Alternatívy k produktom Google pre rok 2021

S rastúcimi obavami o súkromie a zabezpečením osobných údajov stále viac ľudí uvažuje o alternatívach k produktom Google, ktoré o vás zbierajú množstvo informácií a porušujú tak pravidlá na ochranu osobných údajov.

Obchodný model spoločnosti Google sa v podstate točí okolo zhromažďovania údajov a reklám, ktoré porušujú vaše súkromie. Viac údajov znamená lepšie (cielenejšie) reklamy a následne aj vyššie príjmy kolosu s názvom Google. Spoločnosť v roku 2020 dosiahla príjmy z reklám viac ako 146 miliárd dolárov a táto suma sa každým rokom zvyšuje.

Malé kroky k obnoveniu vášho súkromia na internete

Na začiatku cesty k obnoveniu digitálneho súkromia sú niektorí ľudia zahltení množstvom informácií a preto to často vzdajú. To však nemusí byť váš prípad. Nemusíte robiť hneď všetky kroky naraz. Namiesto toho začnite pomaly a choďte krok za krokom svojim vlastným tempom. S každým krokom získate väčšiu bezpečnosť a kontrolu nad svojimi osobnými údajmi, čo je vždy malé víťazstvo.

Nenechajte sa preto odradiť a vždy majte na pamäti, že aj malé zmeny, ako napríklad použitie súkromného vyhľadávacieho nástroja alebo prehliadača zameraného na súkromie, sú krokom vpred.

Poznámka: Zoznamy uvedené nižšie nie sú nevyhnutne zoradené podľa poradia. Vyberte si najlepšie produkty a služby založené na vašich vlastných jedinečných potrebách.

Alternatívy k vyhľadávacím nástrojom Google

Pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, použitie vyhľadávania Google nie je dobrý nápad. Keď používate ich vyhľadávací nástroj, Google zaznamenáva vašu IP adresu, hľadané výrazy a často aj jedinečný identifikátor, ktorý je uložený v súboroch cookie.

Tu je niekoľko alternatív, ktoré by ste mali zvážiť:

MetaGer – metasearch s otvoreným zdrojom z Nemecka.
SwissCows – privátny metasearch vyhľadávač zo Švajčiarska s nulovým protokolovaním.
Qwant – privátny francúzsky metasearch vyhľadávač.
Mojeek – pravý vyhľadávací nástroj (nie metasearch) s vlastnými indexami a robotmi.
YaCy – decentralizovaný P2P (peer-to-peer search) metasearch vyhľadávač.

Poznámka: S výnimkou produkt Mojeek, všetky ostatné vyhľadávače sú technicky vzaté iba tzv. metasearch vyhľadávače. Zobrazujú totiž iba výsledky z iných vyhľadávačov, ako napríklad Bing či Google. Zároveň však nesledujú, na ktoré z odkazov ste klikli a neukladajú históriu vašich hľadaných výrazov.

Ďalšie informácie nájdete v novej a aktualizovanej príručke najlepších súkromných vyhľadávacích nástrojov. Mali by ste tiež vedieť, že niektoré „súkromné vyhľadávače“ v skutočnosti vlastnia reklamné spoločnosti. Troma príkladmi sú Startpage, Search Encrypt a Ghostpeek.

Alternatívy k e-mailovej službe Gmail

Gmail je pohodlný a populárny nástroj, ktorý však má tri veľké problémy:

 • Doručená pošta sa používa ako nástroj na zhromažďovanie údajov. (Vedeli ste, že Google sleduje vašu históriu nákupov pomocou potvrdeniek v doručenej pošte?)
 • Namiesto toho, aby ste videli iba svoje e-mailové správy, sa vaša e-mailová schránka používa aj na reklamy a marketing.
 • Obsah vašej doručenej pošty sa zdieľa so spoločnosťou Google a inými tretími stranami.

Ak zostanete prihlásený k svojmu Gmail účtu, tak Google môže ľahko sledovať vaše aktivity online pri prehliadaní rôznych webových stránok, ktoré môžu byť hostiteľmi ďalších služieb ako napríklad Google Analytics alebo Google Ads (Adsense).

Súkromie môžete nájsť v niektorej z nasledujúcich mailových služieb, ktoré prešli našimi testami:

 • TOP MAILOVÉ SLUŽBY

 • Plán zadarmoPlán zadarmo
 • Maximálna kapacitaMaximálna kapacita
 • JurisdikciaJurisdikcia
 • Podpora PGPPodpora PGP
 • End-to-end (E2E) šifrovanieEnd-to-end (E2E) šifrovanie
 • PROTONMAIL

 • od 3,29

  za mesiac

 • Plán zadarmodo 500 MB
 • Maximálna kapacita20 GB
 • JurisdikciaŠvajčiarsko
 • Podpora PGP
 • End-to-end (E2E) šifrovanie
 • MAILFENCE

 • od 2,50

  za mesiac

 • Plán zadarmodo 500 MB
 • Maximálna kapacita50 GB
 • JurisdikciaBelgicko
 • Podpora PGP
 • End-to-end (E2E) šifrovanie

Viac tiež nájdete v našej príručke bezpečnými mailovými službami.

Alternatívy k internetovému prehliadaču Chrome

Google Chrome je bez akýchkoľvek pochybností najpopulárnejší internetový prehliadač na svete. Zároveň je tiež nástrojom na zhromažďovanie údajov. Minulý rok denník Washington Post uviedol, že „z webového prehliadača Google sa stal špionážny softvér“, pričom za jediný týždeň bolo pozorovaných 11 tisíc sledovacích súborov cookie.

Tu je niekoľko alternatív, ktoré ponúkajú oveľa väčšie súkromie a sú zabezpečené pred hackermi a inými podvodníkmi:

Upravený prehliadač Firefox – Firefox je veľmi prispôsobiteľný otvorený prehliadač, ktorý je populárny v kruhoch ochrany osobných údajov. Existuje tiež veľa rôznych úprav a vylepšení prehliadača Firefox, ktoré vám poskytnú väčšie súkromie a bezpečnosť. Vyskúšajte prehliadač Firefox Focus so silnou voľbou ochrany osobných údajov v mobilných zariadeniach.

Brave – Brave je užívateľsky príjemný prehliadač založený na chróme, ktorý si získava čoraz väčšiu obľubu. Predvolene blokuje sledovače a reklamy a zároveň implementuje ochranu proti odtlačkom prstov v prehliadači.

Ungoogled Chromium – ako už názov napovedá, jedná sa o otvorenú verziu Chromia, ktorá bola „bez kontroly“ a upravená pre väčšie súkromie.

Bromit – Toto je prehliadač založený na chróme pre Android s blokovaním reklám a ďalšími vylepšeniami ochrany osobných údajov. Upozorňujeme, že pre operačné systémy pre stolné počítače nie je k dispozícii žiadna podpora.

Existujú samozrejme aj iné alternatívy prehliadača Chrome. Medzi ne patrí napríklad Safari (od spoločnosti Apple), Internet Explorer / Edge od Microsoftu, Opera a Vivaldi. Každý z nich však má nevýhody v prípade ochrany súkromia. Viac nájdete v príručke k bezpečným a súkromným prehliadačom.

Alternatívy pre Google Authenticator

Google Authenticator služí na dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) používateľov na stránkach a pri službách, ktoré ju podporujú. Funguje však iba na smartfónoch a neuloží vám zálohu vašich overovacích kľúčov. Ak dôjde k strate alebo krádeži vášho mobilného zariadenia, opätovné získanie prístupu na všetky vaše stránky a služby môže byť skutočnou bolesťou hlavy. Existuje niekoľko alternatív, medzi ktoré patria:

Authy – hlavný konkurent pre Google Authenticator. Dokáže zálohovať vaše autentifikačné kľúče. Má verzie pre iOS, Android i desktopové aplikácie. Kľúče medzi nimi môžete synchronizovať. Nie je to však otvorený zdroj.
FreeOTP – ďalšia konkurencia pre Google Authenticator, ktorá je zadarmo pre zariadenia iOS a Android. Atraktívne a jednoduché používanie, otvorený zdroj.
AndOTP – ďalší autentifikátor zadarmo s otvoreným zdrojom a možnosťou zálohovania. Pracuje iba na Android-e.

Alternatívy k Google Drive

Ak hľadáte možnosť súkromného a zabezpečeného cloudového úložiska, môžete vyskúšať službu NordLocker, od autorov skvelých aplikácií NordVPN a NordPass. NordLocker je hybridný šifrovací nástroj a bezpečné cloudové úložisko v jednom.

Existuje mnoho ďalších známych alternatív Disku Google, ako napríklad Dropbox, ktoré však v kategórii ochrany osobných údajov nezískavajú vysoké známky.

Ďalšie informácie nájdete v našom súhrne ohľadom bezpečného cloudového úložiska.

Alternatívy k Google Calendar

Ak hľadáte iba samotný kalendár, môžete zvážiť nasledujúce produkty:

Lightning Calendar – kalendár, ktorý vytvorila spoločnosť Mozilla a je otvoreným zdrojom. Je kompatibilný s aplikáciou Thunderbird a tiež so softvérom Seamonkey.
Etar – základný kalendár pre Android a iOS. Tiež s dostupnými zdrojovými kódmi.
Fruux – kalendár dostupný zadarmo s dobrými funkciami a podporou pre viacero operačných systémov.

Ak hľadáte riešenie, ktoré zahŕňa mail i kalendár v jednom, tak vám môžeme odporučiť služby ProtonMail či Mailfence.

Alternatívy k Google Docs / Sheets / Slides

Existuje veľa solídnych alternatív k uvedeným službám. Najväčším balíkom je Microsoft Office, ale ako už všetci dobre vieme, tak Microsoft nie je dobrá spoločnosť pre ochranu nášho súkromia. Dostupných je však viacero ďalších kvalitných alternatív:

CryptPad – CryptPad je na súkromie zameraný editor so silným šifrovaním a je zadarmo.
Etherpad – Online editor, ktorý môžete hostovať na svojich serveroch a je otvoreným zdrojom.
Dokumenty Mailfence – Od autorov zabezpečeného mailové klienta Mailfence.  Zdieľanie a ukladanie súborov, nástroje na spoluprácu.
Zoho Docs – Ďalšia alternatíva ku Google Docs s čistým rozhraním a dobrými funkciami. Nemusí však byť dobrou alternatívou, pokiaľ je súkromie vašou prioritou.
OnlyOffice – OnlyOffice má o niečo obmedzenejšie funkcie ako niektoré ďalšie tu uvedené aplikácie.
Cryptee – Privátna platforma pre zdieľanie dokumentov a fotografií. Otvorený zdroj, sídli v Estónsku.
LibreOffice (offline) – výborný balík, ktorý je dostupný zadarmo.
Apache OpenOffice (offline) – ďalší balík kancelárskeho softvéru dostupného zadarmo.

Alternatívy k Google Photos

Tu je niekoľko produktov na spravovanie vašich fotografií:

Piwigo, Lychee – skvelá voľby, ktorú môžete hostovať na vlastnom serveri. Sú zadarmo a majú otvorený zdrojový kód.
Cryptee – spomínali sme už vyššie, skvelá možnosť na bezpečné ukladanie fotografií.
PhotoPrism – aplikácia pre fotografie s otvoreným zdrojom.

Poznámka: V novembri 2020 oznámil Google veľké zmeny týkajúce sa ich pravidiel pre ukladanie fotografií v ich úložisku. Tieto zmeny sa prejavia od 1. júna 2021. Aj preto prišiel správny čas pre hľadanie alternatívnej služby.

Alternatívy k YouTube

Portál YouTube je veľmi silným produktom spoločnosti Google s obrovskou popularitou a tak sa alternatívy hľadajú zložito. Napriek tomu existuje niekoľko šikovných portálov, ktoré sa buď trafia do vášho vkusu alebo na vás zapôsobia presne opačným spôsobom:

Peertube
DTube
Bitchute
Rumble
Vimeo
Brighteon
Bit.tube
Dailymotion
Hooktube

Poznámka: Jedným z našich favoritov bola v minulosti služba Invidio. Bol to vlastne proxy server, ktorý zobrazoval videá z Youtube bez nutnosti prihlasovania a to aj v prípade, že video malo nastavené reštrikcie. Služba však bola 1. septembra 2020 ukončená.

Alternatívy k Google Translate

Tu je niekoľko portálov, ak hľadáte jazykové prekladače a slovníky, ktoré nebudú zasahovať do vašeho súkromia:

DeepL – DeepL je solídny prekladač s dobrými výsledkami. Prekladať môžete texty s dĺžkou až 5 tisíc znakov (PRO verzia nie je limitovaná). Ponúka jednoduché používateľské rozhranie a aplikácie pre Windows i Mac, ktoré sú rýchlejšie ako webová verzia.

Linguee – Linguee nepovoľuje preklad väčších textov podobne ako DeepL. Zároveň však ponúka presnejší preklad fráz a jednotlivých slov, spolu s kontextovými príkladmi.

Ak chcete prekladať celé bloky textov, tak skúste DeepL. Ak potrebujete preklad jednoduchých slov a fráz, tak Linguee je dobrou voľbou.

Poznámka: Dobrú službu na preklady ponúkal v minulosti aj Swisscows, ktorý podporoval množstvo jazykov, ale prevádzka služby už bola ukončená.

Alternatívy k Google Analytics

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by správcovia web stránok mali zvoliť iné nástroje ako Google Analytics. Okrem obáv o ochranu súkromia existujú aj rýchlejšie a užívateľsky prívetivejšie alternatívy, ktoré budú rešpektovať súkromie vašich návštevníkov na základe GDPR pravidiel.

Clicky – skvelá alternatíva ku Analytics, ktorá štandardne osekáva a anonymizuje IP adresy návštevníkov. Je jednoduchá, rýchla, užívateľsky príjemná a plne v súlade s nariadeniami GDPR.

Matomo (bývalý názov Piwik) – analytická platforma, ktorá má otvorený zdroj a rešpektuje súkromie používateľov podobne ako Clicky (ak možnosť povolí administrátor web stránky).

Množstvo web stránok používa Google Analytics kvôli reklamným kampaniam cez Google Adsense. Bez Google Analytics by sledovanie týchto kampaní bolo obtiažne. Napriek tomu určite existujú lepšie možnosti v oblasti ochrany súkromia.

Alternatívy k Google Maps

Pre desktop je našim favoritom OpenStreetMap. Pre mobilné zariadenia môžete odporúčame aplikáciu OsmAnd, ktorá je zadarmo, má otvorený zdroj, je pre Android i iOS a je postavená práve na dátach z OpenStreetMap.

Poznámka: Waze bol populárnou alternatívou ku Google Maps, v roku 2013 ho však kúpil práve Google za čiastku 1,1 miliardy dolárov.

Alternatívy k Google Play Store

Najlepšou alternatívou k Google obchodu je F-Droid. Ako je vysvetlené na oficiálnych stránkach, F-Droid je inštalovateľný katalóg aplikácií FOSS (bezplatný a otvorený softvér) pre platformu Android. Navštívte stránku F-Droid alebo ich stránku na portáli GitHub, aby ste získali viac informácií. Ďalšími alternatívami sú:

Aptoide – nezávislé trhovisko s aplikáciami pre Android. Aptoide v roku 2020 však napadol hacker, ktorý odhalil viac ako 20 miliónov účtov. Sami sa budete musieť rozhodnúť, či ste ochotný túto službu využiť.

APKMirror – veľká knižnica inštalačných APK súborov, ktoré nahrávajú rôzni používatelia (buďte opatrný).

Aurora Store – odnož Yalp Store.

Alternatívy k operačnému systému Google Chrome

Chcete vylepšiť ochranu súkromia na svojom Chromebooku alebo inom zariadení s operačným systémom Chrome OS? Tu je niekoľko možností:

Linux – jednoznačne najlepšie alternatíva, ktorá je zadarmo a má otvorený zdroj. Existuje množstvo verzií a všetky veľké servery bežia na tomto operačnom systéme.

Tails – zadarmo, dobré zabezpečenie, prevádzka ide cez sieť Tor, možné spustenie aj z USB kľúča

QubesOS – odporúča Edward Snowden, zadarmo a otvorený zdroj.

Dva najpopulárnejšie operačné systémy Microsoft Windows a Mac OS rozhodne nie sú ideálnymi partnermi v oblasti zachovania súkromia. Technici už niekoľko rokov varujú, že ochrana osobných údajov nie je v systéme Windows v poriadku. Z rôznych dôvodov si systém Windows vyslúžil zlú povesť kvôli ochrane vášho súkromia a najnovšia verzia Windows 10 tento trend iba potvrdzuje.

O niečo lepšie je na tom Apple a jeho Mac OS, ktorý však tiež zhromažďuje údaje o používateľoch a spolupracuje s vládnymi agentúrami.

Alternatívy k systému Android

Najväčšou alternatívou je iOS od spoločnosti Apple. V prípade ochrany súkromia však ani iOS nie je veľkým víťazom. Ak hľadáte súkromie, zvážte nasledujúce produkty:

LineageOS – operačný systém s otvoreným zdrojom, ktorý je zadarmo pre zariadenia na platforme Android.
Ubuntu Touch – mobilná verzia operačného systému Ubuntu postaveného na Linuxe.
Plasma Mobile – otvorený zdroj, postavený na Linuxe, aktívny vývoj.
Sailfish OS – ďalší otvorený zdroj, postavený na Linuxe.
Replicant – distribúcia pre Android je zadarmo, primárne zamerané na súkromie.
/e/ – projekt s otvoreným zdrojom zameraný na bezpečnosť a súkromie.

Alternatívy k Google Hangouts / Meet

S nasledujúcimi messengermi nemôžete stúpiť vedľa a celá vaša komunikácia bude bezpečná:

Signal – výborná súkromná platforma pre komunikáciu od Open Whisper Systems.
Wickr Me – zasielanie samodeštrukčných správ s vysokou mierou anonymity.
Threema – anonymné zasielanie správ a žiadne zhromažďovanie údajov.

Prečítajte si aj našu príručku pre bezpečnú komunikáciu cez internet.

Záleží vám na vašom súkromí?

V USA, Veľkej Británii a Austrálii poskytovatelia internetu zaznamenávajú vašu online aktivitu. Tieto informácie potom legálne posúvajú tretím stranám (v USA) alebo do vládnych databáz (Veľká Británia, USA, Austrália).

Okrem vládneho sledovania sú tu aj sledovacie aktivity zo strany rôznych súkromných spoločností (a to nepočítame Google, Facebook a ďalších gigantov, ktoré sú týmto chovaním známe).

Aby ste si zachovali základnú úroveň ochrany, potrebujete minimálne tieto tri nástroje:

1. Privátny a bezpečný internetový prehliadač

Vyššie sme uviedli sedem alternatív k prehliadaču Chrome, ktoré môžete pre tento účel použiť.

2. Virtuálna privátna sieť (VPN)

VPN šifruje a anonymizuje vašu aktivitu na internete a zároveň skrýva vašu IP adresu a umiestnenie. Jednoducho si nainštalujte dôveryhodnú VPN aplikáciu na vaše zariadenie, pripojte sa k serveru VPN a ďalej už fungujete ako obyčajne. Toto riešenie efektívne vyrieši problémom so sledovaním zo strany vášho internetového poskytovateľa.

Do vašej pozornosti dávame hlavne nasledujúce overené VPN služby:

 • TOP 3 VPN SLUŽBY

 • Počet krajínPočet krajín
 • Počet serverovPočet serverov
 • Počet zariadeníPočet zariadení
 • Protokolovanie aktivít?Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?Multihop?
 • NORDVPN

 • 3,39 €

  za mesiac

 • Počet krajín59
 • Počet serverov5473
 • Počet zariadení6
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • SURFSHARK VPN

 • 2,19 €

  za mesiac

 • Počet krajín99
 • Počet serverov3200+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?
 • ATLAS VPN

 • 1,54 €

  za mesiac

 • Počet krajín49
 • Počet serverov1000+
 • Počet zariadeníneobmedzený
 • Protokolovanie aktivít?
 • Multihop?

3. Blokovač reklám

Reklamy veľkých inzertných sietí zároveň sledujú vašu online aktivitu. Dobrý blokovač reklám je nielen dobrým riešením pre ochranu súkromia, ale aj zrýchli načítavanie web stránok a ušetrí vaše prenesené dáta. Pre viac informácií si pozrite náš článok o blokovaní reklám.

 

VPN 365 DNÍ V ROKU
Logo