Výkon a rýchlosť VPN

Ak používate sieť VPN, v zákulisí sa toho deje veľa. Váš počítač šifruje a dešifruje pakety údajov, ktoré smerujú cez vzdialený VPN server a to všetko vyžaduje viac času a energie, čo nakoniec ovplyvní rýchlosť vášho internetu.

Ak si chcete pri používaní VPN služby zabezpečiť najvyššiu rýchlosť, je najlepšie sa pripojiť k najbližšiemu serveru VPN, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Napríklad, ak ste vo Veľkej Británii a chcete sledovať blokované videá, ktoré sú k dispozícii ľuďom v Spojených štátoch, výber servera VPN na východnom pobreží USA (napríklad v New Yorku) je určite lepšou možnosťou ako výber servera na západnom pobreží USA (napríklad v Los Angeles).

Dobrá VPN služba by nemala výrazne ovplyvniť rýchlosť vášho internetu. Na druhej strane, niektoré služby pochybnej kvality môžu výrazne znížiť rýchlosť vášho pripojenia. Toto sa stáva často, ak sú ich servery preťažené množstvom ďalších používateľov, čo je časté hlavne pri službách poskytovaných zadarmo.

Základné pravidlo číslo jeden – používajte iba kvalitné prémiové VPN služby s veľkou sieťou serverov a dobrým výkonom.

Tu je niekoľko našich tipov ako maximalizovať rýchlosť VPN služby:

1. Ak je to možné, zvoľte si iný VPN server

VPN odosiela vaše šifrované údaje na externý server, odkiaľ sa preposielajú na cieľovú adresu. Čím ďalej je server od vašej polohy, tým dlhšie bude trvať prenos údajov na externý server.

Jednoduchým spôsobom, ako zvýšiť rýchlosť VPN, je teda zvoliť si server, ktorý je najbližšie k vašej geografickej polohe. Výber najbližšieho servera skracuje vzdialenosť, ktorú musia vaše dáta prekonať, a mala by sa tak zvýšiť rýchlosť vášho internetu.

Väčšina prémiových sietí VPN zvyčajne vyberá najrýchlejšie VPN servery dostupné pre vašu aktuálnu polohu. VPN server by ste mali zmeniť iba vtedy, ak chcete získať prístup k obsahu, ktorý nie je vo vašej lokalite dostupný alebo je dostupný iba v konkrétnom regióne.

2. Zmeňte protokol VPN služby

VPN protokol je zodpovedný za šifrovanie vašich údajov pred ich preposlaním na externý server. Protokol, ktorý používate, ovplyvňuje úroveň zabezpečenia a súkromia, ako aj samotnú rýchlosť VPN.

Protokol OpenVPN je najčastejšie používaným protokolom poskytovateľov VPN služieb. Ponúka veľmi silné šifrovanie, ale zvyčajne znižuje rýchlosť vášho pripojenia.

Moderný protokol WireGuard ponúka veľmi dobrý pomer bezpečnosti a rýchlosti a v súčasnosti je predvoleným protokolom u viacerých poskytovateľov VPN.

Na mobilných zariadeniach môžete vyskúšať aj rýchly a stabilný protokol IKEv2.

Možnosť prepnutia protokolu nájdete zvyčajne vo všetkých aplikáciách v časti Nastavenia.

Viac informácií o protokoloch nájdete v ďalšej kapitole nášho sprievodcu.

3. Povoľte rozdelený VPN tunel

Väčšina služieb VPN štandardne šifruje internetový prenos zo všetkých aplikácií nainštalovaných vo vašom zariadení. Ak náhodou používate viacero aplikácií, ktoré využívajú veľkú šírku pásma, rýchlosť pripojenia bude zvyčajne pomalá.

Našťastie väčšina poskytovateľov VPN poskytuje vstavané riešenie, ktoré vám umožňuje vybrať si, ktoré stránky, aplikácie alebo stránky majú prechádzať cez VPN a ku ktorým chcete pristupovať priamo. Toto je známe pod menom rozdelený VPN tunel.

4. Zmeňte bezdrôtové pripojenie na pripojenie cez kábel

Niet pochýb o tom, že Wi-Fi je dnes najobľúbenejšou formou pripojenia k internetu. Môžete pristupovať na web odkiaľkoľvek vo vašom dome bez problémov s káblami. Vedeli ste však, že rýchlosť bezdrôtového pripojenia je zvyčajne nižšia (a niekedy aj výrazne) ako rýchlosť káblového pripojenia?

Je to preto, že dátové pakety putujú medzi vaším zariadením a smerovačom prostredníctvom rádiových signálov, ktoré sú náchylné na rušenie. Strata paketov ovplyvní rýchlosť pripojenia. Bezdrôtové pripojenia navyše využívajú zdieľaný kanál na prenos údajov do viacerých zariadení súčasne, čo spomaľuje váš internet.

Dočasne deaktivujte antivírus a firewall

Vo všeobecnosti neodporúčame, aby naši čitatelia nepoužívali antivírus a bránu firewall. Obe služby sú kľúčové pre zabezpečenie vášho systému. Ak ich vypnete, budete zraniteľnejší voči škodlivému softvéru, ako sú vírusy, červy, keyloggery a trójske kone.

Ak však niečo sťahujete z dôveryhodného zdroja a potrebujete o niečo zvýšiť rýchlosť pripojenia VPN, môžete zvážiť dočasné vypnutie antivírusového programu a brány firewall. Všetka prevádzka prechádzajúca vaším počítačom je filtrovaná antivírusom, aby odhalil škodlivé prvky. To môže mať vplyv na rýchlosť vášho pripojenia.

Chcete začať používať VPN ihneď? Odporúčame Vám vyskúšať VPN služby, ktoré v našich testoch obstáli vynikajúco a získali od nás ocenenie Excelentná VPN služba. Nižšie uvedené VPN služby ponúkajú skvelé rýchlosti, silné zabezpečenie a majú k dispozícii množstvo ďalších benefitov.

NordVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 58% pre čitateľov portálu VPN365
3,09 €12,99 € KÚPIŤ Recenzia NordVPN

Surfshark VPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 86% pre čitateľov portálu VPN365
2,19 €15,45 € KÚPIŤ Recenzia Surfshark VPN

ProtonVPN TOP PRODUKT

Prémiová VPN služba so zľavou až 55% pre čitateľov portálu VPN365
4,49 €9,99 € KÚPIŤ Recenzia ProtonVPN

1. časť sprievodcu VPN službami – Čo je to VPN?
2. časť sprievodcu VPN službami – Ako funguje VPN?
3. časť sprievodcu VPN službami – Prečo mám používať VPN?
4. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby bezpečné?
5. časť sprievodcu VPN službami – Sú VPN služby legálne?
6. časť sprievodcu VPN službami – Ako používať VPN služby?
7. časť sprievodcu VPN službami – Výkon a rýchlosť VPN služieb (nachádzate sa tu)
8. časť sprievodcu VPN službami – Protokoly a šifrovanie pri VPN službách

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo