Web stránky, ktoré píšu recenzie a zároveň vlastnia samotné VPN služby

Predstavte si, že si na internete prečítate žiarivú recenziu o VPN službe, analyzujete cenové možnosti a už sa chystáte kúpiť si predplatné. Potom však niečo zmení váš názor.

Zistíte totiž, že samotnú recenziu VPN služby, ktorú ste práve dočítali, v skutočnosti vlastní samotná VPN služba. Inými slovami, napísali o sebe vlastnú skvelú recenziu. Dá sa informáciám na webovej stránke dôverovať s vedomím, že ju ovplyvnili samotní vlastníci týchto stránok?

Dôverovali by ste filmovej recenzii, ktorú napísal režisér filmu? Alebo čo tak recenzia na knihu, ktorú napísal jej autor? To by samozrejme bolo absurdné, pretože existuje zjavný konflikt záujmov. Koniec koncov, recenzia má byť nestranná a objektívna, inak sa nelíši od reklamy.

Konflikt záujmov

Väčšina ľudí dnes pred online nákupom vyhľadáva na produkty a služby recenzie. Niektoré štúdie v skutočnosti naznačujú, že „84 percent ľudí dôveruje online recenziám rovnako ako osobným odporúčaniam“. Je však táto dôvera oprávnená? V niektorých prípadoch sa domnievame, že odpoveď znie nie.

Ak rovnaká spoločnosť prevádzkuje službu VPN a aj webovú stránku, ktorá recenzuje tú istú službu, môže to spôsobiť konflikt záujmov. Aký závažný je to problém? Po prečítaní tohto článku si o tom môžete spraviť vlastný názor.

Kape Technologies vlastní služby CyberGhost, Private Internet Access a Zenmate

Spoločnosť Kape sa prvýkrát objavila na našom radare v roku 2017 po zakúpení CyberGhost VPN. V roku 2017 sa spoločnosť volala Crossrider a bola známa vytváraním škodlivého softvéru, ktorý infikoval zariadenia na celom svete prostredníctvom softvérových balíkov. V nasledujúcom roku, v roku 2018, spoločnosť Kape kúpila službu ZenMate VPN, čo je menšia VPN služba so sídlom v Nemecku.

V roku 2019 potom spoločnosť Kape zakúpila aj službu Private Internet Access (PIA). Išlo o zaujímavú akvizíciu, ktorá výrazne rozšírila vplyv spoločnosti Kape na trhu VPN služieb.

Ak to zhrnieme, Kape je teraz vlastníkom troch významných VPN služieb: CyberGhost, ZenMate a Private Internet Access. Teraz poďme rýchlo vpred do roku 2021, kedy Kape vstúpila aj do sveta webových stránok na recenzovanie VPN služieb.

Kape kúpila web stránky vpnMentor.com a Wizcase.com

V marci 2021 sa objavila správa, že spoločnosť Kape kúpila spoločnosť Webselenese, ktorá je materskou spoločnosťou web stránok vpnMentor a Wizcase. Jedná sa o dva veľké weby s recenziami VPN služieb, ktoré podľa údajov spoločnosti Ahrefs (z mája 2021) spoločne získavajú zhruba 6,8 milióna návštevníkov mesačne. Spoločnosť Webselenese sídli v izraelskom Tel Avive a bola predaná spoločnosti Kape za 149,1 milióna dolárov, ako si môžete prečítať v tlačovej správe tu.

Web stránky vpnMentor a Wizcase majú teraz informáciu o novom vlastníkovi v hornej časti webových stránok. Tam uvádzajú, že ich vlastní spoločnosť Kape. Toto je informácia, ktorú vidíme na vpnMentor, keď kliknete na odkaz „Vlastníctvo“:

Podobnú informáciu môžeme nájsť na stránke Wizcase.com:

Poznámka: Na obidvoch týchto webových stránkach sa uvedené informácie zobrazia, iba ak skutočne kliknete na odkaz „Vlastníctvo“ v hornej časti obrazovky. Potom sa zobrazí malé okienko, ktoré vás informuje o horeuvedených skutočnostiach.

Možno si teraz kladiete otázku, či zmena vlastníctva týchto webových stránok zamiešala poradím a odporúčaním jednotlivých VPN služieb.

Odporúčania VPN služieb po zmene vlastníka stránok vpnMentor a Wizcase

Teraz sa pozrime, ako sa poradie zmenilo po akvizícii.

Nasledujúca tabuľka ukazuje hodnotenie na domovskej stránke vpnMentor pred a po zakúpení stránok spoločnosťou Kape. Všimnite si zmeny poradia práve pri službách CyberGhost a Private Internet Access.

Poradie pred zmenou vlastníka:

1. NordVPN
2. ExpressVPN
3. Surfshark
4. CyberGhost
5. Private Internet Access (PIA)

Poradie po zmene vlastníka:

1. ExpressVPN
2. CyberGhost
3. Private Internet Access (PIA)
4. IPVanish
5. PrivateVPN

Na stránke vpnMentor.com môžete vidieť, že kvalitné VPN služby NordVPN a Surfshark boli z hlavných odporúčaní úplne odstránené. CyberGhost a Private Internet Access sa dostali v rebríčku na druhé respektíve tretie miesto.

Podobný vývoj so zmenami pred a po zmene vlastníka môžeme vidieť aj na webe Wizcase.com:

Poradie pred zmenou vlastníka:

1. NordVPN
2. ExpressVPN
3. Surfshark
4. CyberGhost
5. Private Internet Access (PIA)

Poradie po zmene vlastníka:

1. ExpressVPN
2. CyberGhost
3. Private Internet Access (PIA)
4. PrivateVPN
5. HMA VPN

Rovnako ako v prípade vpnMentor vidíme, že značky materskej spoločnosti boli posunuté v rebríčku vyššie, zatiaľ čo niektoré kvalitné konkurenčné značky z rebríčka úplne vypadli.

j2 Global vlastní PCMag, Mashable, IGN a ďalšie

j2 Global je spoločnosť, ktorá vlastní množstvo digitálnych publikácií a značiek. Mnoho z týchto digitálnych publikácií sa zaoberá aj recenzovaním VPN služieb. To je prípad týchto globálnych značiek: PCMag, IGN, Mashable, ExtremeTech, RetailMeNot a ďalších.

Nižšie je uvedený prehľad skupiny technologických značiek vlastnených spoločnosťou j2 Global:

Pred niekoľkými rokmi začala spoločnosť j2 Global tiež nakupovať VPN služby.

j2 Global postupne zakúpil IPVanish, StrongVPN, Encrypt.me, SaferVPN a ďalšie.

V apríli 2019 sa napríklad v článkoch PCMag začala objavovať nasledujúca informácia:

Materskú spoločnosť PCMag vlastní spoločnosť j2 Global, ktorá vlastní aj rôzne softvérové produkty a služby vrátane Encrypt.me, IPVanish a StrongVPN.

Po podrobnejšom preskúmaní sme sa ďalej dozvedeli, že spoločnosť j2 Global zakúpila tieto tri VPN služby od spoločnosti StackPath, technologickej spoločnosti so sídlom v Texase. Tieto VPN služby sú teraz uvedené v skupine bezpečnostných produktov patriacich pod globálnu značku j2 Global:

Okrem vyššie uvedených VPN služieb sme zistili, že j2 Global vlastní aj služby SaferVPN a WLVPN, ktoré patria pod jej dcérsku spoločnosť NetProtect, ako môžete vidieť tu. WLVPN je tzv. „white label“ VPN, ktorá predáva podnikom infraštruktúru, softvér, atď. Tie si potom môžu vytvoriť vlastnú verziu VPN služby. Pri preskúmaní IP adries sme ďalej zistili, že servery služieb Namecheap VPN či VPNHub poukazujú na servery IPVanish. Zdá sa teda, že na infraštruktúre j2 Global beží niekoľko ďalších „white label“ VPN služieb.

IPVanish, najpopulárnejšia VPN služba z tejto skupiny, už prešla niekoľkými zmenami vlastníctva. Stalo sa tak po škandále s protokolovaním používateľov, ktoré potom odovzdala FBI. Na stránke však uvádzala, že ide o VPN službu „bez protokolovania“. Zdá sa, že škandál s ochranou súkromia poškodil reputáciu značky, čo mohlo byť jedným z dôvodov predaja spoločnosti j2 Global.

Zmeny v rebríčkoch po akvizícii VPN značiek

Na rozdiel od toho, čo sme zistili v súvislosti s vpnMentor a Wizcase, sa zdá, že j2 Global nepropaguje tak výrazne svoje vlastné značky v najlepších odporúčaniach. Napríklad PCMag, ktorý sa javí ako najväčšia zo spoločností zaoberajúcich sa recenzovaním VPN, nezahŕňa do svojho prehľadu najlepších služieb VPN žiadne služby od j2 Global (existuje však časť venovaná službe IPVanish). V texte je tiež informácia o materskej spoločnosti vlastniacej tri VPN služby.

Rovnako IGN nezahŕňa IPVanish do svojich najlepších odporúčaní týkajúcich sa VPN, ako môžete vidieť tu. To isté platí aj pre Mashable, ktorá zobrazuje najlepšie VPN tu.

Môžete dôverovať webu s recenziou VPN služby, ktorá je zároveň vlastníkom služby?

Odpoveď na túto otázku je subjektívna, jednoducho preto, lebo dôvera je veľmi subjektívny faktor. Odpoveď teda budete musieť nájsť sami.

V prípade vpnMentor a Wizcase môžeme vidieť veľké zmeny v ich odporúčaniach krátko po získaní webových stránok spoločnosťou Kape Technologies. Niektoré konkurenčné značky VPN, napríklad NordVPN a Surfshark, úplne vypadli z rebríčka odporúčaných VPN služieb.

Naopak, pri web stránkach spadajúcich pod j2 Global nevidíme takú silnú propagáciu VPN značiek materskej spoločnosti a ani veľké zmeny v ich odporúčaniach.

Konflikt záujmov môže byť problematický vo všetkých formách médií. Napríklad veľkí inzerenti platia miliónom mediálnych spoločností za reklamy a môžu získať prednostné zaobchádzanie. To isté možno povedať o digitálnych publikáciách, ktoré sa spoliehajú na reklamy.

Niektorí tvrdia, že pridružené partnerstvá tiež kalia vodu. Za pridružené partnerstvo sa považuje, keď webová stránka dostane províziu, keď si niekto kúpi niečo prostredníctvom odkazov na tejto stránke. Táto provízia nezvyšuje náklady na produkt pre koncového používateľa, ale pomáha pokryť náklady na prevádzku webových stránok pre tvorcov obsahu.

V perfektnom svete by možno neexistovali žiadni inzerenti, pridružené partnerstvá, sponzori a podobne. To však môže sťažiť platenie účtov a podporu projektov v priebehu času.

Prečo sú webové stránky na recenzovanie VPN cenné

V úvode sme si všimli, že veľa ľudí používa online recenzie pri rozhodovaní o produktoch a službách týkajúcich sa nákupu. Tento trend je veľký aj v prípade VPN služieb. Z tohto dôvodu sú webové stránky na recenzovanie VPN dôležité pre získavanie nových zákazníkov.

Zdá sa, že finančný záujem zameraný na nákup predplatných VPN bude pravdepodobne smerovať k získaniu stránok na recenzovanie VPN. To však niečo stojí. Keď vezmete do úvahy spoločné vlastníctvo a následný konflikt záujmov, existuje riziko, že dôveryhodnosť takýchto web stránok pôjde výrazne nadol.

Budúcnosť: viac konsolidácie vo VPN priemysle

Aká bude teda budúcnosť sietí VPN, webov s recenziami a technologických blogov všeobecne?

Jedným z trendov, ktorý sme v priebehu rokov zaznamenali, je konsolidácia. Veľké služby VPN sa často zväčšujú, zatiaľ čo menšie služby si môžu kúpiť niektorí z väčších hráčov alebo dokonca môžu ukončiť svoju činnosť.

Podobne vidíme, že aj digitálne publikácie prechádzajú konsolidáciou a zmenami, keď si niektoré menšie značky kupujú externé spoločnosti, ktoré majú veľké portfólio značiek. Napríklad j2 Global je masívna, verejne obchodovateľná spoločnosť s mnohými značkami a ročným príjmom v miliardách dolárov. Je teda pravdepodobné, že ide o trend, ktorý bude pokračovať, pretože väčšie služby získajú nie len služby VPN, ale aj webové stránky s recenziami.

Pokiaľ ide o nás, VPN365.SK zostáva stopercentne nezávislá. Vlastník webu a všetci autori nemajú žiadny vlastnícky podiel na produkte alebo službe, ktorú recenzujeme. Budeme pokračovať v poskytovaní nestranných, vecných a aktuálnych prehľadov, správ a analýz.

  • TOP 3 VPN SLUŽBY

  • Počet krajínPočet krajín
  • Počet serverovPočet serverov
  • Počet zariadeníPočet zariadení
  • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?Multihop?
  • NORDVPN

  • 3,39 €

    za mesiac

  • Počet krajín59
  • Počet serverov5473
  • Počet zariadení6
  • Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?
  • SURFSHARK VPN

  • 2,19 €

    za mesiac

  • Počet krajín99
  • Počet serverov3200+
  • Počet zariadeníneobmedzený
  • Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?
  • ATLAS VPN

  • 1,54 €

    za mesiac

  • Počet krajín49
  • Počet serverov1000+
  • Počet zariadeníneobmedzený
  • Protokolovanie aktivít?
  • Multihop?

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo