Avast je veľké meno v oblasti online bezpečnosti a SecureLine je ich vstupnou bránou do priestoru VPN služieb. Ponúka slušný výkon, solídne zabezpečenie a jednoduché použitie, ale aj niekoľko problémov.
1. Avast bol prichytený pri predaji údajov používateľov zhromaždených prostredníctvom ich antivírusových produktov
V roku 2019 odborníci na ochranu súkromia zistili, že Avast zhromažďuje údaje používateľov prostredníctvom svojich antivírusových produktov a potom ich predáva tretím stranám. Spoločnosť k incidentu uviedla:
Údaje sú agregované a nemôžu byť použité na vašu osobnú identifikáciu.
Zhromaždené údaje neobsahovali meno, e-mailovú adresu a ani adresu IP používateľa. Obsahovali však jedinečný identifikátor zariadenia, ktorý má používateľ na zariadení, pokiaľ si neodinštaluje antivírus Avast. Zhromažďované údaje boli navyše mimoriadne podrobné – každé kliknutie používateľov aj presnou časovou pečiatkou.
Aj keď nevieme, kto kúpil tento druh údajov od spoločnosti Avast, údajne už spoločnosť týmto spôsobom prestala zhromažďovať údaje svojich používateľov. Nenašli sme žiadne dôkazy o tom, že Avast by niečo podobné urobil aj pri službe SecureLine VPN. Už samotná horeuvedená epizóda môže prípadných záujemcov odradiť od používania ich produktov.
2. Avast vedie protokoly o pripojení
Pri návšteve webových stránok Avast SecureLine VPN si môžete všimnúť, že sa na nich zobrazuje informácia „nezaznamenáva navštívené webové stránky ani použitie aplikácií“. Zdá sa, že dôkladné preskúmanie pravidiel ochrany súkromia to potvrdzuje.
Avast SecureLine VPN neuchováva protokoly o používaní a to je skvelá informácia. Na druhej strane vedie protokoly o nasledujúcich aktivitách:
Časové pečiatky vašich pripojení (pri prihlásení a odhlásení).
Podsieť pôvodnej adresy IP. Adresa IP sa skladá zo 4 oktetov údajov. Každý oktet pozostáva z 8 bitov údajov s rozsahom od 0 do 255. Prvé tri oktety súhrnne identifikujú podsieť. Posledný oktet identifikuje zariadenie. Podľa Avastu anonymizujú konečný oktet adresy, čo znamená, že vás neidentifikujú priamo. Existuje ale najviac 255 zariadení, ktoré je možné identifikovať podľa tohto posledného okteta.
IP adresa servera VPN, ktorý používate.
Množstvo prenesených údajov, keď ste prihlásený.
Pozitívne je, že spoločnosť uvádza, že tieto protokoly sa automaticky vymažú po 30 dňoch, pokiaľ: „.. to nie je nevyhnutné, aby sme dodržiavali svoje právne povinnosti, riešili spory alebo vymáhali dodržiavanie našich dohôd, vrátane súdnych sporov.“
3. Malá serverová sieť
Iba 58 serverových umiestnení v 34 krajinách sveta je veľmi malý výber. Napríklad ExpressVPN má viac ako 3000 serverov v 94 krajinách a NordVPN má viac ako 5 600 serverov v 59 krajinách sveta. A to je diametrálny rozdiel.
Avast odviedol dobrú prácu pri lokalizácii serverov v kľúčových krajinách po celom svete. Aj napriek tomu má SecureLine VPN čo doháňať, čo sa týka veľkosti ich siete. Existuje niekoľko dôvodov, prečo je veľká sieť serverov prospešná. Viac serverov na viacerých miestach môže vašej sieti poskytnúť väčšiu šírku pásma a znížiť riziko spomalenia.
4. Žiadna podpora pre Linux a smerovače
Jednou z dôležitých vecí, ktorá nie je na zozname podporovaných platforiem Avast SecureLine, je Linux. V systéme Linux nebudú fungovať ani aplikácie prehľadávača, pretože vyžadujú inštaláciu počítačovej aplikácie.
S Avastom nepochodíte ani pri routeroch. Ak je pre vás inštalácia VPN na smerovači dôležitá, potom Avast VPN nie je dobrá voľba.
5. Žiadne možnosti anonymných platieb
Zatiaľ čo čoraz viac služieb VPN podporuje anonymné možnosti platby, ako napríklad bitcoin, spoločnosť Avast sa drží klasických kreditných alebo debetných kariet spolu s PayPal.
6. Zložitá politika vrátenia peňazí
Avast ponúka 30-dňovú záruku vrátenia peňazí na SecureLine VPN, čo je skvelé. Má to však svoje ale. Ak chcete zistiť, či máte nárok na vrátenie peňazí, musíte postupovať v komplikovanom procese s mnohými výnimkami a doložkami.
Potom musíte prejsť na inú stránku, aby ste zistili, či spĺňate všetky kritériá vrátenia peňazí uvedené v Pravidlách pre zrušenie a vrátenie peňazí Avast, atď. Sme si istí, že by ste to všetko mohli nakoniec dostať, ale v tomto okamihu sme to vzdali. Toto je veľmi zložitá politika vrátenia peňazí.
Aké alternatívy by ste mali zvážiť?
Nižšie nájdete aktuálne najkvalitnejšie VPN produkty, ktoré prešli našimi testami.