VPN zaznamenávajú oveľa viac, ako by ste si mysleli. Pravidlá ochrany osobných údajov hovoria, že zaznamenávajú:

Časové pečiatky vašich pripojení, ktoré označujú prihlásenie a odhlásenie zo siete.
Podsieť vašej pôvodnej adresy IP, ktorá pozostáva z troch štvrtín vašej úplnej adresy IP. Aj keď to nie je dostatok informácií na jednoznačnú identifikáciu vášho počítača alebo mobilného zariadenia, šanca na pripojenie viacerých zariadení s rovnakou podsieťou k sieti AVG VPN je dosť malá.
IP adresa servera VPN, ktorý používate.
Množstvo prenesených údajov, keď ste prihlásený.

Aj keď zásady ochrany osobných údajov vysvetľujú dôvody zaznamenávania jednotlivých typov údajov, stále ide o strašne veľa údajov. Ich kombinácia môže niekomu pomôcť k identifikácii vás a toho, čo robíte online. Zásady ochrany osobných údajov boli nejasné aj v súvislosti s tým, ako dlho sa údaje uchovávajú. Boli by sme naozaj radšej, keby AVG Secure VPN neuchovávala vôbec žiadne protokoly, najmä vzhľadom na históriu spoločnosti Avast.

AVG VPN má malú sieť serverov

V čase tejto recenzie sa sieť serverov AVG Secure VPN skladala z 58 serverových umiestnení v 34 krajinách. Aj keď nejde o najmenšiu sieť serverov VPN, určite nájdete oveľa lepšie možnosti. Naše dva najlepšie výbery majú veľké serverové siete, ako diskutujeme v porovnaní ExpressVPN vs NordVPN.

Viac serverov na viacerých miestach vám dáva viac možností. Hlavne je to väčšia šírka pásma, čo znižuje riziko spomalenia a ponúka vám ďalšie možnosti pripojenia, ak je jeden zo serverov preťažený.

AVG VPN je pomalá

Spustili sme testy rýchlosti AVG Secure VPN na optickom pripojení s rýchlosťou sťahovania 500 Mbps. Všetky testy boli vykonané pomocou klienta AVG VPN pre Windows s protokolom OpenVPN z nášho umiestnenia v USA. Výsledky neboli veľmi dobré.

Najprv sme uskutočnili testy so servermi AVG VPN v Spojených štátoch.

Tu bol server AVG v Seattli s rýchlosťou približne 70 Mbps.

Ďalším na rade bol server AVG VPN v Los Angeles s rýchlosťou 43 Mbps.

Ani New York výrazne nevynikal – 54 Mbps.

Kanadské Toronto vykazovalo rýchlosť približne 65 Mbps.

A čo servery v Európe?

Cez britský server sme sa pripojili rýchlosťou 66 Mbps, čo je zhruba na úrovni ostatných výsledkov.

AVG VPN teda rozhodne nie je najrýchlejšou VPN, ktorú sme testovali. Ak potrebujete rýchlosť, mali by ste sa pozrieť inde.

Poznámka: Služba nepodporuje protokol WireGuard. Ten nepodporuje ani množstvo iných VPN služieb, ale vzhľadom na to, aká pomalá je sieť, je chýbajúca podpora WireGuard zjavným problémom.

Žiadna podpora pre systémy Firestick, Linux alebo smerovače

Hoci VPN podporuje štyri najpopulárnejšie operačné systémy, nepodporuje systémy Linux ani smerovače. To môže byť skutočne limitujúce v závislosti od zariadení a operačných systémov, ktoré chcete s VPN používať. Ďalšou nevýhodou je, že AVG VPN neponúka žiadnu podporu pre veľmi populárne streamovacie zariadenie Firestick alebo Amazon Fire TV.

Aké alternatívy by ste mali zvážiť?

Nižšie nájdete aktuálne najkvalitnejšie VPN produkty, ktoré prešli našimi testami.

 • TOP 3 VPN SLUŽBY

 • Počet krajínPočet krajín
 • Počet serverovPočet serverov
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?Multihop?
 • NORDVPN

 • 3,39 €

  za mesiac

 • Počet krajín59
 • Počet serverov5473
 • Počet zariadení6
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • SURFSHARK VPN

 • 2,29 €

  za mesiac

 • Počet krajín99
 • Počet serverov3200+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • ATLAS VPN

 • 1,54 €

  za mesiac

 • Počet krajín49
 • Počet serverov1000+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?

Značky:

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo