Ktoré krajiny VPN služby obmedzujú alebo zakazujú?

Vo všeobecnosti platí, že VPN je v poriadku používať vo väčšine krajín, najmä v severnej a južnej Amerike či v Európe. Vždy je tu však nejaké „ale“.

Problémy s VPN majú nie príliš demokraticky orientované krajiny ako Čína, Turecko, Irak, Spojené arabské emiráty, Bielorusko, Omán, Rusko, Irán, Severná Kórea, Turkménsko a Uganda. V ostatných krajinách má VPN zelenú.

Horeuvedené krajiny sa dokonca snažia VPN blokovať, ale poskytovatelia VPN zvyčajne majú vo svojich klientoch prostriedky, ktoré túto blokáciu dokážu obísť. Celá vaša internetová prevádzka sa vtedy tvári, že neprechádza VPN tunelom (tzv. kamufláž mód).

Vždy je dôležité si uvedomiť, že pri používaní siete VPN je dôležité vaše aktuálne fyzické umiestnenie.

Kde by ste teda mohli mať s používaním VPN problémy?

 • TOP 3 VPN SLUŽBY

 • Počet krajínPočet krajín
 • Počet serverovPočet serverov
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?Multihop?
 • NORDVPN

 • 3,19 €

  za mesiac

 • Počet krajín59
 • Počet serverov5473
 • Počet zariadení6
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • SURFSHARK VPN

 • 2,30 €

  za mesiac

 • Počet krajín99
 • Počet serverov3200+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • ATLAS VPN

 • 1,71 €

  za mesiac

 • Počet krajín49
 • Počet serverov1000+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?

1. Čína: Iba vládou schválené VPN služby sú povolené

Kedy: marec 2018

Prečo: S cieľom regulovať VPN, ktoré nezákonne vykonávajú cezhraničné operačné činnosti. Akékoľvek zahraničné spoločnosti, ktoré chcú zriadiť cezhraničnú operáciu na súkromné účely, budú musieť na tento účel zriadiť vyhradenú linku. Tieto linky alebo siete si budú môcť legálne prenajať od dovozného a vývozného úradu pre telekomunikácie.

Čo to znamená: VPN služby musia najprv dostať povolenie od čínskej vlády (a súhlasiť s protokolovaním aktivít používateľov).

Jednotlivci, ktorí na internet pristupujú cez „ilegálne kanály“ alebo „ponúkajú služby bez autorizácie“ môžu byť potrestaní pokutou až 15 tisíc juanov (cca 2200 USD). Za súčasného stavu právnych predpisov nie je možné uložiť žiadny ďalší trest.

2. Rusko: Iba vládou schválené VPN služby sú povolené

Kedy: november 2017

Prečo: Aby sa zabránilo šíreniu „extrémistických materiálov“ na internete. Účelom zákona je blokovať prístup iba k „nezákonnému obsahu“ a jeho cieľom nie je ukladať obmedzenia občanom, ktorí dodržiavajú zákony.

Čo to znamená: Ak používate VPN, ktorú vláda nepovolila a ste pri tom pristihnutý, tak môžete čeliť pokute až 300 tisíc rublov (5100 USD).

3. Irán: Iba vládou schválené VPN služby sú povolené

Kedy: 2013

Prečo: Iránska vláda sa chce vyhnúť kritike zo strany opozície a preto hrozí súdmi a väzením za používanie VPN.

Čo to znamená: Používanie VPN neschváleného vládou je zakázané. Za použitie VPN sa podľa iránskych zákonov môžete dostať do väzenia až na jeden rok.

Na druhej strane je v Iráne množstvo ilegálnych používateľov VPN a uväznenie z tohto dôvodu je veľmi vzácne. Prečo? Ako bolo uvedené skôr, iránska vláda rieši iba ľudí, ktorí ju kritizujú a nie bežných občanov, ktorí VPN používajú napríklad na to, aby sa pripojili na Facebook.

4. Spojené arabské emiráty: Zákaz používania pre súkromné osoby

Kedy: 2012

Prečo: Najväčší dôvod zákazu VPN je používanie VOIP služieb ako Skype, WhatsApp, Viber alebo ďalších, čo je problém pre veľké telekomunikačné služby v SAE.

Čo to znamená: Každý, kto použije podvodnú IP adresu na spáchanie trestného činu alebo na zabránenie jeho odhaleniu, bude potrestaný uväznením alebo pokutou až do výšky 544 000 dolárov a možným trestom odňatia slobody v závislosti od charakteru trestného činu. Použitie VPN na používanie VOIP služby môže byť potrestané pokutou. Za zmienku stojí, že banky, spoločnosti a inštitúcie môžu voľne využívať VPN a sú to iba fyzické osoby, ktoré to majú zakázané.

5. Omán: Iba vládou schválené VPN služby sú povolené

Kedy: 2010

Prečo: Je ľahké pochopiť, prečo organizácia TRA zakazuje používanie VPN v Ománe. Ich hlavným použitím v tejto krajine je totiž obídenie cenzúry poskytovateľov internetu a tiež obídenie zákazu používania VOIP služieb. Niektorí tiež používajú službu VPN na obídenie geoblokácie, aby mohli využívať služby ponúkané iba v niektorom regióne.

Čo to znamená: Pokuta za používanie VPN je 500 ománskych rialov (cca 1300 USD) pre fyzické osoby a 1000 ománskych rialov (cca 2600 USD) pre firmy, ktoré nemajú povolenie pre používanie VPN služieb. Ak používate vládou schválené VPN, tak všetky protokoly o vašej aktivite sa ukladajú.

6. Turecko: Zakázané

Kedy: 2016

Prečo: Zabrániť obchádzaniu vládnej cenzúry prostredníctvom služieb VPN.

Čo to znamená: Používanie VPN v tejto krajine by vám mohlo spôsobiť problémy, ale napriek tomu existuje niekoľko VPN služieb, ktoré tureckú blokáciu dokážu obísť.

7. Irak: Zakázané

Kedy: jún 2014

Prečo: Irak zakázal používanie VPN, aby ISIC nemohla manipulovať so sociálnymi médiami. Pod zámienkou zastavenia ISIS tak urobil Irak sériu nariadení od zákazu VPN až po blokovanie sociálnych médií a četovacích aplikácií. To však nezabránilo tomu, aby vládni úradníci a vládne inštitúcie porušovali tento zákon a naďalej využívali tieto nástroje.

Čo to znamená: VPN služby sú v Iraku zakázané, aby iracká vláda mohla monitorovať online aktivity teroristov. To však samozrejme ovplyvňuje všetkých obyvateľov tejto krajiny.

8. Turkmenistan: Zakázané

Kedy: 2015

Prečo: Cenzurovanie zahraničných médií. Je to všetko o politike. V Turkménsku je len jeden poskytovateľ internetových služieb a patrí vláde. Je predmetom úplnej cenzúry.

Čo to znamená: Pokusy o používanie proxy serverov alebo VPN služieb sú detekované a blokované. Používatelia sú podrobení administratívnym sankciám a sú predvolaní na „preventívne rozhovory“ na Ministerstvo národnej bezpečnosti, kde čelia zastrašovaniu.

9. Bielorusko: Zakázané

Kedy: 2015

Prečo: Bieloruská vláda vníma Tor a VPN ako službu smerujúcu k obchádzaniu prekážok, ktoré zavedú politici. Bielorusko tiež zablokovalo väčšinu zahraničných webových stránok pre svojich občanov. Aj keď existuje množstvo legitímnych prípadov použitia Tor / VPN, vláda sa domnieva, že blokovanie služby je tým najlepším spôsobom.

Čo to znamená: Pre použitie VPN na obídenie geografických obmedzení môžete čeliť pokutám.

10. Severná Kórea: Zakázané

O Severnej Kórey je dostupných minimum informácií.

Prečo: Miestni používatelia môžu používať iba vlastnú internetovú verziu tejto krajiny s názvom „Kwangmyong“. Používanie sietí VPN je pre miestnych obyvateľov zakázané, pretože vláda nechce, aby mali prístup k zahraničným médiám.

Čo to znamená: Ako turista máte dostupný internet cez 3G sieť, ale prístup je monitorovaný a používanie VPN zakázané.

11. Uganda: Poskytovatelia internetu blokujú VPN služby

Kedy: 2018

Prečo: V roku 2018 sa Uganda rozhodla, že bude zdaňovať prístup k sociálnym médiám. Obyvatelia Ugandy túto daň obchádzajú práve cez služby VPN.

Čo to znamená: Vzhľadom na kroky obyvateľov tejto krajiny sa ugandská vláda rozhodla, že poskytovatelia internetu budú blokovať všetky VPN služby.

 

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo