Aktualizácia 29.10.2021 – Najnovšie informácie o Kape Technologies si môžete prečítať v našom článku Bližší pohľad na Kape Technologies, Crossrider a malvér.
Spoločnosť Kape Technologies, ktorá pôsobí v Izraeli, má už vo svojom vlastníctve štyri rôzne VPN služby a tiež zbierku viacerých webových stránok, ktoré „recenzujú a hodnotia“ VPN služby.
Ako je v technologickom priemysle bežné, aj svet VPN prechádza niekoľkými zásadnými zmenami a konsolidáciou. Najnovším príkladom je služba ExpressVPN, ktorú kúpila spoločnosť Kape Technologies. Aj keď to môže mnohých ľudí prekvapiť, v tomto odvetví už nejde o nič nové. V skutočnosti Kape nakupuje VPN služby od roku 2017.
Crossrider začal kupovať VPN služby a neskôr zmenil názov na Kape Technologies
2017: Crossrider kupuje CyberGhost VPN za 10 miliónov dolárov
Prvá veľká akvizícia VPN spoločnosti Crossrider bola v marci 2017, keď kúpila CyberGhost VPN za približne 10 miliónov dolárov. CyberGhost, pôvodne založený v roku 2004, bol veľkým hráčom v odvetví, ktorý pred jeho akvizíciou zažil rýchly rast.
2018: Crossrider mení názov na Kape
Niekedy v roku 2018 sa Crossrider rozhodol v rámci rebrandingu zmeniť svoj názov na Kape Technologies. Ido Erlichman, generálny riaditeľ spoločnosti Kape, pripustil, že zmena názvu bola pokusom oddeliť Kape od kontroverzných aktivít z minulosti:
Rozhodnutie premenovať spoločnosť, vysvetľuje Erlichman, bolo spôsobené silnou asociáciou s predchádzajúcimi aktivitami spoločnosti, ako aj potrebou posilniť pre firmu značku, ktorá sa orientuje na spotrebiteľa.
2018: Kape kupuje Zenmate VPN za 5 miliónov dolárov
Kape sa neuspokojil len s jednou službou VPN a zakúpil Zenmate VPN so sídlom v Nemecku za približne 5 miliónov dolárov.
2019: Kape kupuje PIA za 127 miliónov dolárov
Ďalšia akvizícia prišla v roku 2019, keď Kape kúpil Private Internet Access (PIA) za 127 miliónov dolárov v hotovosti a akciách. V tej dobe bola PIA hlavným hráčom v odvetví VPN s rozsiahlou používateľskou základňou.
2021: Kape kupuje ExpressVPN za 936 miliónov dolárov
Najnovšou veľkou akvizíciou Kape je služba ExpressVPN, ktorú kúpila za takmer 1 miliardu dolárov. Toto je zďaleka najväčšia akvizícia VPN v histórii a hlavný prírastok do portfólia spoločnosti Kape.
Kape si kúpil zbierku webových stránok, ktoré recenzujú VPN služby a poradie si prispôsobil podľa potreby
V roku 2021 kúpila spoločnosť Kape Technologies aj zbierku webových stránok za 149 miliónov dolárov, ktoré „recenzujú“ VPN služby. Áno, správne ste to pochopili. Materská spoločnosť, ktorá vlastní tieto VPN služby, teraz vlastní aj niekoľko webových stránok s obrovskou návštevnosťou, ktoré „kontrolujú“ a odporúčajú VPN služby z celého sveta.
Ide o jednoznačný konflikt záujmov.
V máji 2021 sa objavili správy, že Kape kúpila spoločnosť Webselenese. Rovnako ako Kape, aj Webselenese pôsobí mimo Izraela a prevádzkuje webové stránky vpnMentor.com a Wizcase.com. Podľa nástroja na analýzu návštevnosti Ahrefs (september 2021) majú tieto dve webové stránky spolu návštevnosť z vyhľadávania mesačne okolo 6,1 milióna návštevníkov.
Ak dnes navštívime domovskú stránku vpnMentor.com, zistíme, že tri veľké VPN služby materskej spoločnosti držia všetky tri najlepšie miesta v rebríčku najlepších VPN služieb pre 2021. Podobne nájdeme presne tie isté tri najlepšie umiestnenia aj na webe Wizcase.com.
Len pred niekoľkými mesiacmi mali vpnMentor aj Wizcase vo svojich najlepších rebríčkoch aj služby NordVPN a Surfshark. Odkedy však Kape tieto webové stránky kúpil, dochádza k významným zmenám v rebríčku, ktoré poskytujú všetky tri najlepšie miesta pre VPN služby vo vlastníctve spoločnosti Kape.