Bezpečné blokovače reklám – všetko, čo potrebujete vedieť

Aj keď chápeme, že mnoho ľudí na svojich webových stránkach zarába prostredníctvom rôznych reklamných prvkov, online reklama môže byť skutočne nepríjemná. Reklamy sa nám určite nepáčia, ale ako sa ich efektívne zbaviť?

Reklamy môžu pokaziť vaše online skúsenosti mnohými spôsobmi. Jednou z nepríjemných vecí na reklamách je jednoducho to, koľko miesta na obrazovkách zaberajú. Za predpokladu, že vaším cieľom pri návšteve webových stránok je zobraziť ich jedinečný obsah, môžu reklamy túto jednoduchú úlohu sťažiť tým, že zaplnia väčšinu vášho displeja.

Treba si tiež uvedomiť, že vyhýbanie sa reklamám nie je iba estetická vec. Reklamy, ktoré sa zobrazujú na vašej obrazovke, často spomaľujú načítavanie stránok. Navyše reklamy môžu tiež vážne narušiť vaše súkromie a bezpečnosť. Vyskakovacie okná a nepríjemné videoreklamy vám zaberajú miesto na obrazovke, narušia vašu koncentráciu a nepriaznivo ovplyvnia samotné prehliadanie webu.

Pravidelné grafické reklamy nie sú iba rozptýlením. Využívajú cenné miesto na vašej obrazovke, prerušujú plynulé načítavanie obsahu stránky a vysávajú šírku pásma vášho internetu. Zároveň do vášho zariadenia uložia rôzne cookies a sledovacie kódy, ktoré umožňujú cudzím ľuďom špehovať to, čo robíte na internete. Niekedy dokonca načítajú adware alebo iný malvér, ktorý sa usadí vo vašom prehliadači, aby vám mohol servírovať ešte „lepšie“ reklamy.

Tri hlavné dôvody, prečo nechceme reklamy

Stále nie ste presvedčení, že tieto reklamy musíte sabotovať? Pozrime sa trochu podrobnejšie na problémy, ktoré môžu reklamy spôsobovať.

1. Ochrana osobných údajov

Online reklamy sú veľmi nebezpečné z hľadiska ochrany súkromia. Väčšinu reklám zobrazujú reklamné siete prostredníctvom domén tretích strán. Spravidla obsahujú sofistikovaný sledovací softvér (sledovacie kódy). Keď robíte svoju prácu online, sledovacie nástroje umožňujú reklamným sieťam, aby si o vás postupne vytvorili podrobný profil.

V tom lepšom prípade (pre nich) bude profil nakoniec obsahovať osobné informácie, ako je váš vek, miesto, kde žijete, totožnosť vašej rodiny a priateľov, čo si radi prezeráte online a ďalšie množstvo informácií.

Prečo sa to o vás chcú dozvedieť? Môžu vám tak ponúknuť reklamy, ktoré vás presvedčia, aby ste si kúpili ich veci. Alebo môžu informácie predať niekomu inému, kto chce urobiť to isté.

Online reklamy nie sú iba obyčajné reklamy. Sú to vlastne nástroje dohľadu, ktoré inzerenti používajú na zneužitie vášho súkromia. Tento popis to pekne zhŕňa:

Nič nie je také strašidelné ako reklamy na produkt, ktorý ste si predtým prehliadli, a teraz vás sledujú z webu na web a z aplikácie do aplikácie. To všetko preto, aby vás sledoval a zacielil algoritmus predajcu, ktorý vám chce zúfalo predať svoj produkt.

Cory Doctorow, júl 2019

2. Bezpečnosť

Vedeli ste, že je možné, že vaše zariadenie bude infikované malvérom jednoduchou návštevou webových stránok s reklamami?

Malvertising je termín na šírenie škodlivého softvéru prostredníctvom infikovaných reklám. Funguje to veľmi jednoducho: navštívite webovú stránku a web začne načítavať infikované reklamy. Infikované reklamy automaticky a ticho načítajú malvér do vášho zariadenia. Potom sa už iba zamýšľate nad tým, prečo stránka zobrazuje všetky tieto reklamy pre schémy rýchleho zbohatnutia alebo čokoľvek iné.

Nemusíte kliknúť na reklamu ani na tlačidlo na stránke, nič také. Proste sa to stane a toto je skutočne zlá vec. A čo je ešte horšie, na škodlivú reklamu môžete naraziť aj na veľkých portáloch ako New York Times či BBC.

Aké druhy škodlivého softvéru sa distribuuje prostredníctvom malvertisingu? Môže to byť niečo, čo využíva bezpečnostné chyby vo vašom prehliadači alebo chyby v zariadeniach na odcudzenie osobných údajov. Môže to byť ransomvér, ktorý zašifruje vaše údaje a vy sa stanete rukojemníkmi, kým nezaplatíte určitú čiastku peňazí.

3. Výkon

Ako si viete predstaviť, všetky tieto reklamy, ktoré sa do vášho zariadenia sťahujú, môžu výrazne negatívne ovplyvniť jeho výkon. Postihnuté sú najmä mobilné zariadenia. Pamätajte, že na vašom mobilnom telefóne sa reklamy zobrazujú v prehliadači, ale aj v mnohých mobilných aplikáciách. Nežiaduce reklamy môžu mať vplyv, aj keď nepoužívate webový prehliadač.

Štúdia z roku 2016 zistila, že mobilné reklamy môžu využívať viac ako tri štvrtiny (!) šírky pásma mobilného telefónu a takmer polovicu vašich mobilných dát. Mobilné siete sa odvtedy zrýchlili, ale reklamy určite vysávajú aj viac zdrojov. Toto tiež zníži výdrž batérie, pretože telefón je nútený sťahovať ďalšie zdroje z webu.

Značné percento peňazí, ktoré zaplatíte za svoj dátový program, tak prakticky zaplatíte cudzincom za to, že vám zobrazia reklamu, ktorú ani nechcete.

Blokovače reklám ako záchrancovia

Teraz už viete, prečo potrebujete určité nástroje na ochranu súkromia, aby ste zabránili kontaminácii online priestoru reklamami.

Ako teda môžete tieto reklamy zablokovať?

  • VPN so zabudovanou funkciou blokovania reklám
  • Špeciálne samostatné aplikácie na blokovanie reklám
  • Rozšírenia na blokovanie reklám v prehliadači

Teraz sa pozrime na každé riešenie podrobnejšie.

1. VPN so zabudovanou funkciou blokovania reklám

V prípade, že používate vhodnú VPN službu (virtuálnu privátnu sieť), potom máte o problém menej. Ak ešte neviete, čo je to VPN, tak si prečítajte nášho sprievodcu o VPN službách.

Niekoľko z testovaných VPN sietí na našej stránke, ponúka veľmi dobré riešenie blokovania reklám priamo vo svojich aplikáciách. Toto riešenie sa nám veľmi páči, pretože je veľmi jednoduché a efektívne. Vo svojej VPN aplikácii iba aktivujete funkciu blokovania reklám, ktorá zablokuje všetky reklamy vo vašom operačnom systéme.

Túto funkcionalitu, ktorá blokuje reklamy, sledovacie kódy a známe domény škodlivého softvéru, nájdete v nasledujúcich overených a kvalitných VPN službách:

Poznámka: Tieto blokovače reklám budú aktívne, iba ak ste pripojený cez VPN server.

Obrovským bonusom je aj to, že všetky uvedené funkcie blokujú reklamu na úrovni VPN servera, takže výrazne zrýchlujú načítavanie stránok a cez internet tak prenesiete oveľa menšie množstvo dát.

2. Špeciálne samostatné aplikácie na blokovanie reklám

AdGuard je jednou z našich obľúbených samostatných aplikácií na blokovanie reklám s podporou mnohých zariadení. AdGuard môžete používať na zariadeniach s Windows, Mac, Android a iOS. Ponúkajú tiež rozšírenia pre prehliadače a ďalšie produkty zamerané na ochranu súkromia.

Okrem blokovania reklám ponúka AdGuard funkcie ako rodičovská kontrola, ochrana pred phishingom a ochrana anonymity. Aplikácia pre Windows je vlajkovou loďou produktu AdGuard.

Aplikácia má čisté používateľské rozhranie a hoci funguje ihneď po nainštalovaní, existuje veľa možností, ktoré si môžete podľa potreby prispôsobiť.

Ak nepotrebujete plný výkon samostatnej aplikácie, tak môžete použiť iba rozšírenia prehliadača. Ako uvádza web stránka uvedenej spoločnosti – „Napriek tomu, že majú v porovnaní so samostatnými aplikáciami niekoľko vnútorných obmedzení, stále dobre pracujú pri blokovaní reklám a sledovacích nástrojov a sú úplne zadarmo.“

Samostatná aplikácia ponúka ročné predplatné, ale aj možnosť jednorázového doživotného zakúpenia produktu. Cena sa tiež líši podľa počtu zariadení, ktoré plánujete chrániť.

Podobne ako pri VPN, aj AdGuard blokuje reklamy už na úrovni serverov a preto výrazne šetrí prenesené dáta i zrýchľuje načítavanie stránok.

3. Rozšírenia na blokovanie reklám v prehliadači

Poslednou možnosťou blokovania reklám je použiť nejaké rozšírenie prehliadača. To má svoje výhody, ale aj nevýhody.

Nie je prekvapením, že bezplatné rozšírenia prehľadávača sú jedným z najbežnejších typov blokovania reklám. A ak už nejaký čas chodíte po internete, tiež viete, že slovo „zadarmo“ je v online svete veľmi zradný výraz. Veľa ľudí chce totiž na svojej práci dobre zarobiť peniaze – a to konkrétne na vás – používateľoch.

Vedia, že svoje malé rozšírenie pre prehliadač nemôžu predať a výsledkom je, že mnoho vydavateľov bezplatných rozšírení prehľadávačov blokujúcich reklamy prichádza s dômyselnými spôsobmi, ako zarobiť peniaze z používania ich produktov.

Napríklad veľmi populárny bezplatný blokovač reklám Ghostery, ktorý podľa správy z časopisu Wired z roku 2016 zbiera o svojich používateľoch dáta, ktoré potom predáva ďalej:

Používatelia naozaj nevidia reklamy a nesledujú ich otravné sledovacie kódy. Spoločnosť však zarába peniaze zhromažďovaním anonymizovaných údajov o tom, čo títo sledovatelia navštevujú. Potom tieto údaje predajú ďalej vydavateľom, webovým serverom a iným spoločnostiam, ktoré podľa nich môžu tieto informácie ďalej použiť.

Ako povedal Robert Heinlein – Neexistuje nič také ako obed zdarma. Mnoho „bezplatných“ blokátorov reklám je pri ochrane osobných dát naozaj zlou voľbou.

Druhou nevýhodou je, že blokovače reklám stiahnu všetky dáta a reklamy odfiltrujú až na úrovni samotného prehliadača, čím reálne neobmedzia množstvo sťahovaných dát a rýchlosť načítavania sa nezvýši až tak výrazne.

Ak by sme však mali odporučiť produkty z tejto kategórie, tak do pozornosti vám dávame dvojicu Privacy Badger alebo uBlock Origin.

Najlepšie blokovače reklám – časté otázky

Nižšie nájdete niekoľko najbežnejších otázok (a odpovedí), na ktoré sme v súvislosti s blokovaním reklám narazili:

Čo je blokovanie reklám?

Blokovač reklám je nástroj, ktorý bráni tomu, aby sa na stránkach alebo v aplikáciách zobrazovali reklamy a / alebo aby vás inzerenti nesledovali. Ľudia ich najčastejšie používajú na blokovanie zobrazovania reklám na webových stránkach. Za posledných niekoľko rokov sa blokovače reklám stali veľmi populárnymi a na celom svete ich používajú desiatky miliónov ľudí.

Prečo sú blokovače reklám také populárne?

Blokovače reklám môžu znamenať obrovský rozdiel v čitateľnosti a použiteľnosti stránky. Stránky bez reklám sú oveľa prehľadnejšie a na jednej obrazovke môžu zobraziť oveľa viac skutočného obsahu, ktorý vás zaujíma. Potom existujú aj tie neuveriteľne nepríjemné reklamy, ktoré blokujú celú obrazovku, kým sa neprihlásite k odberu ich noviniek alebo ktoré automaticky zobrazujú video a zvuk.

Existuje tiež veľa dôvodov na ochranu súkromia a bezpečnosť blokovania reklám, ktorým sme sa venovali vyššie. Ak premýšľate o svojich vlastných skúsenostiach so stránkami plnými online reklám, je ľahké pochopiť, prečo sú blokovače reklám také populárne.

Odkiaľ pochádzajú všetky tie reklamy?

Väčšina reklám, ktoré vidíte na webovej stránke, zvyčajne nepochádza priamo z týchto stránok. Väčšina reklám, ktoré sa vám zobrazia na obrazovke, pochádza z webových stránok tretích strán patriacich do inzertných sietí. Za zlomok sekundy medzi kliknutím na odkaz na novú stránku a jej zobrazením na obrazovke daná stránka túto skutočnosť oznámi reklamnej sieti, ktorá rozhodne, ktorá reklama sa na stránke zobrazí.

Existuje niekoľko spôsobov, ako môže reklamná sieť rozhodnúť, ktorá reklama sa zobrazí. Jedným z nich je poznať kontext, v ktorom sa bude reklama zobrazovať. Ak napríklad navštevujete webovú stránku venovanú rybárskym udiciam, reklamná sieť pravdepodobne pošle na webovú stránku reklamu súvisiacu s rybolovom.

Ale kontext nie je jediný spôsob, ako sa rozhodnúť.

Určite ste už niekedy mali skúsenosť s návštevou webových stránok s konkrétnou témou, klikli ste na niektorú reklamu a tá sa vám potom začala zobrazovať na všetkých ostatných navštívených stránkach. Ak sa vám zdá, že vás inzerenti sledujú, keď prechádzate internetom, tak máte pravdu. Inzerenti vynakladajú obrovské úsilie na to, aby vás sledovali cez internet a vytvorili si podrobný profil vašich zvykov.

Ako vás inzerenti sledujú cez internet?

Inzerenti pomocou reklám môžu do vášho počítača vložiť rôzne typy sledovacích nástrojov. Tieto sledovacie nástroje používajú reklamné spoločnosti na zistenie toho, kam chodíte online a čo tam robíte. Aj keď sa sledovače nezobrazia na vašej obrazovke, predstavujú obrovskú hrozbu pre vaše súkromie. Informácie zhromaždené pomocou sledovacích nástrojov sa dostávajú do databáz, ktoré zaznamenávajú akékoľvek informácie, ktoré sa o vás a vašich online aktivitách dajú zhromaždiť. Tieto informácie sa potom použijú na to, aby sa vám v budúcnosti zobrazili „kvalitnejšie“ reklamy, alebo sa predajú iným inzerentom.

Ako ohrozujú reklamy vaše súkromie?

Sledovať všetko, čo robíte online, neznámymi spoločnosťami a použiť tieto dáta na neznáme účely, je vážnym porušením súkromia. Blokovače reklám môžu pomôcť chrániť vaše súkromie, pretože toto sledovanie vedia zablokovať.

Mnoho blokovačov reklám by sa dalo presnejšie nazvať „blokovače reklám a sledovacích kódov“. Ak inzerenti nemôžu umiestniť sledovacie kódy na váš počítač alebo iné zariadenie, bude pre nich oveľa ťažšie sledovať vás a vytvoriť si svoje databázy.

Je nesprávne blokovať reklamy?

Aj keď blokovanie reklám ponúka používateľom okamžité výhody, niektorí tvrdia, že je to nesprávne.

Jedným z argumentov je, že blokovanie reklám nie je v najlepšom záujme používateľov. Bez výnosov z reklám, ktoré sa zobrazujú na ich stránkach, by vlastníci mohli prestať sprístupňovať svoj obsah bezplatne alebo by to mohlo ohroziť ich podnikanie.

Možno si poviete, že nenávidíte reklamy a aj tak by ste na ne neklikali, tak aká je škoda? Ukazuje sa, že mnoho webových stránok zarába peniaze reklamami pomocou tzv. modelu PPV. PPV (Pay Per View = Platba za zobrazenie) je model, pri ktorom web zarába (zvyčajne nepatrné) množstvo peňazí zakaždým, keď sa zobrazí reklama na obrazovke používateľa. Používateľ tak nemusí ani kliknúť na reklamu.

V takýchto prípadoch blokovanie reklám stojí webovú stránku peniaze.

Ďalším argumentom je, že blokovanie reklám upiera inzerentom schopnosť predávať svoje výrobky.

Televízne reklamy tiež nemusíme sledovať, tak prečo by sa to od nás malo vyžadovať na webovej stránke?

Aké sú najlepšie blokovače reklám?

Nejde o otázku pri ktorej by jedna odpoveď vyhovovala všetkým. Správna odpoveď závisí od vášho typu zariadenia, operačného systému, prípadu použitia a samozrejme aj od vášho rozpočtu.

Ak používate niektorú z VPN, ktorá už má v sebe blokovanie reklám zabudovanú, tak máte o starosť menej. Ak hľadáte samostatné riešenie, tak je tu aplikácie AdGuard. A ak sa uspokojíte iba s blokovaním reklám na úrovni prehliadačov, tak zvoľte napríklad uBlock Origin.

Aký je najlepší blokovač reklám pre YouTube?

Program AdGuard pre Windows má dobrú povesť blokovania reklám na YouTube a nerobí nič, čo by mohlo narušiť vaše súkromie. Nie je to však zadarmo a po uplynutí 14-dennej skúšobnej verzie si musíte kúpiť plnú verziu produktu.

K dispozícii je tiež verzia YouTube Premium, ktorá reklamy nezobrazuje, ale cena je 7,19 eur za mesiac, čo viac ako dvojnásobok toho, čo by ste zaplatili za používanie AdGuard.

Program AdGuard nie len, že stojí oveľa menej, ale blokuje reklamy na celom vašom zariadení, nie iba na YouTube.

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo