Ďalšia americká VPN prehrala na súde, teraz je nútená blokovať torrenting

TorGuard, poskytovateľ VPN so sídlom v USA, bol žalovaný na súde za porušenie autorských práv, ku ktorému došlo v jeho sieti. Podobné súdne prípady odstavili LiquidVPN v roku 2021 a tiež prinútili VPN Unlimited zablokovať torrenting začiatkom tohto roka. Už roky varujeme, že poskytovatelia VPN so sídlom v USA a ich používatelia sú cieľom súdnych sporov o autorské práva a môžu byť týmto nepriaznivo ovplyvnení.

Používanie dobrej siete VPN je dôležité pri torrentingu bez ohľadu na to, kde na svete bývate. Aj keď je torrenting vo väčšine jurisdikcií úplne legálny, prináša so sebou aj riziko. Po prvé, musíte si dávať pozor na to, čo torrentujete a či sú médiá chránené autorskými právami. Aj keď neodporúčame porušovať žiadne zákony, je rozumné vždy používať VPN pri torrentovaní, aby ste boli v bezpečí.

Žiaľ, pri torrentovaní Vám nepomôže hocijaká sieť VPN a nedávne súdne spory dokazujú prečo. To tiež ilustruje znepokojivý trend narastajúceho počtu súdnych sporov proti americkým poskytovateľom VPN služieb.

Na TorGuard sa zamerali viac ako dve desiatky rôznych filmových štúdií, ktoré žiadali náhradu škody. Tvrdia, že VPN umožnila a podporovala pirátstvo prostredníctvom svojej infraštruktúry VPN.

TorrentFreak dokázal získať súdne dokumenty k prípadu, ktoré si môžete pozrieť tu. V týchto dokumentoch vidíme, ako TorGuard súhlasil s blokovaním prenosu BitTorrent na svojich serveroch v Spojených štátoch.

Zasiahnutá bola aj spoločnosť Quadranet, poskytovateľ webhostingu, ktorý tiež prenajímal servery spoločnosti TorGuard.

Na obranu TorGuardu musíme povedať, že držitelia autorských práv sú čoraz agresívnejší. A som si istý, že TorGuard urobil všetko, čo mohol, aby bojoval v súdnom spore a chránil svojich používateľov.

Bohužiaľ, ak prevádzkujete VPN, ktorá sídli v Spojených štátoch, vystavujete sa aj americkému súdnemu systému, držiteľom autorských práv v USA a nákladným právnym bitkám.

V problémoch sú aj ďalší americkí poskytovatelia VPN služieb

Len minulý rok bol LiquidVPN, ďalší poskytovateľ VPN so sídlom v USA, zasiahnutý žalobou vo výške 10 miliónov dolárov za porušenie autorských práv v jeho sieti. Ako bolo vysvetlené v článku od ARS Technica minulý rok, LiquidVPN bol pranierovaný pre miliónové škody.

Krátko po skončení súdneho sporu bola webová stránka LiquidVPN vypnutá.

Podobne aj VPN Unlimited so sídlom v New Yorku zasiahla masívna žaloba. TorrentFreak sa prípadom zaoberal tu a výsledok bol podobný – Torrenting je zablokovaný na všetkých serveroch v USA. Prístup k torrentovým stránkam vrátane YTS, The Pirate Bay, RARBG, 1337x a niekoľkým proxy serverom je zablokovaný.

Ako to ovplyvní používateľov TorGuard?

Po prvé, používatelia TorGuard už nebudú môcť používať žiadny server TorGuard VPN v Spojených štátoch na prenosy cez BitTorrent. To by mohlo viesť k nižšej rýchlosti torrentovania, pretože ľudia v USA budú musieť používať servery v iných krajinách.

TorGuard tiež vydal vyhlásenie na svojej webovej stránke, v ktorom tvrdí, že súkromie a bezpečnosť jeho používateľov nebudú ovplyvnené.

Mnohé riziká používania poskytovateľov VPN so sídlom v USA na torrentovanie

Teraz zvážime riziká používania služieb VPN so sídlom v USA na torrenting.

Riziko 1: Vaša VPN služba sa vypne

Mohlo by sa to stať, ak by vaša sieť VPN bola zasiahnutá súdnym sporom držiteľov autorských práv a stala sa tak cez noc insolventná. To, samozrejme, robí vaše predplatné VPN bezcenným. Zdá sa, že to sa stalo s LiquidVPN minulý rok. Tento známy poskytovateľ VPN doslova zmizol a jeho webová stránka vracia iba chybu 522:

Toto riziko je reálne, keďže tieto súdne spory pokračujú čoraz častejšie.

Riziko 2: Vaša torrentová prevádzka je obmedzená nízkou rýchlosťou

Toto je riziko, ktoré môže mať tiež mnoho podôb:

 • Prenos torrentov môže byť úplne zablokovaný na každom serveri v sieti VPN. To je prípad niektorých sietí VPN, ktoré sa nechcú zaoberať súdnymi prípadmi a nahnevanými držiteľmi autorských práv.
 • Prenos torrentov môže byť zablokovaný v konkrétnych krajinách, ako sú Spojené štáty americké.
 • VPN môže vybrať len niekoľko serverov (z celej siete) na torrenting, čo by mohlo viesť k preťaženiu prevádzky a obmedzenej šírke pásma.
 • Kvôli blokovaniam a obmedzeniam sa torrentovanie s vašou sieťou VPN spomalí. To by sa mohlo ľahko stať, ak potrebujete použiť servery VPN, ktoré sa nachádzajú ďaleko od vašej fyzickej polohy. Okrem toho, ak je sieť obmedzená, môže to prinútiť viac používateľov torrentu fungovať na menšom počte serverov, čo vedie k obmedzenej šírke pásma a pomalým rýchlostiam.

Riziko 3: Sieť VPN by mohla byť nútená nahlásiť používateľov v rámci trestného vyšetrovania

Predtým, ako to označíte ako pritiahnuté za vlasy, vráťme sa trochu späť a pozrieme sa na prípad protokolovania IPVanish spred niekoľkých rokov.

Ak si myslíte, že sieť VPN „bez protokolov“ pôsobiaca v USA nemôže byť nútená zaznamenávať vaše aktivity na účely trestného vyšetrovania, zamyslite sa znova.

IPVanish, služba sídliaca v USA, ktorá dlhodobo vyhlasovala, že nezbiera žiadne protokoly, nielenže vyhovela súdnym požiadavkám na protokolovanie, ale ani neupozornila na situáciu žiadneho zo svojich používateľov. Prípad vyšiel najavo až po zverejnení súdnych dokumentov.

Riziko 4: Vy, používateľ VPN, by ste sa mohli stať terčom súdneho sporu

Nie je úplne jasné, ako pravdepodobný je tento scenár.

Filmové a hudobné spoločnosti boli v priebehu rokov viac než ochotné zamerať sa na jednotlivcov, ktorých dokázali identifikovať a chytiť.

Môžeme očakávať, že tento trend bude pokračovať, keďže držitelia autorských práv sú vo svojich žalobách čoraz agresívnejší.

Takže ak bola VPN nejakým spôsobom prinútená logovať aktivity svojich používateľov a tieto informácie boli poskytnuté filmárom v rámci urovnania alebo trestného vyšetrovania, potom by to mohlo znamenať, že samotní používatelia VPN by sa mohli stať cieľmi.

Zvážte tiež, že existujú rôzne webové stránky, ktoré neustále zaznamenávajú aktivitu torrentingu a tieto informácie sú dostupné každému. Jedným z príkladov je I Know What You Download.

Mediálne spoločnosti sa tiež pripoja k torrentovým uzlom, aby zbierali IP adresy jednotlivcov, ktorí torrentujú materiál chránený autorskými právami. Musíte tiež pamätať na to, že na odhalenie vašej identity mediálnym spoločnostiam stačí len jeden malý únik, a preto by ste mali pravidelne testovať problémy vo vašej sieti VPN.

Buďte obozretný a používajte VPN v bezpečnej jurisdikcii

Na našom portáli nikdy nikomu neodporúčame porušovať zákony vo svojej krajine. Torrenting môže byť sivou oblasťou v závislosti od toho, kde žijete. V dôsledku toho budete vždy chcieť na torrentovanie používať dobrú sieť VPN, ktorá sa nachádza v bezpečnej jurisdikcii. To znamená, že vaša sieť VPN nemôže fungovať podľa zákonov USA.

Nakoniec by ste tiež mali vedieť, že Spojené štáty sú jednoducho riskantnou jurisdikciou s dlhou históriou zneužívania súkromia. Viac si tiež môžete prečítať v našom článku o Aliancii piatich očí.

Ak chcete používať torrenting, odporúčame Vám použiť niektorú z kvalitných VPN služieb, ktoré nájdete na našej stránke a ktoré sídlia mimo územia krajín Aliancie piatich očí (USA, Kanada, Spojené kráľovstvo, Austrália, Nový Zéland).

 • TOP 3 VPN SLUŽBY

 • Počet krajínPočet krajín
 • Počet serverovPočet serverov
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?Multihop?
 • NORDVPN

 • 3,09 €

  za mesiac

 • Počet krajín59
 • Počet serverov5473
 • Počet zariadení6
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • SURFSHARK VPN

 • 2,29 €

  za mesiac

 • Počet krajín99
 • Počet serverov3200+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • ATLAS VPN

 • 1,54 €

  za mesiac

 • Počet krajín49
 • Počet serverov1000+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo