Ako platiť anonymne cez internet

Keď nakupujete niečo online, sú vaše platobné údaje v bezpečí? Každý týždeň čítame príbehy o ukradnutých databázach, identifikujeme krádeže a finančné podvody, ktoré sa páchajú, pretože zločinci získali prístup k „zabezpečeným“ údajom. V tomto prostredí je schopnosť používať súkromné ​​a anonymné spôsoby platby dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Používanie súkromných a anonymných platobných metód má niekoľko významných výhod – online aj offline. Len za posledných pár týždňov sme sa dozvedeli o odcudzení 533 miliónov záznamov používateľov z Facebooku a o ďalších 500 miliónoch záznamov odcudzených z LinkedIn. Údaje z LinkedIn sú momentálne na predaj na hackerských webových stránkach, zatiaľ čo údaje z Facebooku boli zverejňované zadarmo online.

Problém: Nemáte kontrolu nad databázami, kde sú uložené vaše súkromné ​​informácie. To znamená, že vaše údaje môžu byť napadnuté alebo zneužité teraz a kedykoľvek v budúcnosti.

Riešenie: Začnite používať súkromné ​​alebo anonymné spôsoby platby, čím minimalizuje množstvo dostupných údajov.

Nemôžete sa bohužiaľ spoliehať na to, že vaše osobné údaje budú chrániť spoločnosti alebo dokonca vlády. Ak však za veci platíte anonymne, zločinci nedostanú nič, čo by proti vám mohli použiť.

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko súkromných a anonymných platobných metód a služieb. Dáme vám tiež jasné pokyny, ako používať tieto produkty a služby spôsobom, ktorý vám poskytne maximálnu možnú bezpečnosť a kontrolu údajov. Najprv si však musíme ujasniť, aký druh anonymity potrebujete.

Koľko anonymity potrebujete pri platbách?

Na účely tohto článku existujú dva rôzne druhy anonymity, čiastočná a úplná:

Čiastočná anonymita – platobné metódy a služby ponúkajúce čiastočnú anonymitu zvyčajne skryjú vašu identitu pred tým, kto vám pošle platbu alebo prijme platbu od vás.

Úplná anonymita – Pri tomto type anonymity nikto nevie, kto ste. Hotovostná transakcia je klasický spôsob, ako získať úplnú anonymitu, ale dnes sa dozviete o niekoľkých ďalších.

Čiastočná anonymita sa dá dosiahnuť pomerne ľahko, pri úplnej anonymite je to však zložitejšie. Je to hlavne preto, že uskutočňovanie (a prijímanie) platieb znamená presun peňazí z (a do) sveta tzv. fiat peňazí. Fiat je druh peňazí, ktoré nosíme v peňaženkách a ukladáme v bankách. Pohyb peňazí vo finančnom systéme fiat je prakticky nemožný bez povinného zverejnenia všetkých druhov osobných informácií.

Úplná anonymita je oveľa ťažšia ako čiastočná. Platba v hotovosti je overenou metódou. Hotovosť je však pre mnohé typy transakcií, najmä online nákupy, dosť nepraktická. Našťastie stále existuje niekoľko spôsobov, ako túto prácu splniť, dokonca aj pri nákupoch online.

Čiastočne anonymné metódy a služby

Tu je niekoľko metód a služieb, ktoré vám pri použití poskytujú čiastočnú anonymitu.

1. Predplatené karty (darčekové karty)

Predplatené karty, tiež známe ako predplatené kreditné karty, predplatené debetné karty a predplatené darčekové karty, sú karty, ktoré kupujete s určitou sumou peňazí. Môžete ich použiť ako kreditnú kartu alebo debetnú kartu s niekoľkými zásadnými rozdielmi:

Predplatené karty nie sú kreditné karty. Pomocou kreditnej karty si požičiavate peniaze zakaždým, keď kartu použijete, a potom svoj dlh splatíte neskôr. S predplatenou kartou si peniaze nepožičiavate. Jednoducho používate peniaze, ktoré už boli vložené na účet karty.
Predplatené karty nie sú debetné karty. Debetná karta je prepojená s vašim bankovým účtom a podľa potreby z nej čerpá peniaze. Predplatené karty nie sú prepojené s vaším bankovým účtom. Do vyčerpania predplatenej sumy jednoducho čerpajú peniaze zo svojho účtu.

Predplatené karty môžete kúpiť na mnohých miestach, vrátane online prostredia alebo v kamenných obchodoch. To, ako ich kupujete a čo s nimi urobíte po tom, čo vyčerpáte všetky peniaze, určuje, či je predplatená karta čiastočne anonymná alebo úplne anonymná. Buďte však opatrní, pretože napríklad FTC (Federal Trade Comission) upozorňuje na niektoré podvody s platbami predplatenými kartami.

Ak chcete jednoducho skryť svoju identitu pred tým, s kým obchodujete, predplatené karty ponúkajú obrovskú flexibilitu. Predplatené karty si môžete kúpiť osobne v obchode alebo online pomocou kreditnej karty. Na tom skutočne nezáleží, pretože osoba, s ktorou obchodujete, stále nebude vedieť, kto ste.

Možno by vás zaujímalo, čo robiť s malou plastovou kartou, keď použijete všetky peniaze na jej účte. Kartu vo všeobecnosti vyhodíte do odpadu. Niektoré predplatené karty je možné načítať anonymne pomocou hotovosti alebo kryptomeny. To je v poriadku, za predpokladu, že na opätovné načítanie karty nemusíte uvádzať svoj občiansky preukaz.

Ak karta umožňuje opätovné načítanie online, poskytovateľ karty počas procesu získa nejaké informácie o vás. Z pohľadu osoby, s ktorou obchodujete, budete stále v anonymite.

Náš tip: Použite dočasnú e-mailovú adresu!

Je pravdepodobne vhodný čas spomenúť, že šokujúcou pravidelnosťou sú porušované aj databázy e-mailových adries. Jedným z potenciálnych riešení je použitie dočasnej e-mailovej adresy, ktorá zakrýva a chráni vašu bežnú e-mailovú adresu a zároveň vám umožňuje nakupovať a registrovať sa na rôznych webových stránkach. Máme celého sprievodcu venovaného dočasnej e-mailovej adrese na jedno použitie, ktorý by ste si mali pozrieť.

2. Virtuálne kreditné karty

Služby virtuálnych kreditných kariet, napríklad cez portál Privacy.com, majú svoje výhody aj nevýhody. Nejde o anonymné spôsoby platby, pretože:

Služba virtuálnych kariet pozná vašu totožnosť (a je prepojená s vaším bankovým účtom alebo kreditnou kartou)
Služba virtuálnych kariet môže vidieť každú vašu transakciu

Napriek týmto nevýhodám však služby virtuálnych kariet stále majú výhody. Tu je niekoľko výhod z portálu Privacy.com:

  • Svoju identitu môžete skryť pred obchodníkom, u ktorého nakupujete tovar alebo služby.
  • Môžete vytvoriť jednorázové karty, ktorých platnosť vyprší po jednej transakcii.
  • Na kartách si môžete nastaviť limity výdavkov, čo zabráni neoprávneným platbám.
  • Karty môžete kedykoľvek odstrániť, takže sa už nebudú dať použiť.
  • Karty sú uzamknuté u prvého obchodníka, s ktorým sa používajú, aby sa zabránilo ich neoprávnenému použitiu tretími stranami.

Používam stránku Privacy.com už niekoľko rokov a považujem ju za užitočnú službu, keď chcem viac súkromia pri transakciách alebo väčšiu kontrolu nad tým, ako budú virtuálnu kartu používať obchodníci. Schopnosť mazať karty a stanovovať si limity má jednoznačné výhody.

Poznámka: Pre obyvateľov Veľkej Británie existuje napríklad stránka Curve.com.

3. Platby PayPal s čiastočnou anonymitou

PayPal je všeobecne známy online platobný systém. Nie je tak známe, že pri trocha práce môžete PayPal použiť ako čiastočne anonymný platobný systém. Pozrime sa, ako to funguje.

Ak si chcete založiť účet PayPal, musíte službe dať svoje meno a e-mailovú adresu. Ak chcete dostať peniaze do a z PayPalu, musíte si u služby zaregistrovať kartu alebo bankový účet. Ľudia, ktorí vám posielajú platby alebo od vás prijímajú platby, vidia iba vaše meno a e-mailovú adresu.

Ak pri svojej transakcii PayPal prijímate fyzický tovar, existuje tiež spôsob, ako uchovať svoju skutočnú (domácu) adresu v súkromí. Jednoducho pridajte ďalšiu adresu, na ktorú chcete položku odoslať. Môže to byť P.O. Box, adresa priateľa, adresa firmy alebo iné miesto.

Ak máte firmu, môžete si tiež vytvoriť firemný účet. To vám umožní skryť vaše skutočné meno pri transakciách PayPal, pričom namiesto nich sa zobrazí názov firmy a e-mailová adresa.

4. Platby kryptomenou

Kryptomeny sú jednou z prvých vecí, na ktoré si väčšina ľudí spomenie, keď chcú uskutočniť akýkoľvek druh anonymných platieb. Nie je to však úplne tak.

Kryptomeny nie sú vo svojej podstate anonymné

V skutočnosti pre bitcoiny a väčšinu ostatných kryptomien je každá jedna transakcia zaznamenaná do verejnej knihy, ktorú môže vidieť ktokoľvek na Zemi. Táto účtovná kniha, ktorá sa nazýva blockchain, zaznamenáva každú jednu transakciu. Neobsahuje osobné informácie, ale adresy každej kryptomenovej peňaženky zapojenej do transakcie. Koncepčne záznam transakcie na blockchaine nevyzerá takto:

O 12:00:00, dňa 4. apríla 2014, Heinrich Long kúpil cigaretu od Johna Doeho za 10,00 USD v USA.

Namiesto toho to môže vyzerať asi takto:

O 12:00:00 dňa 04.0421 niekto poslal 0,00001 BTC z adresy peňaženky X na adresu peňaženky Y.

V tomto zázname nie sú žiadne osobné informácie. Ale keďže blockchain zaznamenáva každú takúto transakciu, aká kedy bola vykonaná, je možné v týchto transakciách vyhľadať informácie, pomocou ktorých je možné identifikovať účastníkov. Môžete si napríklad prezrieť všetky transakcie súvisiace s každou adresou a nájsť bod, keď niekto použil kreditnú kartu alebo bankový prevod na vloženie peňazí do jednej z peňaženiek zahrnutých do transakcie. Alebo bod, keď niekto previedol časť svojej kryptomeny na doláre a tieto doláre vložil do banky.

A samozrejme, existuje veľa druhov skupín, ktoré pracujú na de-anonymizácii transakcií s kryptomenami, aby identifikovali zúčastnené strany.

Realita procesu je komplikovanejšia, ale ide o to, že transakcie s kryptomenami nie sú úplne anonymné. Môžete ich však považovať za čiastočne anonymné alebo pseudoanonymné. Je to preto, že prehrabávať sa v blockchaine a snažiť sa niekoho identifikovať vyžaduje veľké a nákladné úsilie.

Americké ministerstvo financií však chce chcieť presadiť požiadavky KYC (Know Your Customer) na kryptomenové peňaženky. Či bude táto invazívna politika niekedy uzákonená, je nejasné, ale je to ešte jeden dôvod, prečo by ste mali považovať krypto transakcie iba za čiastočne anonymné.

Poznámka: Nie všetky kryptomeny sú z hľadiska ochrany súkromia rovnaké. Napríklad Monero rieši niektoré problémy so súkromím, ktoré sú s bitcoinom spojené.

Existujú aj niektoré služby, ktoré môžu poskytovať predplatené karty, ktoré sú financované pomocou kryptomeny namiesto fiat peňazí. Tieto predplatené karty môžu byť fyzické alebo virtuálne. Dôležité pre nás je, že vám dajú číslo karty, ktoré budete používať pri krypto transakciách, namiesto toho, aby ste museli jednať iba s organizáciami, ktoré kryptomeny priamo prijímajú.

Používanie predplatenej krypto karty pomáha zvýšiť vašu anonymitu. Používanie krypto predplatenej karty tiež trochu posilňuje vaše súkromie a anonymitu.

Plne anonymné metódy a služby

Tu sa dostávame k skutočne dobrým veciam. Uvedieme si niekoľko dobrých spôsobov, ako uskutočňovať úplne anonymné transakcie v tomto svete finančného dohľadu.

1. Anonymné predplatené karty

Predplatené karty sme už skôr diskutovali ako čiastočne anonymné spôsoby platby. S trochou opatrnosti ich však možno použiť aj na úplne anonymné platby. To platí pre predplatené darčekové karty, predplatené kreditné karty, predplatené debetné karty (podľa rôznych názvov predajcov). Používanie kariet je takmer rovnaké, ako som popísal v časti čiastočne anonymných platieb. Ak chcete uskutočňovať úplne anonymné platby pomocou predplatených kariet, musíte urobiť tri veci:

Najskôr si kúpte predplatené karty v hotovosti v supermarkete, drogérii alebo obchodnom dome. Pri tejto operácii by sa od vás nemalo vyžadovať zadanie žiadneho identifikačného čísla, čo vám dáva úplnú anonymitu. Pokiaľ vieme, zatiaľ neexistuje požiadavka na preukazovanie totožnosti pri kúpe týchto druhov kariet. Zatiaľ.

Ak chcete byť skutočne v bezpečí, kúpte si kartu malej nominálnej hodnoty a skôr, ako sa pokúsite kúpiť niekoľko kariet vyššej hodnoty, skontrolujte, či predajca od vás bude požadovať identifikačné číslo.

Po druhé, pri platbe jednou z týchto kariet nikdy nepoužívajte svoje skutočné meno, e-mailovú adresu ani telefónne číslo. Nechcete predsa veci pokaziť takou jednoduchou chybou. Aj tu je užitočná dočasná e-mailová služba.

Po tretie, nezískajte kartu, ktorú je možné dobiť online. Ak to urobíte, budete musieť poskytnúť bankový účet.

2. Paysafecard

Peňažné poukážky Paysafecard kombinujú niektoré výhody hotovosti a online služieb. Poukazy na Paysafecard si môžete kúpiť od predajcov v mnohých krajinách. Ak platíte v hotovosti, jedná sa o úplne anonymný spôsob platby, pretože neexistuje žiadny spôsob, ako spojiť použité čísla poukazov s osobnými identifikačnými údajmi.

Každý poukaz má na sebe vytlačený 16-ciferný PIN. Tento PIN použijete na uskutočnenie anonymných online platieb. Webové stránky Paysafecard hovoria, že tisíce obchodníkov akceptujú Paysafecard. Karty Paysafecard môžete kúpiť v nominálnych hodnotách 10, 25, 50 a 100 dolárov. Môžete tiež prepojiť až 10 kariet pre väčšie nákupy.

Opäť platí, že za predpokladu, že za svoju poukážku Paysafecard zaplatíte hotovosťou, je to úplne anonymný spôsob platby. Používanie karty Paysafecard však má dve nevýhody.

Jediným typom spoločností, ktoré jednoznačne akceptujú Paysafecard, sú online hry a licencované hazardné hry.

Môže byť tiež ťažké nájsť obchod, ktorý vám predá karty Paysafecard. Existuje obmedzený počet predajcov a nie všetky krajiny majú dodávateľov. Môžete skontrolovať ich webové stránky, kde nájdete možnosti nákupu vo vašom okolí.

3. Hotovosť

Ak vykonávate transakcie vo fyzickom svete, hotovosť je takmer rovnako anonymná. Podajte záhadnému cudzincovi pár vtipne vyzerajúcich kúskov papiera, vezmite bochník chleba, tajné plány alebo cigary a choďte preč. Pre ešte väčšiu anonymitu a atmosféru to robte v tmavej uličke alebo na inom mieste, kde pravdepodobne nebudú svedkovia alebo sledovacie kamery.

Ak chcete platiť anonymne, hotovosť je kráľ.

Hotovosť nie je, bohužiaľ, zďaleka taká užitočná pri transakciách na veľké vzdialenosti. Hromadu bankoviek môžete poslať kuriérom alebo previesť peniaze pomocou služby Western Union, ale každý z týchto prístupov v sebe zahŕňa veľa práce i riziko. Navyše s týmito prístupmi existuje väčší priestor pre chyby, ako je napríklad reflexné uvedenie vlastnej spiatočnej adresy na balík. A ak hľadáte transakcie úplne online, hotovosť je problematická.

Poznámka: Americké doláre sú najbežnejšou formou hotovosti na svete, a preto je dobré ich používať, aby ste sa vyhli akýmkoľvek dohadom, odkiaľ pochádzate.

Získanie virtuálneho prístupu do inej krajiny

Čo sa stane, ak používate niektorú z platobných aplikácií, ktoré odporúčame, ale ocitnete sa mimo oficiálnu oblasť pokrytia? Napríklad aplikácia Cash App podporuje iba Spojené štáty a Spojené kráľovstvo. Teraz si predstavte, že ste v Kanade, keď sa prezident rozhodne uzavrieť hranice USA z dôvodu novej zdravotnej hrozby. Ako by ste získali prístup k svojmu účtu Cash App alebo si vytvorili nový účet na zasielanie peňazí rodine? Existuje samozrejme spôsob, ako to vyriešiť. Na vytvorenie pripojenia použite vysoko bezpečnú VPN službu.

Používanie VPN so zahraničnou platobnou aplikáciou

VPN (virtuálna privátna sieť) je služba chrániaca vaše súkromie. Všetky siete VPN používajú na ochranu súkromia vašich internetových aktivít sofistikované šifrovanie a servery rozmiestnené po celom svete.

Pre naše účely sa nemusíme podrobne zaoberať technickými podrobnosťami o tom, ako rôzne online služby používajú rôzne IP adresy. Všetko, čo potrebujeme vedieť, je, že IP adresu je možné použiť na vašu identifikáciu (vlastne vášho počítača) a na zistenie, kde sa fyzicky nachádzate v skutočnom svete.

Ak používate sieť VPN, tá nahradí vašu reálnu IP adresu a umiestnenie adresou a umiestnením servera VPN, ktorý používate. Vráťme sa k nášmu príkladu, ak ste na pripojenie k aplikácii Cash App použili sieť VPN, aplikácii Cash App by sa zobrazila adresa IP servera VPN, ktorý sa nachádza napríklad v USA, a nie váš počítač v Kanade.

Aplikácia Cash App si teda bude myslieť, že sa nachádzate v Spojených štátoch, a umožní vám prihlásenie. Budete tak mať plný prístup k aplikácii, aj keď sa nachádzate mimo ich oblasti poskytovania služieb.

Ľudia na celom svete používajú siete VPN na odblokovanie webových stránok a získanie prístupu k rôznym médiám a obsahu. Jedným z najpopulárnejších príkladov je použitie VPN pre Netflix a jeho rôznym regionálnym knižniciam.

Nižšie nájdete odporúčané VPN služby, ktoré prešli našimi testami.

  • TOP 3 VPN SLUŽBY

  • Počet krajínPočet krajín
  • Počet serverovPočet serverov
  • Počet zariadeníPočet zariadení
  • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?Multihop?
  • NORDVPN

  • 3,39 €

    za mesiac

  • Počet krajín59
  • Počet serverov5473
  • Počet zariadení6
  • Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?
  • SURFSHARK VPN

  • 2,19 €

    za mesiac

  • Počet krajín99
  • Počet serverov3200+
  • Počet zariadeníneobmedzený
  • Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?
  • ATLAS VPN

  • 1,54 €

    za mesiac

  • Počet krajín49
  • Počet serverov1000+
  • Počet zariadeníneobmedzený
  • Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo